Шевченківський гай відновив сторічний експонат

logo


У Музеї народної архітектури та побуту у Львові імені Климентія Шептицького відреставрували одну з найдавніших тут споруд – лемківську дерев’яну хату.

Як заявив заступник директора музею Сергій Ціпішев, над відновленням хати працювали майже рік, повідомляє “24 канал”.

Відреставрованій будівлі майже сто років, а привезли її до музею 1970 року з села Зарічово, що на Закарпатті. Хату повністю оновили: укріпили фундамент, стіни, дах і поставили піч.

Зазначається, що майстри дотримувалися давніх технологій будівництва, характерних для лемків. Дах прошили соломою, а букові стіни замазали глиною. У реконструкцію було вкладено майже півмільйона гривень. Частину грошей виділило місто з бюджету розвитку, частина була зібрана завдяки меценатам.

Читайте також: Унікальну селянську хату кінця ХІХ століття покажуть туристам на Харківщині

Після завершення реставраційних робіт у Шевченківському гаю була проведена реконструкція стародавнього обряду новосілля. Господарі нового житла разом з гостями повернулися з церкви, де поминали предків. Так, за давньою традицією лемків, слід заселятися в новий будинок.

Також, згідно зі звичаєм, будинок обкурювали, а потім освячували. Щоб жилося довго і комфортно, між верхніми дерев’яними зрубами, з яких зроблена хата, клали монети, паску, шерсть і зерна пшениці. Потім – впускали кота. І тільки після цього в будинок могли увійти люди.

Фото: dyvys.info