Шпигуни серед нас – начальник відомого полігону став фігурантом справи про державну зраду

logo


26.07.2017 08:30

 Шпигуни серед нас - начальник відомого полігону став фігурантом справи про державну зраду

Співробітники СБУ вилучили комп’ютерну техніку в підполковника Романа Огура, начальника загальновійськового полігону Міжнародного центру миротворчості та безпеки (Яворівський полігон).

Спецслужби вважають, що підполковник Збройних сил України передавав інформацію представникам Головного розвідувального управління Генерального штабу Збройних сил Росії..

Однак наразі військовослужбовця не затримано, він проходить у справі як свідок.

Загалу інформація про можливого шпигуна стала відома, коли у Єдиному державному реєстрі судових рішень з’явилася ухвала судді Шевченківського районного суду Києва про накладення арешту на майно за клопотанням слідчого СБУ.

Зокрема, заарештували ноутбук, мобільний телефон, три DVD-диски, флешку і клаптик паперу з написом “quarto xmail.net”, на зворотному боці надрукована фраза “наказом командира військової частини А4150 від 30.12.2015 року №755“.

У документі йдеться, що власник цього майна “упродовж 2015 — 2016 років, займаючи посаду начальника загальновійськового полігону Міжнародного центру миротворчості та безпеки (МЦМБ), військова частина А4150, виконуючи завдання співробітників ГРУ РФ, здійснював збір і передачу відомостей військового характеру про діяльність центру…

Під час дачі пояснень співробітникам СБ України про його конфіденційну співпрацю з ГРУ ГШ ЗС РФ він добровільно передав співробітникам СБУ клапоть паперу з написом, ноутбук, диски і паролі до програми, а також флеш-накопичувач, з допомогою яких здійснював зв’язок із представниками ГРУ ГШ ЗС РФ”.

Справу розслідують за частиною 1 статті 111 Кримінального кодексу України “Державна зрада”.

Після оприлюднення ухвали СБУ з цього приводу обмежилося коротким повідомленням: “Служба безпеки України проводить досудове розслідування стосовно посадовця одного з підрозділів ЗСУ Західного регіону. Розслідування відбувається у рамках кримінального провадження за фактом дій, що містять ознаки державної зради”.

Роман Огур, який раніше зізнався у співпраці з росіянами, поспілкувавшись з адвокатами, раптом змінив свою точку зору. Тепер він вже стверджує, що пояснення правоохоронцям давав під тиском і з російською розвідкою ніколи не співпрацював.

“Мене викликали у контррозвідку 27 квітня, — розповів Роман Огур. — Спершу взяли пояснення стосовно техніки наших підрозділів. Потім завели в сусідній кабінет, де було двоє в цивільному, вони почали висувати звинувачення у державній зраді. Цікавилися родичами дружини. Чи знаєте, чи спілкувались? Родичі дружини живуть у Сумській області біля кордону з Росією. От мене й звинуватили в тому, що я через них був завербований російською розвідкою”.

Військовослужбовець тепер переконує, що на нього тиснули і психологічно,  і фізично, тобто били. Звісно, доказів цього — жодних. Під цим тиском він, мовляв, і написав у поясненнях, що зустрічався з агентами російської розвідки та передавав їм інформацію про діяльність полігону.

Зараз наказом командира підполковник відсторонений від виконання службових обов’язків. Однак про підозру йому не оголосили, військовослужбовець поки що проходить по справі як свідок.

“Він звернувся до мене з приводу побиття і розповів, що зізнався у всьому під тиском, — розповів адвокат Олег Мицик. — Я не буду говорити одразу, що мій клієнт невинуватий, але те, як здобували докази, недопустимо з точки зору законодавства. Стаття 87 Кримінально-процесуального кодексу каже про недопустимість доказів, отриманих внаслідок катування, нелюдського поводження.

Питання моралі: в країні війна, кожному, хто працює на ворога, слід “обрубати” те, чим він працює. Але ж чи такими методами?”

Частина перша статті 111 Кримінального кодексу України “Державна зрада” передбачає позбавлення волі терміном від десяти до п’ятнадцяти років.

…Роман Огур проживає з дружиною в службовій квартирі у Шклі. Місцеві жителі відгукуються про нього небагатослівно: “Чоловік, як чоловік. Служить на полігоні”.

“Звичайно, що між собою обговорюємо, — каже інший знайомий підполковника. — Я його більш-менш знаю. Перетиналися в одній компанії. Та звичайний чоловік. Ніколи б не подумав, що він може бути в якихось таких речах помічений. Але в нас проросійськими поглядами не “посвітишся”. Багато місцевих хлопців воювали, тож тут розмова була б короткою”.

Роман Огур — уродженець Дніпропетровщини. Дружина із Сумщини. На посаді начальника полігону він з 2011 року, а в армії вже 24 роки.

У декларації, поданій 23 лютого 2017 року, об’єктів нерухомості, цінного рухомого чи не рухомого майна в його власності не зазначено. Розмір заробітної плати, отриманої за рік — 152 176 гривень.

У його дружини, яка працює бухгалтером у військовій частині, зарплата — 23 962 гривні. Соціальна допомога на дитину — 10320 гривень. Дружина — власник 70% квартири площею 81,5 квадратного метра в райцентрі  Середина-Буда Сумської області. Вартість квартири на момент набуття —  33 282 гривні.

Віктор ДУДАР, Експрес 

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter