Слідами бравого солдата Швейка

logo


На Львівщині відновлять підземний тунель, яким мандрував славний воякЗа майже 100 км від Львова розташоване мальовниче село Скелівка. Воно відоме ще й тим, що його описав на сторінках свого роману чеський письменник Ярослав Гашек. У цьому селі (колись це було містечко Фельштин) побував бравий солдат Йозеф Швейк. 

На честь популярного сатиричного героя у центрі села встановлений пам’ятник. Сюди заїжджають європейські туристи — фотографуються біля пам’ятника. “Хто спереду пам’ятника, а хто і  ззаду, бо, мовляв, зі Швейком і так гарна фотографія”, — жартує сільський голова Скелівки Богдан Антошко.

У селі звикли до туристів. Тут завжди радо зустрічають учасників міжнародного велопробігу “Шляхами бравого вояка Швейка”, які щорічно перед тим, як їхати до Європи, приїжджають у Скелівку. Нещодавно сюди завітали байкери з Манчестера. Приїжджають подорожуючі на своїх позашляховиках. Вони зупиняються на центральній площі, фотографуються і їдуть далі. Також відвідують місцеву дерев’яну церква Косьми і Дем’яна, збудовану 1790 року. Так подорожуючі відкривають для себе Скелівку. Тут є щось цікаве, є на що подивитися. 

Завдяки славному солдатові Швейку село стає дедалі популярнішим серед європейських туристів, як каже Богдан Антошко, воно оживає. Цьогоріч у Скелівці навіть спеціальний гумористичний фестиваль започаткували на честь бравого вояка під назвою “Швейкіада”. Приїхали пофестивалити разом із місцевими жителями гості з сусідніх сіл, зі Львова. Наступного року чекають ще більше гостей.  

Скелівчани постійно підтримують зв’язки із товариством “Чеська бесіда” зі Львова. У подальшому планують, що із Чехії буде спеціальний автобус заїжджати і привозити туристів. “Ми будемо старатися щось нове придумати, щоб зацікавити туристів”, — розповідає сільський голова. Зокрема, підземний тунель, яким подорожував Швейк, ще більше би привабив туристів чи то з Чехії, чи Словаччини, чи з інших європейських держав. Над тим, аби відновити його, зараз і працюють. Тунель проходив біля річки.

Ідей є багато. Але найголовніше — щоб до села нарешті проклали дорогу. Її обіцяють зробити наступного року. “Тоді, — впевнено каже Богдан Антошко, — кількість туристів у Скелівці набагато збільшиться — їхатимуть і на велосипедах, і на байках, і на авто. Їм буде цікаво. Вони захочуть зупинитися, десь перекусити, переночувати. Маємо будинок, неподалік Швейка, де може бути і бар, і готель”.  

Сільський голова вірить у перспективи та розвиток села як туристичного центру. Це неодмінно станеться. Ще тут наступного року інвестор має намір встановити сонячні батареї. Для цього сільська рада виділила 25 га землі. Це дасть скелівчанам роботу. Поки що більшість із них (а проживає тут понад тисячу мешканців) їздять на заробітки до Польщі, адже розташоване село за 20 км від кордону. 

Одне слово, завдяки Швейку село оживає і відроджується. 

На знімку: скелівчани разом із учасниками міжнародного велопробігу біля Швейка. 

Надія ГЕРБОВКА.

Львів.