Споживачi газу стали заручниками фiрм, якi видають акти про перевiрку та прочищення каналiв

logo


Не вчадiли? З вас сотня!

Виявляється, газопостачальне пiдприємство може вам перекрити газ у будь-який момент. Не знали? А запросто! Пiдстава? Бо йому вчасно не надали акта про перевiрку та прочищення димовентиляцiйних каналiв.

Тож уже кiлька рокiв поспiль саме восени у споживачiв виникають проблеми. Рiзнi фiрми пропонують свої послуги, вартiсть яких теж коливається — вiд 60 до 200 гривень. Та найгiрше, що цi послуги зводяться лише до видачi “папiрця”.

“Незважаючи на те, що перевiрки нiхто не проводить, ми змушенi платити кожного року близько 100 гривень за нiбито надану послугу, — бiдкається у коментарі Експресу Володимир Лавренцiв iз селища Новий Яричiв Кам’янка-Бузького району. — Iз фiрм, якi вiдповiдають за перевiрку та прочищення димовентиляцiних каналiв, приходять працiвники й хiба що тягу перевiряють. Нi дозволiв, нi лiцензiй на таку дiяльнiсть не показують, а лише грошi вимагають. Якщо ж димовентиляцiйнi канали треба чистити, то скеровують до iнших пiдприємств. Хтозна-що дiється! Квитанцiю про оплату послуги теж не видають. Торiк у Новому Яричевi люди вiдмовилися платити грошi за такi “перевiрки”. То їм перекрили газ на кiлька днiв через це, що вони тих актiв не мали. Тепер кожного року треба проводити перевiрку димовентиляцiйних каналiв. Користi споживачам вiд цьогомало, бо робиться все абияк, а лише власники фiрм мають прибуток. Знаю, що в нас у районi такий бiзнес провадять люди, якi ранiше працювали на газорозподiльчiй дiльницi”.

Що ж до фiрм, якi надають послуги пiчникiв, то їм видає дозволи на цю дiяльнiсть ДП “Захiдний експертно-технiчний центр Держпрацi”.

Вибравши з перелiку одну з фiрм у Кам’янцi-Бузькiй, що має дозвiл на обслуговування димовентиляцiйних каналiв, — ПП “Юнат”, запитую, за яку плату менi проведуть перевiрку й прочищення. Працiвниця повiдомила вартiсть — 60 гривень, але сказала, що у приватних будинках такi перевiрки проводити не потрiбно. Це здивувало. А спiврозмовниця вела далi: “Акти вимагають лише вiд мешканцiв багатоквартирних будинкiв”.

Насправдi це не так. Адже Правила безпеки систем газопостачання, якi зареєстрованi в Мiн’юстi вiд 8 червня 2015 року №674/27119, передбачають, що власники приватних житлових будинкiв, квартир або комунально-побутових об’єктiв вiдповiдальнi за безпечну експлуатацiю та технiчне обслуговування димових i вентиляцiйних каналiв. У багатоквартирних житлових будинках це можуть бути ЖЕКи, голови житлових кооперативiв, ОСББ та iншi, а у приватних будинках — самi власники. Якщо власником будинку є комунальне пiдприємство, то воно самостiйно органiзовує i власними силами перевiряє, чистить та ремонтує димовентиляцiйнi канали або ж залучає до цих робiт спецiалiзованi органiзацiї. Порядок оплати визначає також ЖЕК.

А от власники приватних будинкiв мають право самостiйно перевiряти та прочищати димовентиляцiйнi канали лише пiсля навчання, отримавши вiдповiдний документ. Цей документ зберiгається у власника будинку i пред’являється на вимогу. Та шукати органiзацiю в областi, яка б навчала обслуговування димовентиляцiйних каналiв, марно. Нi ДП “Захiднийекспертно-технiчний центр Держпрацi”, нi спецiалiзованi органiзацiї, що надають послуги пiчникiв, цього не вчать звичайних людей. I, вiдповiдно, довiдки не видають.

Виходить, що споживачiв газу зробили заручниками фiрм, якi мають дозволи на обслуговування димовентиляцiйних каналiв. Оскiльки акти про перевiрку слiд отримувати щороку, то цей бiзнес дуже вигiдний.

Тим часом щороку кiлькiсть випадкiв отруєння чадним газом збiльшується. Та це й не дивно. Адже, як стверджують мешканцi, димовентиляцiйнi канали насправдi нiхто не поспiшає чистити. Навiть якщо й акт про перевiрку та прочищення димових i вентиляцiйних каналiв надають.

Богданна Мартиник