Суд заборонив будівництво на захопленій землі в Золочеві

logo


Уже впродовж двох років громада Золочева відстоює право на землю у самому центрі міста. Десять днів тому мер Золочева розпочав голодування на знак протесту проти затягування процесу. Чергове засідання так і не дало остаточного результату у справі.

Міський голова Золочева та мешканці міста б’ють у набат. От-от має розпочатись судове засідання у справі самовільної забудови у центральній частині. Міськрада хоче повернути у власність громади 30 соток землі на якій підприємець розпочав побудову торгового центру. Вартість землі під незаконним будівництвом оцінюють більше як річний бюджет самого Золочева.

«Бартків почав забудову частини площі Вічевої та бульвару Сковороди. Його твердження про те, що він має право володіння земельною ділянкою суперечать прямим положенням земельного кодексу, оскільки бульвари, вулиці, сквери, площі, кладовища не можуть передаватись у приватну власність», – розповіла юристка Золочівської міської ради Христина Піддубна.

Судовий розгляд триває майже рік. Попри заборону будівництва, за словами позивачів, роботи на самовільному об’єкті продовжувались. Суд розпочинається без присутності бізнесмена Бартківа, який встиг перепродати землю ще одному підприємцю Душніцькому. Який тепер нібито добросовісний правонабувач майна.

«Якась комісія, створена невідомо на якій підставі міською радою, провела невідомо на якій підставі обстеження і встановила, що громадянин Бартків і теоретично якась особа щось роблять на об’єкті, а при чому тут мій клієнт Душніцький? Яка заборона?» – дивується Василь Симканич, адвокат відповідача Душніцького.

Історія почалась із продажу кінотеатру у Золочеві бізнесмену Бартківу. Земля під будівлею й далі належала місту. А от підприємець у 2016 році розпочав забудову і зайняв частину центру міста. У лютому 2017 р. бізнесмен вирішив узаконити свої дії. Звернувся до державного реєстратора щодо права власності на землю, отримав відмову і подав позов до Львівського окружного адмінсуду. Той забов’язав Золочів зареєструвати право власності за Бартківим. Міськрада подала апеляцію і виграла її. Зараз районний суд розглядає позов про повернення землі громаді.

Після 5-годинного засідання суддя приймає ухвалу – заборонити будь-яке будівництво на об’єкті: «Шляхом заборони проведення будь-яких будівельних робіт у місті Золочеві на пл. Вічевій, 1 відповідачу Душніцькому Михайлу або фізичних та юридичних осіб, що діють за його дорученням».

Справа забудови набула всеукраїнського резонансу. Золочівський випадок, на думку нардепів, показує реальний стан місцевого самоврядування в Україні.

«Рішенням суду земельну ділянку віддали, райдержадміністрація видала містобудівні умови, ДАБІ – дозвіл на будівельні роботи. Я вважаю, всі ці повноваження мають бути за місцевим самоврядуванням, тому що хто, як не обрані людьми, краще знають, чи в цьому місці має бути площа, чи якась будова», – вважає народний депутат України Любомир Зубач.

«Таких конфліктів багато не тільки в Золочеві, їх тисячі по Україні. Але Золочів, як місто, дозріло до такого середньовічного способу протесту. Людина йде на знищення свого здоров’я для того, щоб показати людям, що громади мовчати не будуть», – впевнений народний депутат України Олег Березюк.

Дозвіл на будівництво на центральній площі Золочева, через яке міський голова Ігор Гриньків оголосив голодування, скасували на державному рівні. 18 травня відповідне рішення за підписом головної інспекторки будівельного нагляду ДАБІ Олени Ткачук видала Державна архітектурно-будівельна інспекція України.

Остаточне рішення у довгому процесі Золочівський суд має прийняти 31 травня. Мер обіцяє й надалі протестувати, а імпровізований цілодобовий намет стереже спокій на будові.

«Мешканці міста зібрали за короткий період часу близько двох тисяч підписів і продовжують приносити. До 31 числа ми будемо контролювати ситуацію поблизу забудови. Я особисто продовжу голодування», – пояснив мер Золочева Ігор Гриньків.

Окрім цивільного позову з приводу забудови відкриті ще два кримінальні провадження за фактом самовільного захоплення земельної ділянки та невиконання рішення суду.