«Свободівці» у Львівській облраді ініціюють рішення сесії про вшанування жертв російського, німецького та польського окупаційних режимів

logo


Фракція ВО «Свобода» у Львівській обласній раді ініціює рішення ради про вшанування на території Львівщини пам’яті жертв російсько-більшовицького, німецького та польського окупаційних режимів.

Про це йдеться в проекті рішення, поданому 9 серпня 2016 року до обласної ради, повідомляє прес-служба Львівської обласної організації ВО «Свобода».

Націоналістична фракція пропонує доручити Львівській обласній державній адміністрації розробити та подати на розгляд обласної ради до 13 жовтня 2016 року програму вшанування на території Львівщини жертв російсько-більшовицького, німецького та польського окупаційних режимів, у якій передбачити наступні завдання та заходи:

– вшанування українських жертв окупаційних режимів; пошук місць пам’яти, пов’язаних із трагічними та героїчними сторінками історії України ХХ століття на території Львівщини; впорядкування та встановлення пам’ятних знаків українцям, які загинули від рук окупантів та боролися проти них;

– проведення міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої пам’яті про українські жертви окупаційних режимів; збір спогадів, робота в архівах, видання наукових монографій, збірників документів, свідчень очевидців, науково-популярних і художніх творів з метою висвітлення історії злочинів окупаційних режимів проти українців; проведення тематичних виставок, експозицій, постановку вистав, зйомку документальних фільмів тощо з метою висвітлення трагічних та героїчних сторінок історії України ХХ століття.

Також фракція пропонує ухвалити звернення Львівської облради до Верховної Ради України з ініціятивою розробити та ухвалити закон «Про встановлення 18 березня Днем вшанування українських жертв російсько-большевицького, німецького, угорського, румунського та польського окупаційних режимів».

У зверненні зазначено:

«В умовах нинішньої антиукраїнської політики в питаннях спільного минулого з боку Росії та Польщі та російсько-української війни захист української національної пам’яті набуває все більшої актуальності. Національна пам’ять є невід’ємною складовою свідомості кожної нації. Тож встановлення на законодавчому рівні 18 березня Днем вшанування українських жертв російсько-большевицького, німецького, угорського, румунського та польського окупаційних режимів сприятиме поширенню правди про історію України і пам’яті про трагічні сторінки минулого, щоби вони ніколи не повторились.

У ХХ ст. українці стали об’єктом жорстоких репресій з боку окупаційних режимів. Апогеєм одночасної союзницької політики російсько-большевицького, німецького, угорського та польського окупантів стали події середини ХХ ст. Нерідко питання винищення українців об’єднувало осіб з украй протилежними світоглядами: 1943-47 рр. в Галичині, на Волині та в Закерзонні співпрацювали польське комуністичне підпілля («Армія Людова») та антикомуністичне («Армія Крайова» та «Батальйони Хлопські»).

У березневі дні 1939 року німецький, угорський та польський окупаційні режими разом втопили у крові новопроголошену Карпатську Україну. 18 березня 1939 р., вперше за час Другої світової війни, було розстріляно військовополонених – бійців Карпатської Січі. 17 березня 1939 р. угорська окупаційна влада передала польській прикордонній службі карпатських січовиків. Наступного дня поблизу Верецького перевалу польськими кулями було розстріляно близько 500 бійців Карпатської Січі, значна частина яких були вихідцями з Галичини.

1939 року політика окупантів перейшла у фазу відкритої збройної боротьби не лише проти українського національно-визвольного руху, але й мирних українців. 18 грудня 1939 р. польський уряд у своїй декларації відкрито проголосив боротьбу за західноукраїнські землі, що стало початком  масових репресій щодо українців, які подекуди набували ознак геноциду. Така ж політика була у російсько-большевицького та німецького окупаційних режимів на всіх українських землях і по завершенні Другої світової війни. ХХ ст. забрало десятки мільйонів життів мирних українців, які загинули від рук окупантів.

Верховна Рада України повинна напрацювати та ухвалити Закон «Про встановлення 18 березня Днем вшанування українських жертв російсько-большевицького, німецького, угорського, румунського та польського окупаційних режимів» і на законодавчому рівні закріпити притягнення до кримінальної відповідальності за пропаганду вищезазначених окупаційних режимів», додали у політичній силі.