Тернопіль і Львів готують масштабний «сміттєвий» проект під Миролюбівкою

logo


Глибокий рів, укритий чагарниками. Так стисло зараз можна описати ділянку площею 6 гектарів, що знаходиться на території Миролюбівської сільської ради Тернопільського району. Та вже найближчим часом можуть розпочати реалізацію грандіозного «сміттєвого» проекту, який тернопільська влада чомусь тримає під сімома замками…

unnamed (1)На момент нашого візиту в Миролюбівку жодних слідів технічного втручання в ділянку помітно не було. Якщо по-простому, то це великий рів, насипами умовно розділений на кілька “секторів”, що поріс чагарниками та деревами

У попередніх випусках «Номер один» ми повідомляли про те, що Тернопільська міська рада погодила ТОВ «Європейський екологічний альянс» здійснення діяльності з тимчасового складування твердих побутових відходів на земельній ділянці площею понад 6 га в с. Миролюбівка.

Нагадаємо, що першим мером (сьогодні народний депутат), який планував там складувати сміття, був Роман Заставний. Тоді такий крок був, радше, вимушеним, адже всі ми добре пам’ятаємо ту сміттєву блокаду, яку влаштували Заставному в 2009-10 рр. опоненти перед виборами. Тому ділянку в Миролюбівці почали розглядати як резервне місце для складування сміття на випадок форс-мажорів. Тодішня влада спромоглася навіть виготовити весь необхідний пакет документів, однак розпочати вивіз відходів у Миролюбівку їй не вдалося через спротив місцевого населення. Відповідно про шість гектарів землі довелося вимушено забути. Та, як виявилось, не надовго.

Нині діюча влада Тернополя вже навіть підписала відповідний договір, укладений між управлінням житлово-комунального господарства ТМР та ТОВ «Тернопільський екологічний альянс», копію якого ми отримали через інформаційний запит. Щоправда, документ нам здався доволі «розмитим» та узагальненим.

У ньому, зокрема, йдеться про те, що для початку здійснення своєї діяльності ТОВ має облаштувати до ділянки під’їзну дорогу, засипати ями під господарську зону, влаштувати геомембрани, посіяти газони, реконструювати дренаж та встановити огорожу.

– На вказаній земельній ділянці передбачається лише складування вже готових спресованих та обгорнутих герметичною плівкою тюків з побутовими відходами. Пресування та обгортання їх відбуватиметься на іншому об’єкті за місцем збирання відходів, – йдеться у договорі.

Однак з документа чітко не зрозуміло, що отримуватиме місто від фірми, якій влада передала шість гектарів землі. Можливо, слідом за основним договором з’являться інші, уточнюючі документи. Та наразі, опираючись на наявний договір, зацікавило наступне: жодних обмежень щодо походження відходів у ньому немає!

– У випадку необхідності найперше забезпечити складування побутових відходів територіальної громади м. Тернополя з використанням описаних вище технологій – це фактично єдиний пункт, яким влада Тернополя убезпечує Файне місто у разі, якщо сміттєзвалище у с. Малашівці спіткає доля Грибовецького полігону, що на Львівщині. 

Іншими словами, чутки про те, що на полігон у Миролюбівку звозитимуть сміття з інших областей, зокрема зі Львова, про що публічно говорять тамтешні депутати, цілком імовірні та не безпідставні. Тим паче, що влада Тернополя ні про наявний договір, ні про плани щодо ділянки площею 6 га інформації не розголошує. І це при тому, що  Малашівське сміттєзвалище, куди зараз вивозять відходи з Файного міста, екологи давно рекомендували закрити. Тобто використання альтернативної ділянки для потреб Тернополя (бодай частково) могло б виправити ситуацію. Та, мабуть, у цій історії керманичі міста думають більше про власну вигоду, аніж екологію.

Ми неодноразово намагалися почути, так би мовити, з перших уст, від Сергія Надала, що ж влада міста планує робити з ділянкою в с. Миролюбівка. Однак відповіді на момент виходу публікації, на жаль, не отримали.

Львів готовий співпрацювати!

Нагадаємо, нещодавно на офіційному порталі депутатів Львівської міської ради з’явилися публікації про те, що постійна комісія інженерного господарства, транспорту, зв’язку та житлової політики погодила проект договору між КП «Львівспецкомунтранс» та ТзОВ «Європейський екологічний альянс» про спільну діяльність із будівництва об’єкта для тимчасового складування твердих побутових відходів. При цьому на облаштування ділянки планують виділити 12,7 млн. грн. Водночас, як випливає з наведеної у публікації інформації, Львів упродовж року зможе безкоштовно возити пресовані відходи в обсязі 200 тисяч тонн на полігон, що знаходиться у селі Миролюбівка. Тобто влада Львова, на відміну від наших керманичів, не приховує того факту, що перемовини ведуться активно. 

Саме через «відмовчування» нашої влади ми вирішили сконтактуватись із львівською мерією і, можливо, там почути, що ж насправді планують складувати у Миролюбівці. Слід відзначити, що прес-служба міськради Львова оперативно відреагувала на наш запит і люб’язно надала контакти до депутата ЛМР Романа Іванціва, який, за словами речниці Андрія Садового, може відпости на всі наші запитання. І пан Роман, за що ми йому, без сумніву, вдячні, приділив майже годину на телефонну розмову з нами та розповів про спільні плани Тернополя і Львова, які досі тримають під грифом «цілком таємно» в нашій мерії.  

– У Тернополі є ділянка з усіма документами під складування спресованого сміття, обгорнутого в плівку. Тому, поєднавши технологічну базу Львова та юридичну Тернополя, у нас може вийти хороша співпраця. Робочий проект передбачає, що складування сміття відбуватиметься за усіма європейськими стандартами, аби зняти в людей недовіру і показати позитивний приклад поводження з відходами, – розповів Роман Іванців.

Говорячи про сміття, критичним питанням завжди залишаються його екологічні наслідки. Та, за словами пана Романа, львівські науковці зробили справжній технологічний прорив, який дозволяє заробляти на відходах двічі.

– Внаслідок розкладання сміття, утворюються гази, при спалюванні яких виділяється теплова енергія. Завдяки спеціальним генераторам, цей цикл абсолютно безпечний для навколишнього середовища. Цією енергією можна, приміром, цілий рік обігрівати ті ж теплиці. І все це за рахунок сировини (сміття, –авт.), за яку ще й платять гроші, – продовжує Іванців.

Основним елементом, який планують використовувати на ділянці, є «газовий генератор з топковим пристроєм» – це котел, який здатен спалювати сміття. Цей пристрій винайшов та вже запатентував депутат Радехівської райради Анатолій Архипчук. Для перевірки роботи генератора було проведено спеціальний експеримент. На ньому були присутні представники санітарно-епідеміологічної служби та теплоенерго, які аналізували стан повітря та кількість тепла, яке вироблялося.

– Для проведення експерименту ми завантажили львівське сміття у газовий генератор. Його щільно закрили, аби туди не потрапляло повітря, і почали розігрівати. У закритому просторі при високій температурі сміття починає не горіти, а тліти. Тож незабаром через спеціальний пристрій почав виділятися газ, який при виході з генератора спалюється і дає теплову енергію, – каже Роман Іванців.

Після завершення експерименту, за словами депутата, спеціалісти провели заміри повітря і не було перевищення граничних норм концентрації шкідливих речовин, а у генераторі виявили менше 10% відходу.

– В Україні сферу індустрії відходів подають з надмірним негативом. Чомусь як тільки мова заходить про сміття, це одразу наштовхує на думку, що от «десь скинули і так воно лежить». Та у світі ніде сміття у відкритий спосіб не хорониться, його завжди закривають. Звичайно, що для цього готується відповідна основа. До прикладу, спочатку роблять глиняний «замок», потім – відповідну плівку, далі -трубки для відведення фільтрату, який може утворюватись, і т.д. Принципово такі місця не можуть нести жодного негативного наслідку для екології. І за цим дуже просто стежити. Слід постійно здійснювати екологічний моніторинг, – каже пан Роман.

Сміттєзвалища, як відомо, негативно впливають на підземні води, ґрунти та повітря. Однак технологія, яку пропонують Тернополю львів’яни, за словами Іванціва, не шкодитиме навколишньому середовищу.

– Львів придбав сучасне пресувальне та обмотувальне обладнання. Та на сьогоднішній день воно ще не до кінця змонтоване і не запущене. Відповідно зараз стоїть питання, чи у Львові врегулюється дана проблематика. Якщо так, то в принципі розуміння між сторонами (тернопільською та львівською фірмами, – авт.) присутнє. Якщо ці технічні питання владнаємо, то є можливість реалізувати даний проект. Враховуючи складну ситуацію у Львові зараз, думаю, наше місто на це пристане, – переконаний депутат.

До речі, наш співрозмовник Роман Іванців разом з чиновниками львівської мерії нещодавно приїздив до Тернополя, зокрема на оглядини ділянки в Миролюбівці. Каже, що вона повністю відповідає всім необхідним нормам.

– Говорити про якісь сміттєспалювальні заводи, які будуються на Заході, ми, опираючись на наші реалії, зараз не можемо. Адже це дуже дорогі проекти. У Кракові, приміром, такий завод коштує 210 млн. євро. Нам таких грошей ніде взяти. Що ж стосується нашого проекту, то його проектна документація, якщо не помиляюся, коштуватиме орієнтовно 12-13 млн. грн. загалом. Однак вона розбита на два етапи. Спочатку кошти будуть направлені на облаштування полігону, моніторинг екологічної частини, аби забезпечити повний контроль і безпеку для навколишнього середовища. Щодо обладнання – це вже окреме питання, яке поки що не прораховане, – переконує Роман Іванців.

Коли слід чекати на запуску спільного проекту між Львовом та Тернополем – не відомо. Пан Роман стверджує, що все наразі зависло через технічну складову.  Та позаяк перемовини тривають, спільне використання шести гектарів у с. Миролюбівка – лише питання часу.

Хто ж зароблятиме?

Якщо проект, про який нам розповів депутат Роман Іванців, запрацює на практиці так само успішно, як і звучить в теорії, він дійсно може стати новацією як з екологічної, так і економічної точки зору. Та є одне «але». Львівську сторону  з реалізації проекту представляє комунальне підприємство, прибутки від якого йдуть до бюджету міста. Натомість Тернопіль доручив це приватній фірмі, серед засновників якої ще й «засвітився» екс-колега міського голови Тернополя Сергія Надала по податковій та колишній начальник КП міськради «Екоресурси» Сергій Ковдриш.

Нагадаємо, що станом на сьогодні, згідно з даними «Youcontrol», розмір внеску Ковдриша до статутного фонду ТОВ «Європейський екологічний альянс» складає 500 тис. грн. (50% власності).

Під час підготовки цієї публікації ми, до речі, з’їздили в с. Миролюбівку та знайшли комунальні шість гектарів землі. На момент нашого візиту жодних слідів технічного втручання в ділянку помітно не було. Якщо по-простому, то це великий рів, насипами умовно розділений на кілька «секторів». Ділянка поросла чагарниками та деревами. Також там присутнє і невелике звалище, яке, судячи з дрібних масштабів, швидше за все, сформували місцеві жителі.

Що чекає на ділянку в майбутньому, опираючись на слова депутата львівської мерії, ми вже орієнтовно знаємо. Та логічніше було б почути врешті-решт позицію керівництва Тернополя з цього приводу, особливо, що стосується прибутків для міста від реалізації такого новаційного проекту. Тим паче, що мова йде про ділянку, яка (поки що!) належить громаді Тернополя…

Джерело: Тижневик “Номер один”
Мітки: Миролюбівка, сміття, тернопіль