У давньому українському селі серед ночі влаштували інтерактивні «Обрядові забави на Петра»

logo


Нічна театралізована екскурсія охоплює свята літнього циклу – Петрівку, Купала та інші. Найперше ґаздиня припрошує жінок на вечорниці – так звані «прочухрини».

«Вовна нам потрібна на зиму, щоби чоловіка накрити теплим ліжничком, теплою гунькою і себе трошки погріти. То ми сьогодні будемо з вами чухрати вовну», – пропонує одягнена у народний стрій Олена Сіра, працівниця музею народної архітектури й побуту.

Вовну чесати, не балачки точити – значно важче. А щоб відвідувачі у тому переконалися самі, довіряють чесалку їм.

«Люди приходять сюди і не знають, чого їм чекати, думають, що то буде звичайна екскурсія. Вони наперед не знають, що стануть акторами і безпосередніми учасниками дійства», – пояснює Юлія Білоус, науковий співробітник музею.

Тим часом чоловічу частину екскурсії ведуть у хату бондаря, а за сумісництвом і знахара – Миколи Огородника. Хлопців він вчить робити клепку до діжки. А заразом приповідає містичні історії, йому це дозволено, адже він трохи й мольфар.

«Трапляється, що до цієї хати вночі приходить відьма і це не жарт, це правда. Але я знаю, як це перевірити. Пропоную витесати кілочки», – прижартовує Микола Огородник.

Після таких посиденьок ведуть товариство до хати музиканта. Любомир Кушлик знає усе про давні інструменти, більше того, вміє грати на кожному з них.

Своїм гостям роздає інструменти і з новостворених музикантів створює народний оркестр.

«Такі екскурсії вночі ми влаштовуємо тому, що музей вночі має особливу таємничість, як і українське село. Зовсім по-іншому сприймаються і ці обряди, і природа, і хати, і ці ремесла. Це має якусь особливу таємничість і романтику», – розповіла Надія Дзвоник, координаторка програм Музею народної архітектури і побуту.