У Франківську відбудеться матч «Прикарпаття» – «Карпати». Історія галицького дербі

logo


Команди Львова та Франківська мають більш  ніж сторічну історію зустрічей на футбольному полі.

Завтра, 20 вересня, в Івано-Франківську, на МЦС «Рух», в рамках третього попереднього раунду розіграшу Кубку України сезону 2017/2018 рр. відбудеться матч між івано-франківським МФК «Прикарпаття» та львівськими «Карпатами».

Частина перша 1909-1972 рр.

Наразі достеменно відомо, що вперше команди Станіславова та Львова зустрілись в далекому 1909 р. на «Боїско» каси ощадності (сучаний МЦС «Рух»)  у Станіславові. Місцева «Ревера» поступилась команді  яка носила назву «Перший клуб футболу «Чарні» у Львові» з рахунком -1:4.

До початку Першої світової війни «Ревера» постійно зустрічалась із львівськими командами «Чарні», «Лехія», «Погонь», Спарта»  у змаганнях Польського союзу футбольних спортивних товариств, що було створено на території Королівства Галичини та Володимирії, яка входила до складу Автро-угорської імперії.

Після розпаду Габсбурської імперії, у повоєнний час,  команди двох міст брали участь  у футбольних змагань під егідою Львівського окружного футбольного Союзу. Станіславів представляли «Ревера» та «Гакоах» під егідою Українського спортивного союзу, де виступав станіславський «Буй-Тур», «Стшелєц» та «Гурка».

Цікаво, що в 11 чемпіонаті ЛОФС в 1931 р.  станіславська «Ревера»  навіть ставала чемпіоном, перервавши таким чином гегемонію перемог львів’ян.

До початку Другої світової війни було проведено чотири розіграші Кубку президента Речі Посполитої. Команди Львова та Станіславова залишили  помітний слід в його історії. Львів’яни у 1938 році ставали його володарями, а станіславці могли здобути його наступного року, але на заваді став початок Другої світової війни. Команда Станіславова на попередніх стадіях здолала команди із польського  Любліна та литовського Вільно, а у фіналі, що був призначений на 5 листопада, мала би зіграти із командою Познані.

Мирослав Думанський, який виступав за Станіславський «Спартак» та львівський  ОБО

В часи “перших совітів” (1939-1941) команди зустрічались лише у товариських матчах, а в роки Другої світової брали участь у чемпіонаті дистрикту Галичина. Зокрема, Станіслав представляли команди «Черник» та «Заграва», а Львів – «Україна», УССК, «Гарбарня», «Тризуб» та інші.

По завершенню Другої Світової війни перша зустріч між командами Станіслава та Львова датується 1945 роком. Восени у Львові місцеве «Динамо» перемогло об’єднану команду Станіслава, з рахунком – 6:0. Цей матч припав на третє коло  шостого розіграшу Кубку Української РСР.  В рамках Чемпіонату Української РСР команди Станіслава та Львова вперше зустрілись в 1946 р. Львів’яни двічі обіграли станіславський «Спартак» – 9:0 та 2:0.

В 1949 році в чемпіонаті Української РСР  зустрічались станіславське та львівське «Динамо», які як команди проіснували не довго.

В 1950 році вперше зустрілись команди «Спартак»  Станіславів (Івано-Франківськ) та ОБО (Окружний будинок офіцерів) Львів. Протистояння «Спартака» та армійської команди Львова (ОБО,СКВО, СКА та СК «Луцьк») тривало аж  до 1972 р. та вважається найдовшим у історії футболу між двома містами.

Загалом команди провели між собою 35 матчів в чемпіонаті та Кубку СРСР та Української СРСР.  В активі «Спартака»  8 перемог, 12 нічиїх та 15 поразок, різниця м’ячів 26 на 51. В 1972 році «Спартак» виборов третє звання чемпіона Української РСР та право виступати у першій союзній лізі…

Далі буде…