У Iconart триває проект Влодка Кауфмана «Сум. Сумнів. Сумнівність»

logo


У львівській галереї Iconart триває виставка Влодка Кауфмана «Сум. Сумнів. Сумнівність». Проект складається з аркушів книги, виданої мовою Брайля, де, ніби крізь папір проступають химерні чи то лиця, чи то лики.

«Багатьох здивувало, що проект експонується в Iconart, а не, як то звичайно, у “Дзизі”. Формат галереї, у якій я весь час працюю, присипляє. Я зловив себе на тому, що коли я задумую новий проект, я його відразу вписую у простір “Дзиґи”. А це погано, бо формує створює певні рамки. Тому спроба робити проекти поза “Дзиґою” мені дуже подобається», – розповідає художник.

Як завжди у Влодка Кауфмана кожна робота дає можливість для безмежної кількості трактувань, різночитань та складань апокрифів.

«Більшість моїх старих знайомих почали думати, що я нарешті навернувся на серйозний шлях і почав займатися серйозним мистецтвом. Тим більше, якщо йдеться про Iconart, відразу вбачається сакральна тематика. Це радикально не відповідає дійсності», – розповідає Кауфман.

Хто вони, ці химери? Поєднання удаваної простоти продукує чимало сенсів, а фрагменти можуть складатися у цілісну картинку в довільному порядку, формуючи реальності та всесвіти.

«Насправді це мій черговий перформативний проект, матеріалом став один із томів 12-томника “Історія КПРС”, виданий мовою Брайля. Ці аркуші, перфоровані мовою Брайля, самодостатні та цікаві та об’єкти, що мене не цікавить, що там написано, тим більше, що я їх бачу лише символічно та естетично. Я зловив себе на тому, що я лише здогадуюсь, що написано мовою Брайля, я знаю, що це совковий текст, але я не можу його прочитати. Я пробую витирати наждачним папером цей рельєф, і в результаті те, що я протер, я тим більше не знаю, з’являються нові отвори, нова мова. Я витираю зі свідомості ту радянську ідеологію, знищую її сам для себе», – пояснює він.

Проект можна оглянути у галереї до 27 серпня. Проте на тому його життя не завершується.

«Це довготривалий перформанс. Кожен шар витирання робить папір все тоншим, а отвори все глибшими. Кожне наступне протирання нагадує якісь образи, якісь постаті, голови. Для когось це святі, для когось військові, для когось портрети селян. Там вже тяжко розрізнити, чим відрізняється бриль від німба. Тобто це напускна сакралізація, вигадана глядачами. Це етапний варіант, я продовжуватиму цей проект, що може призвести до повного знищення аркушів. І може це наблизить час вичавлення совка», – вважає Кауфман.

Фото: Павло Паламарчук