У львівському Музеї архітектури й побуту з’являться нова гончарня та вольєри з фазанами

logo


Давні комори, хати, стодоли, церква та навіть гончарня отримають нове накриття.

У Музеї народної архітектури й побуту триває реставрація храму зі с. Тисовець, що в Карпатах. Церква датована 1863 роком. Музейники трудяться над нею ще з травня. Ґонтом, який заспонсорували благодійники, перекривають 11 куполів. На це пішло 30 тис. дощечок.

Частину нового ґонту, за давньою традицією, вже встигли навіть обробити сирою ропою. Аби від шкідників берегла та від опадів. А з накупольного хреста зробили копію, а оригінал сховали для експозиції.

Пощастило цьогоріч і гончарні з Потелич. Вона стояла вже в аварійному стані. Робітники звели знову стіни, оновили дах, вікна, двері. Обіцяють запросити у неї гончара, аби ліпив горщики, а поруч збудувати піч для випікання. Тут буде ремісниче містечко.

«Як робиться в кращих скансенах Європи: ми зав’яжемо в цьому містечку і костел зі села Язлівчик, і Стоянівську церкву. І, як на звичайній площі маленького містечка, плануємо зробити тут мерію і будинки-аптеки, а ще цирульні. Як колись було у старих містечках України», – пояснив директор музею Роман Назаровець.

Цьогоріч реставрують 9 об’єктів. Серед них: школа, якій майже півтора століття, хати з сіл Горінчово, Бережниця. Cніпками, а далі мервою стелять дах стодоли з Пилипця.

«Ми вкладаємо солом’яну мерву на рогачі. Вона повинна бути зволожена, не суха. І так по колу на дах кладемо і ходимо, топчемо. Так до самого верху стріхи. Мерва повинна бути дуже щільною, щоби по ній стікав дощ і сніг», – розповів будівельник-реставратор музею Мирон Кінаш.

Дещо музейники роблять за власний кошт, а дещо – за кошти бюджету розвитку міста. Як, до прикладу, хату з с. Зарічово, що на Закарпатті. Її відродили за понад 460 тис. грн.

«Від фундаменту, підвалин, стін, даху зроблено реставрацію. Зроблений проект печі, яка є робочою. І ми її запустимо – вона буде працювати», – пояснив директор музею Роман Назаровець.

Завершують зводити і вольєри для двох фазанів, яких передадуть музею із зоопарку у Меденичах.