У львівському смітті почав грузнути й український уряд

logo


Сім місяців львівське сміття мандрує Україною. Після того, як через зсув, який забрав життя трьох людей, закрили Грибовицьке сміттєзвалище, 700-тисячне місто грузне у відходах. Щодня зі Львова треба вивозити до 600 тисяч тонн сміття, яке продукує місто. Його розвозять по всій Україні: інколи легально, інколи – не зовсім. Вантажівки з львівським сміттям, які незаконно скидували відходи, правоохоронці вже неодноразово ловили і в Рівненській, і Волинський, і навіть Дніпровській чи Сумській областях. 

У ситуацію врешті-решт довелось втрутитись Володимиру Гройсману. Після спеціальної наради у Львові український прем’єр-міністр дав доручення Львівській облдержадміністрації передати Львову земельну ділянку площею 12,5 га на території колишнього Яворівського гірничо-хімічного підприємства “Сірка”. Майже 30 років підприємство, яке колись видобувало сірку, нині не працює.

Грибовицьке сміттєзвалище після пожежі та зсуву не пряцює

Грибовицьке сміттєзвалище після пожежі та зсуву не пряцює

“Ця земля належить державі, й вона є непридатною для сільського господарства чи будівництва, тому що вона є пошкоджена гірничою хімією. Але є цілком придатною для використання як полігон для сміття”, – пояснив на нараді глава Львівської облдержадміністрації Олег Синютка. Тепер за прийняття цієї території на свій баланс мають проголосувати міські обранці. Але ділянку дали з умовою, що там буде не просто полігон, а згодом зведуть сміттєпереробний завод.

Селяни обіцяють протестувати

Але ця ідея не сподобалась місцевим жителям. Попри те, що ділянка перебуває в державній власності і розташована на відстані одного кілометра від житлових районів – населення виступає проти. Люди побоюються, що сміттєвий полігон пошкодить і так погану екологію регіону, знищену багаторічним видобутком сірки.

“За кілометр від підприємства розташовано бальнеологічний курорт “Шкло”, куди приїздять лікуватись люди. А головне, що неподалік біля курорту розташований водозабір, який постачає водою не тільки навколишні села, але й десятитисячний Новояворівськ і навіть Яворів. Невідомо, як вплине функціонування цього полігону на якість води”, – ділиться з DW своїми побоюваннями голова Яворівської районної ради Володимир Сичак. Він каже, що перед тим, як приймати це рішення, ніхто з уряду з ними не радився, ніхто не пробував пояснити безпечність цього проекту. Тому напередодні Яворівська районна рада і прийняла звернення до президента і уряду не будувати там сміттєвий полігон.

Щодня зі Львова треба вивозити до 600 тисяч тонн сміття

Щодня зі Львова треба вивозити до 600 тисяч тонн сміття

Місцеві жителі погрожують:  якщо до них не дослухуються, вони готові перекривати дороги і всіляко заважати державним органам влади. “Спочатку мало би бути громадське обговорення, екологічні висновки, а цього не було. Тому населення так категорично виступає проти”, – каже голова районної ради.

На запитання, чи готова райрада на якийсь компроміс, яворівчанин знизує плечима:  “Я не можу говорити за всіх. Про розвиток подій можна говорити лише гіпотетично. Можливо і будуть депутати, які зацікавлені в іншому аспекті вирішення проблеми. Але наразі ми слухали заступника львівського мера тут на сесії, й ніхто не підтримав його позиції”.

Екологи – проти

Побоювання селян розділяють й екологи. Анатолій Павелко зі Всесвітнього фонду природи (WWF) розповів DW, що ця територія є складною. “Видобуток сірки тут вівся методом підземної виплавки, що означає, що утворились великі карстові порожнини.  Як поведе себе цей карст – зараз ніхто точно не може сказати.Треба також зважати, що поблизу підприємства беруть початок кілька річок, які течуть до Польщі. Якби частина відходів потрапила в ці водойми – це вже міжнародні проблеми”, – каже еколог. 

Щодо гіпотетичної побудови сміттєпереробного заводу, то тут, за його словами, все залежить від технології, яка застосуватиметься. Якщо це буде сміттєспалювальний завод,то це велика загроза довкіллю.”В Європі – це вже вчорашній день. Багато де вони заборонені, бо дослідження виявляють навколо них забруднення територій важкими металами”, – каже еколог. Якщо ж побудують безпечніший сміттєпереробний завод, то всеодно постане питання полігону, тому що не всі відходи переробляються. Чи буде він побудований за європейськими  вимогами – еколог не впевнений.

Грибовицьке  сміттєзвалище також задля безпеки мали перешаровувати ґрунтом, але цього не робили. Через що, власне і відбулось займання сміття, а згодом і зсув, який поховав трьох людей.

Тим часом у Жовківському районному суді Львівської області розпочався процес у сраві грибовицької трагедії. Директора комунального підприємства, яке опікувалось Грибовицьким полігоном, його заступника й директора полігона звинувачують у службовій недбалості. 

А тим часом ситуацію на території яворівської “Сірки” має оцінити спеціальна комісія, яку створила Львівська міськрада. Впродовж двох тижнів експерти вивчатимуть придатність цієї землі для сміттєвого полігону. І тоді вже оголосять висновки. Якщо вони будуть негативними, то Володимиру Гройсману доведеться шукати нову ділянку для львівського сміття.