У Львові назвали імена агентів поліції та СБУ для підкидання хабарів

logo


Головна лікарка львівського шпиталю ім. Митрополита Шептицького Наталія ван Доеверен разом зі своїми адвокатами Олегом Мициком та Валерією Коломієць оприлюднила список агентів правоохоронців, яких систематично використовують для підкидання хабарів. Імена агентів та деталі справ, в яких правоохоронці вдавалися до послуг провокаторів, Наталія ван Доеверен назвала під час прес-конференції 25 квітня.

Йдеться про дев’ятьох осіб, в яких нібито вимагали хабарі або які самі є ключовими свідками у 42 кримінальних справах за останні кілька років. Більшість цих справ стосуються саме вимагання хабарів, хоча серед них є і кілька винятків.

За словами Наталії ван Доеверен, найчастіше у провокаціях правоохоронців фігурує дрібна підприємиця Маріанна Гавриш – до її послуг вдавалися щонайменше 9 разів. У 2010 році у неї нібито вимагав хабар чиновник райадміністрації, у 2011 році – начальник держінспекції за погодження паспорту аптеки, у 2013 році – декан інституту за переведення із заочної на денну форму навчання. Втім, найгучніший випадок, в якому фігурує Маріанна Гавриш, стосується вже засудженого за хабар мера Сколе, який нібито вимагав хабар у працівників компанії, власницею якої є Маріанна Гавриш.

Ще трьома популярними у правоохоронців агентами виявилися дрібні підприємці Олег Куляша, Леся Оверко та Володимир Худич. Кожного з них використовували хоча б п’ять разів, до того ж всі вони фігурують у доволі свіжих затриманнях. Так, Олег Куляш причетний до затримання працівниці управління Укртрансбезпеки у Львівській області, яка нібито вимагала у нього 1000 доларів. Леся Оверко фігурує як постраждала по справі заступника мера Яворова, якого обвинувачують у вимаганні 1000 доларів. А Володимир Худич працював агентом при затриманні у 2018 році заступниці мера Рудок за вимагання 500 доларів хабара.

За словами ван Доеверен, найчастіше агентами працюють підприємці, хоча є й випадки, коли правоохоронці використовують підозрюваних або засуджених за дрібні злочини. Зокрема у шістьох провокаціях правоохоронців фігурує Мирослава Звір (Киселевич), яка раніше працювала в МВС, а згодом була кілька разів засуджена за шахрайство та крадіжки. Є кілька випадків, коли правоохоронці як агентів використовують навіть родичів. Так, брати Ярослав та Олександр Слоцяки причетні до восьми провокацій хабарів, більшість з яких досі розслідуються.

Порівняно менш популярними агентами є ФОП Роман Керниця, востаннє якого використовували у лютому 2018 році при затриманні працівника «Львівської залізниці», а також працівник Державної міграційної служби Олександр Семчишин, який є ключовим свідком у справі про хабар керівництва міграційної служби, попри те, що саме Семчишина затримували у 2014 році з цим хабарем, а потім змінили його статус з підозрюваного на свідка.

Загалом, за словами Наталії ван Доеверен, львівські правоохоронці використовують щонайменше 24 агентів, які фігурують у 73 кримінальних справах.

Оприлюднені Наталією ван Доеверен та її адвокатами списки найпопулярніших агентів львівських правоохоронців

За словами Олега Мицика, подібними на ці випадки є й історії керівника мистецького центру «Супутник» Олега Агашкова та голови Залізничної райадміністрації Тараса Гниди, в яких також правоохоронці використовували агентів.

«Усе це вигадані, фейкові історії. Вони не мають нічого спільного зі справжньою корупцією. Європейський суд каже, що використання агента допустиме, але дії правоохоронців повинні бути пасивними – вони не повинні провокувати цих ситуацій, вони не повинні їх вигадувати. Знаєте, чому такі випадки засуджуються Європейським судом? Особа не збиралася брати ніяких грошей, якби не прийшов провокатор з проханням змінити прізвище, орендувати зал чи шось інше ніколи би не було цих історій», – заявив Олег Мицик.

За словами Олега Мицика, одних і тих же агентів використовують різні структури. «Ці агенти передаються між різними органами. Чистіше, більш акуратно справи робить СБУ, а очевидно вигадані фейки завжди були у колишнього УБОЗу, так само очевидно видумані речі робить Управління захисту економіки Нацполіції», – додав Олег Мицик.

Водночас Наталія ван Доеверен заявила, що список агентів вдалося отримати завдяки зізнанням тих, кому підкидали хабарі. «Це продукт півторарічної справи. Це не є конфіденційна інформація. Я від самого початку була публічною у викритті цих злочинів і тому дуже багато людей [приходили до мене]. У моєму кабінеті побували чи не всі так звані хабароотримувачі Львівщини за останні півтора роки. Хто ж є заявником по справі, я довідувалася від самих жертв», – заявила Наталія ван Доеверен.

Додамо, що щодо самої Наталії ван Доеверен також триває розслідування справи за нібито вимагання хабара. Однак під час одного з останніх засідань ключовий свідок у цій справі зізнався у неправдивих показах.

P. S. Оскільки йдеться про серйозні обвинувачення правоохоронців ZAXID.NET готовий опублікувати офіційну відповідь поліції, СБУ та прокуратури на оприлюднені факти юристів.