У Львові представили емалеві твори відомого українського митця Олексія Коваля

logo
101708_u_lvovi_predstavili_emalevi_tvori_vidomog.jpeg


Масштабну експозицію «Історія. Україна. Світ» з понад двох десятків   емалевих творів різних років та з різних серій київський майстер-емальєр демонструє у Національному музеї ім. Андрея Шептицького.

Олексій Коваль вже кілька років працює у техніці «гаряча емаль», яку відносять до елітарних, філігранних видів мистецтва, оскільки вона вимагає тривалого процесу навчання і високої фахової підготовки. Мистецтвознавці кажуть, що ця незрівнянна техніка (живописна і ювелірна водночас) дає приголомшливі результати, одначе підкоряється небагатьом, позаяк емаль… ретельно добирає автора. І лише той, хто із великим терпінням долатиме всі несподіванки і труднощі, що їх завдає робота у цій примхливій і копіткій техніці, зможе досягти у ній значних висот.

 

У творчому емалевому доробку Олексія Коваля – портрети українських гетьманів, козаків, українські краєвиди, натюрморти, картини, присвячені різним культурам світу… Митець у своїх творах поєднує колорити й орнаменти, використовує інкрустації та елементи малої пластики. Він заповнює квітами антикварні рами, оздоблює старовинні фотографії емалевими окладами, ніби бавиться з функціональними та декоративними властивостями об’єктів… А ще – береться за виконання робіт різних розмірів, від мініатюр до кількаметрових панно.

«Деякі роботи Олексія сягають майже двох метрів, – говорить куратор проекту Ніна Бурневич. – Тобто це монументальні емалеві роботи, які дуже рідко хто створює у світі. Чому? Та тому що це складно, бо потрібно мати витримку, потрібно мати величезне бажання… Крім того, варто брати до уваги й високу ціну матеріалів (емаль коштує долар за один грам), отже, не всі можуть собі це дозволити. Але Олексієві це цікаво…».

Загалом емалювання – дуже давнє мистецтво. Коваль навчався цієї техніки  близько десяти років, вивчаючи історію та досвід китайських, італійських, індійських майстрів. Удосконалював знання в мандрівках світом.

«Належу до категорії людей, яким все цікаво, – говорить художник. – А особливо, коли воно стосується пізнання, тим паче – осягнення якихось вищих, небуденних, неординарних речей. Раніше я пробував себе у мозаїці, фресці, розписах… Але зрозумів, що гаряча емаль – найцікавіша, бо найточніше відображає мої думки й почуття. Дуже приваблює мене у процесі роботи завжди несподіваний результат, бо ти наче не сам твориш – силою вогню».

Варто додати, що ім’я Олексія Коваля відоме і в Україні, і за кордоном – на Близькому Сході, в Хорватії, Індії та Болгарії.

Щодо Львова, то митець  виставляється тут не вперше – у березні 2015-го та січні 2017-го представляв свою творчість в арт-просторі «Зелена канапа».

Тепер от – у Національному музеї ім. Андрея Шептицького.

Експозиція буде чинною понад місяць – до 21 липня.


Реклама

А поділитися?Вам має сподобатись...