У Львові представили нову книжку Богдана Гориня

logo


Презентація видання «Святослав Гординський на тлі доби» (есе-колаж у двох книгах. Книга І) відбулася у Львівській галереї мистецтв – у Палаці Потоцьких.

Мистецтвознавець і письменник-документаліст Богдан Горинь спочатку нагадав присутнім про свій доробок, а він чималий, і це книжки «У пошуках берега» (1996), «Туга Віктора Цимбала» (2005), «Олександр Архипенко» (2007), «Не тільки про себе» (у трьох книгах: 2006, 2008, 2010), «Любов і творчість Софії Караффи-Корбут» (у двох книгах: 2013, 2015) та «Графічна Шевченкіана Софії Караффи-Корбут» (2014).

«Вважаю дуже добрим свій винахід – жанр есе-колаж, бо це – неймовірний засіб для того, щоби створювати книгу, будівельним матеріалом для якої служать листи, спогади, публікації у пресі, не говорячи уже про архівні матеріали, репродукції творів…», – зазначив Богдан Горинь.  

Щодо книги про Гординського, яка побачила світ у видавництві «Ярославів Вал», то, говорить автор, він ішов до неї дуже довго – ще з 1962 року. І принагідно дякує старшим добродіям, зокрема –  Музиці, Рудницькому і Смольському, які обдарували його каталогами, газетними і журнальними статтями, також – книгами і репродукціями і підказували, що варто опрацювати цей надзвичайно багатий матеріал… «Але мене арештували 1965-го, і робота над книгою відтермінувалася на 30 років!»… 

Богдан Горинь розповів, що у його книжці – дві складові: доба і постать, які врівноважують одна одну. «Я намагався максимально висвітлити добу – складну і суперечливу,  і водночас максимально висвітлити постать Гординського, – говорить автор. –  При цьому в архівах вдалося знайти такі матеріали, які навіть прискіпливим дослідникам ще не потрапляли до рук. Зокрема, ті, що стосуються його конфліктів із Асоціацією незалежних українських митців. І не тільки…».

Отже, у виданні «Святослав Гординський на тлі доби» на тлі доби висвітлено життєвий і творчий шлях видатного мистця, поета, мистецтвознавця, літературознавця, перекладача, організатора культурного життя в Галичині Святослава Гординського (1906–1993), роки його юначої романтики, навчання у Мистецькій школі Олекси Новаківського, в академіях мистецтв Берліна та Парижа, здобутки в малярстві, графіці, поетичній творчості, перекладах, видавничу, мистецтвознавчу, організаційну та  журналістську діяльність. Епіграф до есе-колажу – «Книга, яка спонукає думати не тільки про мистецтво».

Варто додати, що видання вже представляли у столиці, зокрема – в Українському інституті національної пам’яті та у Київському національному музеї літератури України. Тепер-от – у Львові.

Щодо самого 81-річного пана Богдана Гориня, то він доволі часто буває у рідному Львові, і не з порожніми руками. У переддень Дня незалежності мистецтвознавець представив у львівському Палаці мистецтв величезну ретроспективу творів Софії Караффи-Корбут з власної колекції, котрі передав до фондів Львівської галереї мистецтв. 

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів.

Фото зі сторінки у Фейсбуку ЛНГМ.