У Львові представили творчість Володимира Риботицького

logo


15 вересня, 2017 – 11:00

Виставку «Малярство» розгорнуто в Історичному комплексі Національного музею ім. Андрея Шептицького – на вул. Драгоманова, 42. Експозиція приурочена до 75-річчя знаного львівського митця. Організатори заходу зазначають, що виставка представляє доробок, який з плином часу не втрачає творчого запалу та свіжості емоцій. 

Майстрові 75 років. Фах здобув у Львівському інституті декоративного та прикладного мистецтва (тепер – Академія мистецтв). Учителі – Роман Сельський та Данило Довбошинський. Працює в ділянці станкового малярства.

Викладач мистецьких дисциплін у Львівському коледжі декоративного та ужиткового мистецтва, також – альма-матер та Львівській дитячій художній школі. З 1972 року – учасник міжнародних, всесоюзних, республіканських та обласних виставок.

Володимир Риботицький завжди був яскраво вираженим прихильником експресіонізму – мистецької течії, котра пронизує все ХХ століття і до сьогодні залишається актуальною. Експресія позначає як особистий характер, так і творчий почерк художника. Його нестримна внутрішня енергія перебуває в органічній єдності з буянням насичених малярських барв, високою напругою тональних контрастів, динамічним рухом локальних кольорових плям, сповнених несподіваними фактурами.

Експонованим творам митця притаманний легкий та невимушений колорит, ніжні пастельні переходи, гармонійно врівноважені складні гами чи різкі кольорові зіставлення, що резонують на межі дисонансу. У тематичному спектрі своїх творів художник зберігає захоплення пейзажем, досконалою красою природних форм, серед яких рідко зустрічаємо рукотворні предмети. Фігури звірів, птахів, людей, які іноді з’являються в його композиціях, зазвичай позбавлені яскраво вираженої самоцінності та стають органічними складовими загальних пластичних мотивів. У полотнах, присвячених минулому, абстраговані від конкретної реальності, фігуративні елементи набувають значення загадкових, космологічних чи сакральних знаків-символів.

Митець ніби постійно балансує на межі фігуративного експресіонізму та абстракції. Його композиції інспіровані конкретними зображальними мотивами, які виконують функції первісної теми –– заспіву для складної і багатогранної образотворчої симфонії. Саме ця ілюзія звучання музики, її своєрідна матеріалізація справляє неповторне враження від споглядання більшості малярських полотен Володимира Риботицького. 

«Володимир Риботицький – художник, що вдало поєднує романтичні пориви творчої молодості з досвідом зрілих років, коли гостра пластична форма є носієм тонких вібрацій вражень і світовідчування, – говорить історик мистецтва Роман Яців. –  Саме цим і цікава ювілейна виставка його картин. Модельований ним ліричний простір відсвічує містичним сяйвом, викликаючи у глядача неповторні і далекосяжні асоціації. Загадку цієї образної мови автора розкрити вкрай складно, навіть зіставляючи його розмаїті тематичні цикли. Разом із тим, об’єднуючою рисою для творів різних років є висока дисциплінованість композиційного мислення, наявність самобутньої міфологічної свідомості мистця, розвиненої з духовно-ціннісних координат етнічної традиції».

Виставка «Малярство» Володимира Риботицького чинна до 8 жовтня.

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів. Фото автора.