У Львові представлять книжку “Завалівське коріння Блаженнішого Любомира Гузара”

logo


24 липня, 2017 – 16:06

Фото медіа-ресурсу УГКЦ

Презентація книжки Володимира Чистуха, що її надрукувало видавництво «Логос» Львівського музею історії релігії, відбудеться завтра, 25 липня, у виставковій залі музею о 16.00.

«Писати про Любомира Гузара – надзвичайно відповідально, – говорить  автор  видання. – Я звичайний сільський вчитель. Навіть не історик – викладаю математику й фізику. Скажу чесно: писати книжку про Любомира Гузара наміру не мав. Понад десять років разом із своєю донькою збираю матеріали про село Завалів, що у Підгаєцькому районі на Тернопільщині, і на нині маємо вже три такі видання (2008, 2010 та 2014-го років). Основна увага у них приділяється історичним постатям, які пов’язані із Заваловим. І це, зокрема, художник Антін Манастирський, праведники світу Роман і Юрко Білецькі, священик УГКЦ, доктор теології, релігійний діяч Іван Горбачевський… Наприкінці 2013-го, порпаючись в Інтернеті, шукаючи нові матеріали, надибав двома чи трьома лінійками інформацію про Лева Гузара, котрий народився у Завалові 1858 року…». А далі, каже Володимир Чистух, знайшов статтю старшого наукового співробітника Національного заповідника «Давній Галич» Віри Гембарської «Родина Гузарів – зв’язок поколінь» і вишукав інформацію про о. Дмитра Гузара – священика УГКЦ, батька Ольги Гузар-Левицької та прадіда кардинала Любомира Гузара, що знайшов останній прихисток у Завалові…

Отже, у  книжці «Завалівське коріння Блаженнішого Любомира Гузара» представлено коротку історію родини Дмитра Гузара, який понад 50 років був парохом Завалова і похований разом із дружиною на місцевому кладовищі. Більшість світлин для видання Володимиру Чистуху надала племінниця та похресниця Блаженнішого Марія Рипан, яка живе в Канаді (м. Торонто). До слова: передмову до видання продиктував своїй племінниці Блаженніший Любомир, звертаючи увагу читачів на цінність зібраного матеріалу для розуміння епохи в житті українського народу західних областей України. Кардинал Любомир, зокрема, зазначає, що представлена у спогадах історія родини Гузарів, – «це не є щось виняткове, а радше типовий спосіб життя в другій половині ХІХ століття, у десятиліття, які становили період підготовки до важливих подій у житті нашого народу наступного століття і, може, наших часів».

Книжку вже представлено в Києві та Одесі. Тепер-от представлятимуть у Львові. У програмі зустрічі у Музеї історії релігії – слово-благословення Львівського архієпископа і митрополита УГКЦ владики Ігора (Возьняка), виступи Володимира Чистуха, Марії Рипан, доктора наук соціальних комунікацій, викладача УКУ Михайла Перуна. Модератор презентації – завідувач виставкового відділу Музею історії релігії Руслана Бубряк.

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів