У Львові презентували художні рефлексії на найстрашніші злочини ХХ століття

logo


7 вересня, 2017 – 16:36

Учора, 6 вересня, в Центрі міської історії у Львові відбулося відкриття виставки Нікіти Кадана «(не)означені». Експозиція передає рефлексії художника на злочини сталінізму та нацизму, етнічних чисток та інших актів насильства в 30-40 роках ХХ століття.

Основою виставки є роботи Нікіти Кадана, які складаються із трьох серій: «Хроніки», «Погром» та «Національний ландшафт». Вони виникли через мистецьке опрацювання фотографій жертв найстрашніших масових злочинів минулого століття. За допомогою цих робіт він хоче звернути увагу глядача на небезпеку заідеологізування і маніпулювання, витіснення «незручної історії» та наслідків, до яких це веде.

Крім того, до створення виставки було залучено дослідників. Окрім істориків, до її створення долучилися представники таких дисциплін як філософія, антропологія, психіатрія, право, література, візуальні студії. Вони є авторами чи авторками з України, США, Великобританії, Німеччини, Нідерландів та Польщі. Саме вони доклалися до створення іншої частини виставки, а саме текстів, які відвідувачі можуть прочитати на спеціальних екранах.

«Художні твори та тексти доповнюють один одного. Адже дають можливість подивитися на минуле насамперед із перспективи жертви і знайти відповіді на запитання про те, що відбувається, коли минуле осмислюється не через категорії політичної або національної доцільності, а через історії конкретних місць і людей. Це також спроба говорити про міста, де сьогодні живемо ми, але які колись переставали бути місцем життя і ставали територією страшної, самотньої чи спогляданої смерті, страждання, жахливих злочинів, підлих рішень та виняткових і рідкісних добрих вчинків. Це історія людей, яким відібрали або понівечили життя під різними претекстами. Це розповідь про людські тіла, які часто лежать разом або неподалік, але пам’ять про які все ще розділена уявленнями про «своє» та «чуже», «близьке» й «далеке», – розповіла куратор виставки Софія Дяк.

 Триватиме виставка до 26 листопада. Організатори рекомендують відвідання виставки дітьми за згоди та у супроводі дорослих.

Довідка «Дня»

Нікіта Кадан народився в Києві у 1982 році. У 2007 закінчив Національну Академію образотворчого мистецтва і архітектури, де навчався на відділенні живопису у майстерні монументального мистецтва під керівництвом професора М. А. Стороженко. Автор скульптур та інсталяцій, живописних та графічних робіт. Член групи художників «Р.Е.П.» та кураторського й активістського об’єднання «Худрада». Живе та працює у Києві.

Павло Паламарчук, Львів. Фото автора