У Львові презентували унікальне видання польськомовних статей Франка

logo
24205_u_lvovi_prezentuvali_unikalne_vidannja_po.jpeg


Учора, 16 вересня,  у рамках Форуму видавців у Львові  у Віденській кав’ярні (пр. Свободи, 12) відбулась презентація першого видання польськомовних статей Івана Франка під назвою «IWAN FRANKO. SZKICE O LITERATURZE»,  виданого до 160-річчя його народження і 100-ліття смерті. Про це Львівському порталу повідомили організатори.

yulya-i-kalendar

Іван Франко, один з найвідоміших українців, відомий літературознавцям як автор низки публіцистичних і наукових статей та прозових творів не тільки українською мовою, але і польською та німецькою. Серед польськомовної спадщини бібліографи налічують над 1100 статей. Тематика – найрізноманітніша. Від політичної хронічки з Галичини, до наукових розвідок та політичної публіцистики. Статті були опубліковані в період з 1877 по 1897 рік у львівських, краківських, варшавських та петербурзьких виданнях: «Praca», «Prawda», «Przegląd  Społeczny», «Głos», «Przegląd Tygodniowy», «Ateneum», петербурзький «Kraj», «Kurjer Lwowski», «Kurjer Warszawski»,  «Wisła», «Lud», «Kwartalnik Historyczny».

Статті польською мовою не увійшли в офіційний «канон», виданий у радянський період. Невелика кількість літературознавчих статей була  надрукована у 70-х рр. ХХ століття у Польщі.

Лише через 100 років після смерті Івана Франка побачив світ цей перший том першого видання його польськомовних статей під назвою «IWAN FRANKO. SZKICE O LITERATURZE». Упорядники статей Іван Матковський – доктор філософії та Ігор Розлуцький – науковець Дрогобицького державного педагогічного університету. Видання підготоване у співпраці з Об’єднанням вчителів-полоністів України (керівник Адам Хлопик). Цей перший том видання профінансовано Інститутом Книжки (Польща) завдяки неймовірній прихильності до культури Галичини екс-директора польської інституції Ґжеґожа Ґаудена.

Книжка готувалось під опікою українських та польських літературознавців на чолі з професором Миколою Жулинським. У гроні працювали проф. Євген Нахлік, директор Інституту Івана Франка НАН України, проф. Ігор Набитович, відомий науковець в Україні та Польщі, Олександра Кравченко, завідувач кафедри світової літератури ДДПУ ім. Івана Франка та ін. Автор передмови проф. Ростислав Радишевський, член-кореспондент НАН України.

До першого тому увійшло 40 статей, які розкривають погляди Івана Франка на історію розвитку української літератури, творчість її видатних постатей – Тараса Шевченка, Омеляна Огоновського, Антонія Могильницького, взаємини української та польської літератур, а також вплив останньої на український літературний процес. Цікаво також те, як Іван Франко оцінював творчість Адама Міцкевича, Юліуша Словацького, Болеслава Пруса чи Северина Гощинського.

Зазначимо, що на презентацію завітали два народні депутати України: Ігор Васюник та Юлія Тимошенко.

Видання презентували:

Упорядники – Іван Матковський та Ігор Розлуцький,

Члени Редакційної Ради: проф. Ростислав Радишевський – автор передмови до видання, член-кореспондент НАН України та проф. Євген Нахлік – директор Інституту Івана Франка НАН України. Спеціальний гість заходу Гжегож Гауден.


Реклама

А поділитися?