У Львові триває виставка про перших українських емігрантів Канади

logo


У Львові, у Центральному державному історичному архіві України, відкрили тематичну виставку «Перша хвиля української еміграції до Канади», повідомляє Leopolis.news.

На відкриття виставки  прибули Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні Роман Ващук, представники Посольства Канади в Україні та Почесного консульства Канади у Львові.

«Цього року минає 125 років від часу української еміграції до Канади. Дослідники визначають п’ять етапів переселення українців до Канади. Документи з львівського архіву висвітлюють дві перші хвилі. Частину з них представлено на виставці. На підставі тих матеріалів, які зберігаються в архіві, дослідники пишуть свої праці, статті, збірники», – повідомила, відкриваючи виставку, директор Центрального державного історичного архіву України у Львові.

Заступник голови Львівської обласної державної адміністрації Маріанна Вільшинська зазначила: «На жаль, історично склалося так, що українці змушені були емігрувати до Канади, шукати кращого життя. На щастя, ми знаємо багато видатних українців, які живуть у Канаді і їх знає весь світ».

Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні Роман Ващук розповів про те, що він би не погодився з тим образом української еміграції до Канади, який зобразив Василь Стефаник у своєму творі «Камінний хрест». Це надзвичайно драматичний, згущений твір, який сприйняли мало не як документальний фільм того, що відбувалося. Туди вміщено образи розпачу, нужди і трагедії.

Це також була продумана реакція на ті суспільно-економічні обставини, які були в Галичині в ті часи. «Ті люди, які виїжджали, мали трохи більше рішучості», – каже посол. З новітньої історії еміграції ми теж знаємо, що дуже часто їдуть ініціативні люди. Енергійні, рішучі, затяті – такими рисами наділив українських емігрантів Роман Ващук.

Ця еміграція дає Україні тепер певні дивіденди. Зокрема, на початку цього тижня на Львівщині, у селі Радванці на Радехівщині, перебував командувач канадської армії, генерал Винник, який був вражений зустріччю з родиною. Там побував у хаті, з якої виїхав його дід і прадід, відвідав церкву, до якої вони ходили. Посол каже: «Очевидно, мати командувача армії, який знайшов такий зв’язок з корінням предків, добре».

Роман Ващук із зацікавленням оглянув виставку, на якій представлено матеріали, які він ще не бачив.

На виставці експонують оригінальні документи, які висвітлюють історію українців Галичини до Канади. Ці документи висвітлюють подорож людей, які вирішили покинути рідний край, зрозуміти мотиви, якими вони керувалися. Представлено світлини, частину яких надала канадка українського походження Богдана Мончак. Показано пресу першої хвилі еміграції.

Після відкриття виставки було презентовано книжку «Йосип Олеськів. Життя та діяльність», авторами якої є Роман Горак, Зіновій Яворівський, Степан Качараба, Василь Кучерук.