У Львові відбудеться перший фестиваль крафтового пива

logo


Крафтове пиво за кілька останніх років почало стрімко витісняти масові хмільні напої з життя Українців , зокрема і львів’ян. За останні кілька років в нашому місті відкривається щоразу більше пабів, які чітко зорієнтовані на продаж саме крафту. Існуючі паби щоразу більше просто змушені звертати на це увагу і також переорієнтовуватись на новий вид пива. Всі великі торгівельні мережі мають в своїх відділах полиці з крафтовим пивом. Кількість відвідувачів в крафтових пабах, це прекрасний приклад того що шанувальники хмільного напою готові платити більше, аби куштувати натуральне пиво з оригінальним смаком, а не масовий продукт із пластикових пляшок.

В Україні почали проводитись фестивалі крафтового пива. До речі, найближчий буде у Львові 28-29 квітня. Це не звичні нам фестивалі масового пива. Це місце де люди приходять познайомитись з новими сортами пива. Фестивалі крафтового пива більше схожі на зустріч сомельє, коли тобі наливають по 150 грам крафту для дегустації, а не для того щоб напитися. Цікаво і те, що на Львівському фестивалі крафту можна буде продегустувати не лише пиво, а й музику. На «Craft Beer & Vinyl Music Festival» з’їдуться кращі колекціонери вінілових пластинок, виробники професійної звукової апаратури та меломани.

Ще одна важлива складова «Craft Beer & Vinyl Music Festival» – це зустрічі пивоварів з усієї України. Тут вони мають обговорити спільну стратегію популяризації крафтового пива та протидії великим пивним корпораціям, які своїм лобізмом всіляко намагаються «придушити» розвиток крафтового пивоваріння в Україні. Можна навіть сказати, що зі Львова може початись таке собі повстання малих пивоварів.

Тоді, що ж таке цей крафт? Чому кількість міні-броварень в цілому світі стрімко зростає і як розвивається крафтове пивоваріння в Україні ми вирішили поцікавитись в одного з засновників Українського об’єднання пивних сомельє, Юрієм Семеновим.

Що таке «крафт»? Звідки взявся такий термін, можливо є коротка історія?

Вперше термін «крафтове пиво» використав американський журналіст Вінс Коттоне (Vince Cottone) в 1984 році. Це була стаття “Craft Brewing Comes of Age”, для журнала «New Brewer». Проте змістовне наповнення термін «крафтове пиво» Коттоне сформував в 1986 році: «Я використав термін крафтова броварня, щоб описати невеличку пивоварню, яка використовує традиційні методи і сировину, для саморобного, безкомпромісного пива, яке продається локально. Я назвав це пиво справжнім пивом».

У своїй книзі «Good Beer Guide: Breweries and Pubs of the Pacific Northwest», Вінс міркує на тему крафтового пива, як Справжнього Пива, де втім допускається використання несолодженої сировини і різних добавок. Підсумовуючи, він приходить до висновку стосовно визначення крафтового пива: «ідеальне крафтове пиво, це безкомпромісне пиво, зроблене вручну в певній місцевості, в невеликій кількості, з використанням природної сировини, продається на розлив і непастеризоване». Вже в 1987 році, батько американського домашнього пивоваріння Чарлі Папазян (Charlie Papazian) (на той момент керівник American Association of Brewers), назвав крафтовою броварнею будь-яку пивоварню, яка використовує ремісничу техніку і навички пивовара, для створення свого продукту.

Юрій Семенов

Крафт зараз – це невід’ємна частина американського пивоваріння. Всього за 30 років ця течія з двох-трьох маленьких приватних броварень стала настільки модною та успішною, що здатна диктувати ринку свої умови. А загальна частка крафтових пивоварень на ринку пива має стабільний позитивний тренд (в минулому році 12% ринку, в Україні менше 1%).

Впливове об’єднання крафтового пивоварень, Brewers Association, об’єднує понад 4000 крафтових броварень в США. І їх кількість з кожним роком росте. У 1990 році їх було 284, у 2012 стало 2401. А з 2014 по 2015 рік збільшилася з 3676 до 4225 (зростання близько 15%).

Що таке крафтова броварня?

Brewers Association (США) має кілька визначень для визначає крафтової броварні:

• Невелика – виготовляє пива не більше 704 млн. літрів.

• Незалежна – пивоварня, яка менш ніж на 25% контролюється, або керується великими гравцями алкогольної індустрії, які самі не є крафтовими пивоварнями.

• Традиційна – пивоварня, яка використовує для виробництва пива всі типи солоду, або не менш ніж 50% його обсягу складають традиційні сорти солоду.

Принципові характеристики для крафтового пива і крафтової броварні це:

• маленькі пивоварні;

• домінуючий напрям крафтовї броварні – інновації в пивній справі. Крафтова пивоварня застосовує історичні стилі пива і розвиває нові;

• переважно крафтове пиво вариться з традиційних інгредієнтів, таких як ячмінь, солод, іноді використовуючи нетрадиційні;

• крафтова пивоварня активно бере участь в житті своїх фанатів, влаштовує благодійні акції, займається філантропією і спонсорством;

• крафтові пивовари мають прозорий зворотний зв’язок зі своїми споживачами;

• більшість американців живе в межах двадцяти кілометрів від локальних крафтових броварень.

Можливо існує певна «точка відліку», яка дала старт крафтовому пивоварінню?

Розвиток крафтового пивоваріння розпочався в США завдяки тому, що в 70-х роках почалася активна селекція хмелю і з’явилися цікаві сорти, які відкрили пивоварам можливості для експериментів з ароматами і смаками. У США дуже розвинене домашнє пивоваріння. Зараз офіційно зареєстрованих домашніх пивоварів там більше мільйона. Деякі з домашніх пивоварів стають крафтовими, збільшують обсяг виробництва і починають продавати свій продукт.

Яка ситуація з крафтом в Україні?

У нашій країні, втім як і в Європі термін “крафтове пиво” не регулюється ніякими угодами або законами, як наприклад у США, тому крафтовим пивом називають найчастіше будь-яке пиво, яке відрізняється від масового пива від пивних гігантів. З Європи мода на крафт дісталася і до нас. З одного боку споживач стає більш вимогливим до пива познайомившись із зразками американського або європейського крафтового пивоваріння, що створює попит на цікаві сорти, з іншого боку багато пивоварів не бояться експериментувати зі стилями, вчитися і створювати нові сорти.

Варто відзначити, що як і в США багато українських домашніх пивоварів перетворюються в крафтових.

Протягом останніх трьох років ми проводимо навчальні курси в Київській Пивній Академії, і бачимо, що рівень знань про пиво за цей час значно зріс.

Багато людей вже не ставляться до пива як до напою “для плебеїв”. Вони починають розбиратися в стилях, подорожувати і отримувати практичний досвід в різних пивних країнах, а повертаючись вже стають більш вимогливими до напою. Це, зокрема, і формує ринок крафтового пива. Звичайно ж і рівень самих пивоварів значно виріс за останній час. Я думаю, головне для крафтового пивовара це чесність і відкритість. Крафтовий пивовар із задоволенням розповість про інгредієнти, з якими він працює, розповість про обладнання і про процес варіння. Часто практикуються екскурсії на виробництво, щоб люди бачили і розуміли, з чого і як готується їхній улюблений напій.

Ринок крафтового пива в Україні лише зароджується. І потрібно розуміти, що це пиво відрізняється від масового продукту не тільки тим, що воно не схоже на набридлі всім безликі промислові зразки, а й тим, що при виробництві використовуються, як правило, одні з найякісніших інгредієнтів, що безумовно позначається на ціні. Але ті, хто це розуміють, готові платити трохи більше за смачне і якісне пиво.

***

Перший всеукраїнський фестиваль крафтового пива та вінілів відбудеться у Львові.

27-29 квітня на території нової локації !FESTrepublic зберуться кращі представники крафтового пивоваріння України, фанати музики з вінілів та кастомної естетики.

Craft Beer & Vinyl Music Festival, це місце зустрічі пивоварів, власників пабів, постачальників, виробників сировини, а також всіх поціновувачів крафтового пива, вінілів, нового рок’н’ролу та всіх, хто захоплюється кастомною технікою.

“Першого дня, під час пивної конференції, очікуємо на присутність найуспішніших представників крафтового пивоваріння з України, Бельгії, Нідерландів, Чехії та інших країн”, – обіцяють організатори фестивалю. “Два наступні дні у фестивальному форматі пиво можна буде придбати просто неба на новій локації !FESTrepublic. Craft & Vinyl Festival фактично відкриє цей простір для широкої громадськості.”

27 квітня: у програмі першого дня конференція, лекції та майстер-класи представників крафтового пивоваріння з України та Європи.

Вхід у перший день за попереднім продажем квитків.

28 та 29 квітня:

Дегустація крафтового пива від українських пивоварів. На вибір запропонують близько 80 сортів пива з України та Чехії. Відбудеться зустрічі пивних колекціонерів.
Перша у Львові подія для поціновувачів музики з вінілів у !FESTrepublic.club. Ярмарок унікальної звукової апаратури, вінілів від українських магазинів та колекціонерів, лекції про правильний звук та нове життя вінілової культури. Кімнати для прослуховування музики з різних типів hi-fi та hi-end апаратури.
Фестиваль вуличної їжі. Дитяча зона. Першого дня фестивалю чекаємо на виступи українських гуртів Lemko Bluegrass Band (blugrass) Zwyntar (dark country) Sasha Boole (country folk), завершимо вечір вініловою танго-мілонгою. Наступного дня – танці лінді-хоп з джазовим оркестром, гурти The Troubled (psychobilly) ) та THE HYPNOTUNEZ (shout-swing, jazzpunk).
Фестивальні дні завершуватамуться нічними подіями у клубі та на даху !FESTrepublic.club.
Серед приємних бонусів події – спеціальне фестивальне пиво для всіх учасників події, яке вже варять у Театрі пива “Правда” на площі Ринок.

Фестивальний простір Craft & Vinyl Festival – колишнє подвір’я пляшкового заводу, а сьогодні – новий креативний простір !FESTrepublic. Його вже готують для того, щоб прийняти всіх, хто любить крафтове пиво, добру їжу та правдиву музику.