У Львові відкрили меморіальну таблицю Маркіяну Шашкевичу

logo
115866_u_lvovi_vidkrili_memorialnu_tablicju_mark.png


29 липня, 2017 – 16:29

У Львові відкрили та освятили меморіальну таблицю письменнику, поету, духовному просвітителю Галичини,  греко-католицькому священику Маркіяну Шашкевичу.

Встановлена ця пам’ятна таблиця на стіні Свято-Юрського комплексу і нагадує ту, яку ще у 1911 році встановив митрополит Андрей Шептицький – до 100-річчя від дня народження цієї видатної постаті. Пізніше ця таблиця була знищена царськими жандармами. Львівський скульптор Василь Гурмак максимально наблизив таблицю до тої, яка була колись.

Саме у соборі святого Юра молодий семінарист Маркіян Шашкевич виголосив проповідь українською мовою і цим розпочав свій публічний протест проти засилля чужоземних мов і панування їх в усіх сферах суспільного життя Галичини. Тодішні греко-католицькі священики розмовляли польською мовою, польською виголошували  в церквах проповіді, а богослужіння відправляли старослов’янською мовою.

На свято Покрови 1836 року деякі семінаристи отримали право виголосити святкову проповідь в храмах Львова. Тексти проповіді польською мовою були попередньо затверджені ректором семінарії Телеховським. Яким же ж було здивування присутніх та розчарування ректора, коли, піднявшись на амвон собору святого Юра, молодий Шашкевич раптом заговорив народною мовою!

Його товариші Микола Устиянович та Юліян Величковський у той же ж час виступили українською мовою  в Успенській та П’ятницькій церквах Львова. Це був початок їхньої боротьби за утвердження рідної мови. Далі були заборонені цензурою журнали і «Русалка Дністровая», яка вийшла в обхід цієї цензури у Будапешті…

Життя Маркіяна Шашкевича було дуже кротким, але  яскравим. Проживши  всього 32 земних роки, він залишив неоціненний слід на цій землі. І про це в день відкриття пам’ятної таблиці говорили усі виступаючі.

Відкриття меморіальної таблиці Маркіяну Шашкевичу 29 липня стало одним із заходів з вшанування митрополита Андрея Шептицького, який народився цього дня 1865 року.

Йосип МАРУХНЯК, Львів, фото автора


Реклама

А поділитися?