У Львові відкрили виставку до 140-річчя Коледжу Труша

logo


Експозицію розгорнуто у Національному  музеї  ім. Андрея Шептицького – на вул. Драгоманова, 42. На виставці представлені малярство, графіка, скульптура, декоративно-ужиткове мистецтво, і це – творчі роботи викладачів Коледжу декоративного і ужиткового мистецтва ім. Івана Труша, авторами яких є знані львівські митці Т. Левків, В. Риботицький, Ю. Лесюк, М. Могилат, Д. Парута, Я. Юзьків, О. Роюк-Багринівська, О. Борисова, Н. Откович, О. Хоменко, М. Крицький та інші.

Варто зазначити, що в історичному просторі мистецької освіти України Львівському державному коледжу декоративного і ужиткового мистецтва ім. І.Труша разом з іншими художніми закладами – Києва, Харкова, Одеси, Ужгорода, Косова, Вижниці – належить особливе місце. Мистецтвознавці, історики мистецтва вважають, що Коледж Труша є одним із небагатьох, який по праву (і за віком, і за традиціями фахового навчання) слід називати Школою з великої літери.

За 140 років свого існування навчальний заклад мав різні статуси, по-різному називався («Промислова школа рисунку та моделювання», «Державна промислова школа», «Школа художніх промислів та декоративного мистецтва» «Державний інститут пластичних мистецтв у Львові», «Львівське училище прикладного мистецтва»…) Одначе найважливіше те, що незмінною залишалася мета його створення і програмні засади діяльності.

Згідно з інформацією на сайті коледжу, 1874 року у Львові розпочинає діяльність Художньо-промисловий музей, де започатковано заняття з рисунку і моделювання, а також читання лекцій з питань художньої творчості та народних ремесел.

Отже, Львів поступово набирає формату європейського міста, у середовищі якого визріває потреба у відкритті музеїв, театрів, мистецьких навчальних закладів. 1897-го розпочинається будівництво Оперного театру, важливою подією стає заснування рішенням міського магістрату цьому ж року Картинної галереї.

Пожвавлюється й культурне життя української громади міста. Зокрема, українське життя Львова формується науковою, літературною і громадською діяльністю Івана Франка. Динамізує і наповнює новим змістом творчу атмосферу міста й повернення до Львова після завершення навчання у Кракові живописця-імпресіоніста, майстра пейзажу і портретиста, мистецького критика Івана Труша (1869 – 1941), який 1898 року ініціює створення у «Товариства для розвою Руської штуки» та організовує першу виставку, в якій взяли участь Кирило Устиянович, Василь Нагірний, Олександр Скруток, Юліан Панькевич. Особливу увагу привернув на виставці своїми творами Іван Труш. Отже, стало очевидним, що Львову надалі не обійтися без професійного художнього навчального закладу. Потреба у фахівцях з художньої обробки дерева, металу, майстрів художнього ткацтва, кераміки спричинили до рішення Міністерства віросповідань і освіти Австрійської імперії про затвердження 18 грудня 1876 року статусу навчального закладу при Художньо-промисловому музеї як «Промислової школи рисунку та моделювання». Ця дата й започатковує професійну мистецьку освіту у Львові і Галичині.

У різні часи викладачами навчального закладу були митці Г. Кюхн, Т. Вісньовецький, Ю. Белтовський, З. Розвадовський, В. Крицінський, І. Севера, М. Бутович, М. Козик, М. Федюк, В. Манастирський, О. Ліщинський, А. Малюцин, М. Мухин, Р. Сельський, Г. Смольський, О. Шатківський, О. Кравченко, Я.Чайка, В. Свенціцька, П. Жолтовський, Я. Нановський…

На початку 1950-х років чиновники від освіти оприлюднили ідею закриття училища. На його захист стали львівські художники О. Кульчицька, А. Манастирський, Л. Левицький, Я.Чайка і відстояли-таки навчальний заклад. 1956-го року освітній установі присвоїли ім’я видатного художника Івана Труша.Нині Коледж декоративного і ужиткового мистецтва ім. Івана Труша, який очолює заслужений діяч мистецтв України, лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка Василь Откович,  готує молодших спеціалістів і бакалаврів за такими спеціалізаціями: монументально-декоративне малярство, монументально-декоративна скульптура, моделювання одягу, дизайн архітектурного середовища, художня кераміка, художній метал, художні вироби з дерева, художнє ткацтво, графічний дизайн, реставрація творів мистецтва.

Серед випускників цього навчального закладу – академік, Герой України, директор  (із 50-річним стажем) Львівської картинної галереї (згодом – Національної галереї мистецтв) Борис Возницький, знані у світі митці Вітольд Манастирський, Роман Сельський, Олена Кульчицька, Осип Курилас, Григорій Смольський, Дмитро Крвавич, Зеновій Кецало, Івн Марчук, Данило Довбошинський, Еммануїл Мисько, Михайло Демцю, Володимир Одрехівський… Список можна продовжувати й продовжувати…

Виставка творчих робіт викладачів Коледжу декоративного і ужиткового мистецтва ім. Івана Труша в історичному палацовому комплексі Національного музею ім. Андрея Шептицького (вул. Драгоманова, 42) триватиме до 31 жовтня.

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів. Фото Павла ПАЛАМАРЧУКА.