У Львовi виявили партiю баштанних, рiвень нiтратiв у яких втричi перевищував норму

logo


16.07.2017 22:05

У Львовi виявили партiю баштанних, рiвень нiтратiв у яких втричi перевищував норму

Днями на ринку “Шувар” розвернули велику машину кавунiв. Фахiвцi провели лабораторне дослiдження i з’ясували, що рiвень нiтратiв у смугастих ягодах становив 200 мiлiграмiв на кiлограм за норми 60 мiлiграмiв, пише Експрес.

“Причому 60 мiлiграмiв на кiлограм – це межа, зазвичай рiвень нiтратiв у кавунах, якi продають на ринку, становить 30-31 мiлiграм на кiлограм маси, – розповiдає Iван Стефанишин, радник директора ТзОВ “Шувар”, експерт аграрної галузi. – Їх привезли до нас iз Херсона, партiя невелика – 10 тонн, але рiвень нiтратiв справдi дуже високий. Ми не дозволили продавати їх на нашому ринку, але що сталося з ними потiм, не вiдомо. Такi кавуни мали б знищувати, але поки що в нашiй країнi ця система ще недостатньо вiдпрацьована”.

Звiсно, продати їх у мiсцях легалiзованої торгiвлi вже не зможуть, адже потрiбен дозвiл ветеринарної лабораторiї, а от торгувати кавунами десь при дорозi – та будь ласка, на страх i ризик покупцiв!

“Рiч у тiм, що на кожному ринку є контроль, там якiсть продуктiв перевiряють державнi лабораторiї ветеринарно-санiтарної експертизи, якi видають вiдповiднi документи, тому, перш нiж купувати продукцiю, потрiбно перевiрити документ, – розповiдає Мирослав Гушул, головний спецiалiст вiддiлу санепiднагляду та органiзацiї розслiдування спалахiв ГУ Держпродспоживслужби областi. – Щодо цього випадку, то така висока доза нiтратiв може викликати гостре та хронiчне отруєння, а отже, запросто вкласти на лiкарняне лiжко.

Скоротити вмiст нiтратiв у кавунах у домашнiх умовах неможливо, це не зелень i не капуста, яку можна на кiлька годин замочити в холоднiй водi. Кавун – ягода, i саме її сiк становить найбiльшу небезпеку. Такi кавуни навiть тваринам давати не можна.

До того ж кавуни, якi продають при дорозi, не варто купувати не тiльки з тих мiркувань, що у продавцiв немає дозволу. Якщо вони довго стоять на сонцi, то втрачають вологу, i вмiст нiтратiв у них концентрується, їх стає бiльше. За правилами, таку продукцiю потрiбно зберiгати на складi, а на прилавки щодня пiдвозити нову партiю”.

Юлiя СКОРИК

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter