У Рівному пересварилися через львівське сміття

logo


На останньому сесійному засіданні Рівнеради учасники АТО звернулися до міських обранців із проханням дозволити часткове прийняття сміття зі Львова на Рівненський сміттєзвалювальний полігон. Щоб «не рубати з плеча», депутати вирішили створити тимчасову комісію, розібратися із цим питанням і підготувати офіційну відповідь для АТОвців. Перше засідання комісії відбулося у середу, 5 квітня. Депутати висловили свої думки, заслухали фахівців з питань екології, керівника КАТП-1728, директора сміттєпереробного заводу і активістів. Говорили-балакали і дійшло до того, що на звернення про необхідність «подати руку допомоги львів’янам» отримали ще одне – про недопуск вантажівок зі сміттям на Рівненщину. 

Минуло більше десяти місяців від тоді, як на Грибовицькому сміттєзвалищі, що у Львові, спалахнула пожежа і під тоннами сміття загинуло троє вогнеборців. Ця подія стала трагічною не тільки для сімей загиблих, а й для всіх львів’ян, і, зрештою, для всієї країни. Тепер львівські видання рясніють інформацією про нові антирекорди зі сміттєвих завалів. За останніми даними, у культурній столиці України понад 40 відсотків майданчиків зі сміттям перевантажені. Перевізники фізично не мають куди вивозити відходи, адже щодня отримують відмови від полігонів. А стихійні сміттєзвалища, нібито із львівськими відходами,  раз у раз «виростають» як гриби після дощу в інших регіонах країни. Кілька куп виявили і на Рівненщині.

Одна із вулиць Львова

Тож рівненські учасники АТО взялися допомагати Львову. Не всі, а лише представники ГО «Спілка учасників бойових дій та АТО «Українська військова організація». На березневій сесії Рівнеради вони зачитали звернення, яке адресували не тільки місцевим обранцям, а й до голови Асоціації міст України і громад Віталія Кличка, голів обласних рад Західної України та обласних центрів, містечок, селищ міського типу Західної України із проханням-вимогою допомогти у вирішенні проблеми, яка виникла у Львові через утилізацію побутового сміття.

«Вимагаємо від Вас терміново зібрати нараду міських голів та голів обласних рад Західної України у м. Львові та прийняти спільне рішення про прийом на договірних засадах на свої сміттєві полігони побутового сміття та його утилізацію з м. Львова до вирішення цього питання на державному рівні. Ми, воїни зі «Спілки учасників бойових дій та АТО «УВО», не є прихильниками міського голови м. Львова А. Садового і політичної партії «Самопоміч», але засмічувати побутовим сміттям ліси, узбіччя, поля по всій Україні ми не дамо!» – йдеться у зверненні.

Члени спілки зазначили, що просять владу зібратися до 5 квітня 2017 р. Якщо до цього часу не відбудеться спільної наради, то учасники спілки будуть діяти відповідно до чинного законодавства України та вимагатимуть у голів обласних та міських рад скликання позачергових сесій для оперативного вирішення питання.

Рівненські обранці на сесії поставилися до проблеми відповідально: вирішили створити тимчасову комісію, до якої увійшло вісім депутатів. Та вже на перше засідання половина із обраних не прийшла. Тому приймати будь-які рішення депутати не мали права, але вирішили провести хоча б ознайомче засідання. Напрацювати базу, так би мовити.

Керівник КАТП-1728 Ростислав Кралюк зауважує, що про прийняття львівського сміття й мови бути не може. Каже, ще років 3-5 і рівненській владі доведеться шукати нову територію під сміттєзвалище. Бо нині діюче заповнене на 95,8%.

– Наш сміттєзвальний полігон працює з 1959 року. Це значний термін. Його проектна потужність складає 5,57 мільйона тонн. А на сьогодні завезено 5,337 мільйона тонн відходів. Щоденно вивозимо близько 1200 контейнерів сміття, а це близько 200 тонн. Якщо такими об’ємами ми будемо возити рівненське сміття, не кажучи вже про львівське, то максимум за три-п’ять років ми його заповнимо, – говорить керівник. – Звісно, щоб продовжити термін експлуатації полігону, ми робимо все можливе: і пересипки, і створюємо додаткові дороги. Але, враховуючи наповненість полігону, ми просто не можемо прийняти львівське сміття.

На фото – керівник КАТП-1728 Ростислав Кралюк

Ростислав Кралюк зауважує, що навіть якби депутати Рівнеради прийняли рішення дозволити завозити сміття з культурної столиці України, то гарантувати надійне захоронення чи то пожежну безпеку працівники рівненського полігону не можуть. Мовляв, на окремих ділянках товщина сміттєвого покриву сягає двадцяти метрів, і вплинути на ті процеси, що відбуваються на такій глибині – неможливо. Та й центрального водогону на полігоні немає, щоб швидко гасити пожежі, які в теплу пору року виникають доволі часто.

Подібна позиція і в управлінні ЖКГ Рівненської міської ради. Там зауважують, що місто уже шукає землі під новий полігон, адже місце захоронення відходів потрібно ще й облаштувати як слід. Будівництво такої великої інженерної споруди «потягне» не один мільйон із міського бюджету.

– Остання позапланова перевірка полігону, яку ми провели влітку минулого року, показала, що показники повітря та води в межах норми. Грубих порушень не зафіксували, помітно, що керівництво максимально вжило заходи, щоб запобігти львівському сценарію. Але навіть візуально було видно, що запас нашого сміттєзвального полігону невеликий. Тому дозволити завезення львівського сміття, а потім фіксувати порушення і як держслужбовець нести відповідальність – не можу, – заявляє начальник відділу держнагляду за дотриманням санітарного законодавства у місті Рівному Сергій Грибовський.

На фото Сергій Грибовський

Попри такі перестороги фахівців, депутат Рівнеради від «Самопомочі» Ігор Ковалець переконаний, що сусідам допомагати потрібно.

– Я кілька днів тому був у Львові. Сміття лежить просто на вулиці. Місто зараз у сміттєвій блокаді. Звісно, в Україні не одна лише Рівненська область, тому я як представник «Самопомочі», як житель міста Рівного і як депутат Рівненської міської ради хочу запропонувати просту річ: давайте ми візьмемо якусь частину і допоможемо Львову, по-людськи. Не тому, що комусь це сміття смердить, а тому, що у наших сусідів, тут, в Україні, біда. Вважаю, що дотримуватися позиції: нехай сусід тоне, аби не я –  не дуже конструктивно, – говорить депутат.

На фото Ігор Ковалець 

Свого колегу підтримав і представник партії «Укроп» Олександр Довжаниця. Міський обранець переконаний, що «сміттєве питання» – суто політичне, але від політичних перипетій, за словами депутата, люди страждати не повинні.

– Міста повинні виручати одне одного. Дійсно, біда і у нас, бо лишилося кілька сотень тонн, які може прийняти сміттєвий полігон. Але у Львові ситуація взагалі критична. Думаю, багато хто розуміє, що це питання не вирішується тому, що така позиція Президента, – переконаний депутат. – Тому скажу так. Якщо дві сотні великих міст, які є в Україні, приймуть хоча б денну норму сміття Львова (а це близько 800 тонн), то ми майже на рік закрили б це питання. Така ситуація може бути з будь-яким містом країни. Хоч я і не прихильник «Самопомочі», та все ж вважаю, що без взаємодопомоги – ніяк. Для нашого міста це погоди не зробить, бо ввіз 800 тонн львівських відходів всього на кілька днів пришвидшить наповнення полігону, а для Львова це важливо, – резюмував міський обранець.

Депутати кілька разів зривалися на крик, лише обговорюючи це питання. Мастила у вогонь додали й активісти, які запевнили, що будь-які спроби керівництва міста Рівне та Рівненської області ввезти львівське сміття на територію краю будуть розцінюватися, цитуємо – «як посягання на життя та здоров’я мешканців Рівненщини». А щоб депутати розуміли, що люди не жартують, в офіційному зверненні, яке встигли надали членам комісії, дописали, що в іншому разі лишають за собою право на рішучі дії. 

«Ми вважаємо прийом на договірних засадах на рівненський полігон сміття та його утилізацію з міста Львова або з будь-якого іншого міста не припустимим  і таким, що значно погіршує екологічний стан Рівненщини. Питання переробки та утилізації сміття повинне вирішуватися кожним обласним центром, окремими областями. Рівне – не звалище для львівського сміття» – йдеться у зверненні.

Отримавши ще й таке звернення від активістів, сере яких також є представники АТО, члени тимчасової комісії завершили засідання. Вирішили взяти паузу і обдумати, як діяти далі. Прогнозувати, коли ж оголосять свій вердикт, поки не беруться, хоча зауважують, що за одне-два засідання комісії подібні питання не вирішуються.

До слова, поки рівненські обранці вирішують – допомагати сусідам чи ні, 5 квітня у Львові відбулася робоча зустріч міської влади і менеджерів французького підприємства «Еджіс». За результатами зустрічі стало відомо, що закордонні експерти працюватимуть у Львові півроку. Культурна столиця України від уряду Франції отримає 650 тисяч євро на проектні роботи. Водночас з рекультивацією, експерти працюватимуть над аналізом проекту будівництва сміттєпереробного комплексу та загальної стратегії поводження з відходами.