У селі на Львівщині більше як півроку сонячними батареями освітлюють вулиці

logo


У селі на Львівщині більше як півроку сонячними батареями освітлюють вулиці

Від листопада минулого року у с. Варяж, що у Сокальському районі Львівщини, працює сонячна електростанція, за допомогою якої освітлюють вулиці.

Про це у коментарі ІА ZIK повідомив колишній сільський голова Варяжа, член ініціативної групи села Юрій Городько.

Сільська рада Варяжа змогла встановити сонячну електростанції завдяки участі у проекті ЄС та програмі розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду».

«ЄС на проект енергозбереження запропонував дати 15 тис. доларів. 5% від загальної суми проекту мала зібрати громада. Це дало поштовх освітити наші вулиці», – зазначив колишній сільський голова.

Таким чином село провело тендер і придбало 20 модулів сонячних панелей, 10 акумуляторів та п’ятикіловатний інвектор, який переробляє енергію і надає її для освітлення вулиць.

Зараз сонячною електростанцією доглядають активісти та сільська влада.

«Поки сонячна електростанція не потребує обслуговування. Там є таймер, за допомогою якого ми налаштовуємо, коли вмикати, а коли вимикати освітлення. Взимку, коли було налипання мокрого снігу чи ожеледь, ми чистили панелі, щоб акумулятори краще заряджались», – розповів Юрій Городько.

Він додав, що сонячні модулі мають 25 років гарантії, акумулятори – 5-6 років.

Крім того, у рамках проекту на електроопори придбали 43 плафони (купівля 29 плафонів була передбачена проектом, а ще 14 купили за зекономлені кошти).

Зараз у Варяжі використовують 34 плафони. Ще дев’ять планують встановити на електроопорах, які належать не сільській громаді, а Сокальському РЕМ.

«Для встановлення дев’яти плафонів на комунальних вулицях, де стоять електроопори РЕМу, нам потрібний спеціальний дозвіл. Я звернувся в РЕМ. Нам запропонували виготовити робочий проект, щоб підвішувати плафони на їхні електроопори. Ми це зробили. Але там були деякі зауваження. Зараз усе виправляємо і в майбутньому даємо на погодження», – розповів Юрій Городько.

Однак громада на цьому не зупиниться. У її планах продавати електроенергію Львівобленерго.

«Інвектор генерує енергію, надлишок якої ми можемо скидати у мережу і отримувати за це кошти. Щодня можемо продавати 15 кВт», – зазначив активіст.

За словами Юрія Городька, село розглядає і такий варіант, що за енергію подаватиме по взаємозаліку. Тобто, РЕМ не повертатиме кошти, а рахуватиме, що передані кіловати використали у сільській раді, дитсадку чи Народному домі.

Нагадаємо, про першопрохідців альтернативної енергетики у Західній Україні можна дізнатися у спецпроекті ІА ZIK «Мисливці за вітром і сонцем».

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.