У сфері ЗЕД в Україні продовжують панувати бюрократичні перепони

logo


У Львові під егідою ГО «Клуб Ділових Людей» і Програми USAID «Лідерство в економічному врядуванні» (ЛЕВ) відбувся круглий стіл «Просування експорту українських підприємств: як прибрати бар’єри і зайві обмеження». Учасники, зокрема, обговорили складну бюрократичну процедуру продовження суб’єктами ЗЕД термінів валютних розрахунків.

Чимало уваги  приділили питанням  неупорядкованого держнагляду за дотриманням законодавства та обтяжливим процедурам ліцензування. Серед інших проблем експерти з питань ЗЕД Програми USAID ЛЕВ Ігор Снітівкер, Андрій Варцаба та Любомир Чорній виокремили також надмірні витрати на укладення та виконання договорів та перепони для експорту харчової промисловості.

А Любомир Чорній розповів про напрями модернізації регулювань у сфері зовнішнього економічної діяльності: «Поряд з інформаційною кампанією і навчальними програмами для підприємців, які бажають експортувати свою продукцію або послуги, уряду і парламенту слід усунути зайві регуляторні бар’єри для зовнішньоекономічної діяльності. Перш за все, мова йде про надмірний контроль у цій сфері (складні процедури, непрозорі і обтяжливі санкції) та лібералізувати застарілі валютні регулювання. Водночас потрібно надати українським компаніям можливість швидко і прозоро отримувати послуги із сертифікації і підтвердження відповідності продукції таких компаній вимогам європейського чи інших цільових ринків».

Під час круглого столу представники USAID ЛЕВ водночас представили й пропозиції щодо вирішення низки проблем у сфері зовнішньоекономічної діяльності. Серед основних рішень  фахівці запропонували пом’якшити терміни повернення валютної виручки,  забезпечити гнучкість дозвільних процедур, зменшити адміністративні, трансакційні та економічно недоцільні бар’єри. Серед головних пріоритетів – вихід продукції вітчизняних товаровиробників на зовнішні ринки.

Ігор Галущак

Львів