У Журавно на Львівщині відзначили 581 річницю першої письмової згадки про поселення

logo


понеділок, 25 липня, 2016, 13:44
Львів

У Журавно на Львівщині відзначили 581 річницю першої письмової згадки про поселення

Учора, 24 липня, в смт Журавно Жидачівського району на Львівщині відзначили 581 річницю першої письмової згадки про поселення (1435 р.).

Про це повідомив власкор IA ZIK з посиланням відділ інформаційної діяльності і комунікацій з громадськістю РДА.

А розпочали цей святковий день із Богослужіння у місцевому храмі. Відтак, мешканці й гості селища зібралися на одній із найдавніших в Україні площ біля Ратуші.

Із словами вітань до учасників заходу звернулися декан Журавнівський УГКЦ о. Роман Гринишин, селищний голова Василь Вітер, голова Жидачівської райдержадміністрації Олександр Пітула, помічник народного депутатата України Андрія Кота – Йосип Сенюра, депутат Львівської обласної ради Ярослав Овсянецький, директор місцевої школи-ліцею, депутат районної ради Володимир Цукорник та ін.

Завершився день святковою художньо-музичною програмою за участі майстрів мистецтв Журавна та гостей свята – майстрів мистецтв навколишніх сіл Журавнівщини, які планують вже у найближчий період сформувати Журавнівську об’єднану територіальну громаду.

Із цікавістю учасники свята спостерігали й за діями місцевих силачів, які зрушили з місця й протягнули власними зусиллями вантажний автомобіль.

Довідка IA ZIK.

В історичних документах 570-річної давності, у 1445 році, Журавно згадується вже як містечко. Журавно славиться своїми визначними уродженцями. У лютому 2004 року на фасаді тутешньої Ратуші було урочисто відкрито меморіальну дошку на честь уродженця Журавна Миколая Рея (4 лютого 1505, помер восени 1569) – відомого письменника, поета, перекладача, засновника польської літературної мови, якого ще називають «батьком польского письма». 2005 рік у Польщі було проголошено Роком Миколая Рея – з нагоди відзначення 500-річчя від дня народження цього визначного журавнівця.

17 жовтня 1676 року в Журавно було підписано договір про перемир’я між польським королем Яном ІІІ Собєським та Османською Портою. В підручники з історії цей акт увійшов під назвою «Журавнівського миру». Вирішальним чинником цієї історичної перемоги над стотисячним турецьким військом стала участь у битві семитисячного загону українських козаків.

Журавно славиться не лише своїм історичним минулим, а й чудовими краєвидами біля р. Дністер та Свіча.

У ХІХ столітті на дністрових пагорбах Бакоцино біля Журавно розпочали розробляти поклади алебастру. Місцеві вироби із мармуру були представлені на всесвітній виставці в Парижі в 1925 році й прикрашають костел у Львові, будинки в Чернівцях, Рівному, Моршині, у Варшаві та інших містах Польщі, також країн Європи.

Журавнівський алебастр використовували й в оздобленні київського ЦУМу, московського і пітерського метро та ін. Журавнівські алебастрові вироби експортувались навіть в Канаду та США.

Через Журавно здавна пролягали торгові шляхи. Це багате своїм історичним минулим містечко вже 1563 року отримало Магдебурзьке право.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.