У Золочеві встановили меморіальну дошку Борису Возницькому

logo


Вчора, 20 листопада 2016 р., у місті Золочеві відкрили меморіальну таблицю Борису Возницькому, Герою України, директору Львівської галереї мистецтв у 1962-2012 р. Пам’ятну дошку встановили навпроти міської ратуші, на фасаді монастиря Чесного Хреста Св. Дам’яна, або, як називають у народі цю споруду: «Будинку убогих». Це найстаріша будівля Золочева, пам’ятка архітектури XIV ст., зараз діючий монастир УГКЦ.

На події зібралось чимало друзів та знайомих Бориса Григоровича, які сказали багато теплих та зворушливих слів.

Його донька, Лариса Борисівна, розповіла про стосунки батька із цим містом. «Тато любив Золочів і любив працювати тут. Він часто згадував, що коли вперше сюди приїхав і питав людей: «Де тут замок і як туди потрапити?», то не всі люди могли відповісти на це питання. А от, коли питав: «Де є тюрма?», то майже всі знали. Батько зламав ці старі уявлення людей, бо тепер практично всі знають, що таке Золочівський замок і де він є, не лише в Україні, але й у Європі» – зазначила, Лариса Разінкова-Возницька, директорка Львівської галереї мистецтв (2012-2016).

Також поділилася спогадами Надія Гупало, завідувачка музею-заповідника «Золочівський замок», котра багато років пропрацювала під керівництвом Бориса Возницього. Вона підкреслила, що він «знову повернувся у Золочів», цього разу у бронзі і світлій пам’яті людей, котрі не забули про його заслуги перед громадою і Україною. «Пройдуть десятиліття, багато поколінь людей будуть дивитися на цю дошку, і цікавитися: «Хто ж була ця людина?», вони дізнаватимуться про його талановите життя», – зазначила Надія Гупало.

Відомий скульптор, лауреат Шевченківської премії Ярослав Мотика, виступаючи перед громадою, оповів, що мріяв про те, щоб ця пам’ятна дошка знайшла собі місце на фасаді Львівської галереї мистецтв, однак, через супротив теперішнього керівництва в особі Тараса Возняка, цього не сталося. «Коли я звернувся до теперішнього директора Львівської галереї мистецтв, Тараса Возняка, із пропозицією, щоб ця пам’ятна дошка була на фасаді картинної галереї, то почув у відповідь, мовляв, нащо на фасаді ставити? Коли можна в інтер’єрі, де є вільний простір, бо з часом ще будуть якісь діячі, і що тоді, ми будемо цілий ряд їх ставити на фасаді? Я був шокований такою відповіддю. Які діячі? Як же так? Людина чиїм іменем названа галерея і не достойна бути на фасаді будівлі» – емоційно розповів Ярослав Мотика, однак він також оповів, що радий тому, що принаймні у Золочеві його робота змогла увіковічнити славу Бориса Возницького. До речі, її виготовлення та встановлення профінансував львівський підприємець Петро Писарчук.

Міський голова Золочева, Ігор Гриньків поділився інформацією, що у найближчому майбутньому, планується перейменувати теперішню вулицю Михайла Лермонтова на вулицю імені Возницького. «Громада Золочева завжди пам’ятатиме той великий внесок, який зробив Борис Григорович працюючи над славою Золочівського замку, тому ми плануємо перейменувати одну із центральних вулиць на його честь»,– розказав Ігор Гриньків.

Далі друг Бориса Григоровича народний артист України Святослав Максимчук продекламував декілька віршів, які доповнили урочистий настрій дійства. По завершенню офіційного відкриття, священнослужителі монастиря Чесного Хреста Св. Дам’яна, посвятили меморіальну дошку та віддали духовну шану Борису Возницькому.

Як повідомила Лариса Разінкова, з нагоди 90-річчя з дня народження Бориса Возницького, на 2016-й рік інтелігенцією Львівщини та працівниками Львівською національною галереєю мистецтв ім. Б. Г. Возницького було заплановано ряд заходів по вшануванню його пам’яті. Один із таких заходів – встановлення меморіальної дошки на фасаді ЛНГМ (вул. Стефаника, 3). Львівський скульптор, лауреат премії Т. Шевченка Ярослав Мотика виконав скульптурне зображення Б. Возницького. Спонсором виступив відомий львівський меценат, який впродовж багатьох років допомагав Б. Возницькому у відновленні та реставрації пам’яток культури, – Петро Писарчук.

З 14 вересня 2016 р. Львівську національну галерею мистецтв ім. Б. Г. Возницького очолив новий директор – Т. Возняк. На прохання скульптора Я. Мотики встановити меморіальну дошку, яка на той час була виготовлена в матеріалі, Т. Возняк відповів відмовою. Тому, за ініціативою П. Писарчука, меморіальна дошка була перевезена у місто Золочів, де 20 листопада 2016 р. о 13 год. 30 хв. вона буде встановлена у центральній частині міста, оскільки Б. Возницький велику працю вклав у розвиток та відновлення Золочівського замку, збереження культурної спадщини цього регіону.