Українці — герої Польщі: Позивний «Голос», він же — легендарний «майор «Вихор»

logo


5474_p_19_img_0004Євген Березняк народився 25 лютого 1914 року в Катеринославі (зараз — Дніпро). Здобувши педагогічну освіту, працював учителем у сільських школах, очолював відділ народної освіти у Львові.

Із початком німецько-радянської війни Березняка залишили для підпільної роботи в тилу ворога.

Протягом двох років він перебував у підпіллі, займаючись агітаційною та підривною роботою. Згодом йому запропонували стати кадровим розвідником.

У липні 1944 року Євген Березняк успішно склав випускний іспит у розвідшколі та прибув на 1-й Український фронт. На той час склались сприятливі умови для наступу на територію Польщі і вкрай необхідною була достовірна розвідувальна інформація щодо угруповань противника на польській території.

Березняк був призначений командиром диверсійно-розвідувальної групи, отримав позивний «Голос» та розпочав підготовку до виконання завдання в окупованому Кракові.

У серпні 1944 року ДРГ, яку очолював Березняк, десантувалася в районі Кракова. 156 днів поспіль вона успішно виконувала завдання командування. За час роботи в тилу противника група викрила краківське угруповання німців із числа радянських військовослужбовців, які втекли з полону, Березняк створив загін, силами якого провів низку диверсій на комунікаціях противника. А головне — здобув план мінування Кракова, чим врятував десятки тисяч життів його містян, а також саме старовинне місто від руйнування.

Виконавши завдання та повернувшись, офіцер, як тоді це водилося, був направлений на перевірку у фільтраційний табір НКВС. Тривалі перевірки підтвердили його невинуватість, і він був демобілізований.

Повернувшись з війни без жодних нагород, вчорашній розвідник знову працював на педагогічній ниві. Став заслуженим учителем України, почесним академіком Академії педагогічних наук. На пенсію вийшов у віці 85 років.

Остаточно реабілітували Євгена Березняка лише майже через 20 років після війни завдяки періодичним публікаціям у пресі та зйомкам декількох документальних фільмів і телепередач. Після того як у січні 1964 року уряд Польської Народної Республіки визнав його героїзм і заслуги, нагородивши орденом Віртуті Мілітарі, відомий письменник Юліан Семенов написав повість «Майор «Вихор», за якою згодом було знято однойменну кінострічку.

Помер Герой України на 100-му році життя — 23 листопада 2013 року. Похований на Байковому кладовищі в Києві.

Підготував Олексій ТРИГУБ

Facebook

Twitter

Vkontakte

Одноклассники

Google+

Схожi записи: