Унікальна церква Св. Юра у Дрогобичі: чому не реставрують історичну спадщину (Відео)

logo
119883_unikalna_cerkva_sv_jura_u_drogobichi_chom.jpeg


На Львівщині рятують храм, який побудували у XV сторіччі. Церква Святого Юра у Дрогобичі внесена до списку світової спадщини ЮНЕСКО. Реставратори кажуть, її терміново потрібно реставрувати, адже якщо не зробити цього – за деякий час вона втратить свою автентичність. Чого бракує реставраторам – дізнавалися кореспонденти “5 каналу”.

“Самі крокви і упасівка все поміняно. Повністю в укопі відтворені хрести по старих взірцях. Ті здали в музей, а хрести відтворені такі, які були, один до одного”, – реставратор Володимир Пащак показує, що вдалося відновити впродовж п’яти років. Коли почалися роботи, храм міг обвалитися будь-якої миті: “Міняли саму конструкцію куполів зверху, проклеювали з певними технологіями. Для того, щоб не порушити того, що зроблено всередині… Найбільша проблема була з центральним куполом, тому що він був найбільше прогнилий”.

За темою

Без належного догляду руйнувалась і найбільша цінність храму – внутрішні розписи. Тут, крім релігійних композицій, є унікальні зображення, які розповідають про тогочасне життя, погляди та моду місцевих мешканців. “Реставрація полягала в тому, щоб на стінах – на фарбовому шарі – знищити плісняву, щоб знищити біошкідників які паразитували в глибині в брусах… Ця програма взагалі є унікальною і не повторена в жодній церкві”, – розповідає реставратор Олег Рішняк.

Церква Святого Юра у Дрогобичі – унікальна пам’ятка галицької дерев’яної архітектури. Звели її ще у XV столітті. У 2013-му році цей храм було внесено до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. “Дуже оригінальна і неповторна. Тому що майже не збереглося на сьогодні церков, які розписані, так би мовити, від підлоги до склепіння”, – пояснює директор музею “Дрогобиччина” Алла Гладун.

На реставрацію історичної спадщини 5 років тому із обласного бюджету виділили 1,5 млн грн. Ще 200 тис. отримали з американського гранту. Цієї суми вистачило щоб виконати лише половину робіт. Аби церква відновила богослужіння потрібно ще 7 млн грн. Музейники сподіваються, що цю суму виділять з держбюджету. Тоді реставратори зможуть взятися за відновлення дзвінниці та двох галерей.

Марта Шикула, Євген Радіон, “5 канал”

Відео за темою

Дивіться також фотогалерею:

На Львівщині горіла церква: фотогалерея


Реклама

А поділитися?