В Західній України асортимент та пропозиція столового винограду зростає, але ціни не поспішають знижуватись

logo


В Західній України асортимент та пропозиція столового винограду зростає, але ціни не поспішають знижуватись
DSC01361

На ринку Західної України щоденно збільшується асортимент та пропозиція столового винограду, але ціни на продукцію не поспішають суттєво знижуватись. За даними Інформаційно-аналітичного центру «Шувар», на найбільшому в Україні гуртовому ринку «Шувар» у Львові серед найпопулярніших темних сортів винограду сьогодні представлені «Кардинал» та …

На ринку Західної України щоденно збільшується асортимент та пропозиція столового винограду, але ціни на продукцію не поспішають суттєво знижуватись. За даними Інформаційно-аналітичного центру «Шувар», на найбільшому в Україні гуртовому ринку «Шувар» у Львові серед найпопулярніших темних сортів винограду сьогодні представлені «Кардинал» та «Кодрянка», а серед світлих сортів більшість пропозиції становлять «Аркадія», «Плевен», «Хусайне» та «Киш -миш».

«Попит на виноград в нашому регіоні дуже високий, саме тому, попри істотне зростання пропозиції, ціни знижуються дуже повільно. Сьогодні гуртом на нашому ринку можна придбати різні сорти винограду за ціною 15-25 UAH/кг. Це лише на 25% дешевше, ніж на початку серпня. Пропозиція винограду з початку серпня зросла більше, ніж в 4,5 рази,» — коментує ситуацію Віта Ходновська, категорійний менеджер ринку «Шувар».

Варто зазначити, що, порівняно з минулим роком, ціни на виноград, все ж таки, помітно знизились. Наприклад, у другій половині серпня 2015 року середня ціна на столовий виноград на ОРСП «Шувар» становила близько 25-27 UAH/кг. Сьогодні продукцію пропонують майже в 1,5 рази дешевше.

«Зниження ціни на виноград в порівнянні з 2015 роком пов’язане із тим, що врожай цього року обіцяє бути більшим. Приморозки у квітні лише частково пошкодили насадження у деяких регіонах Південної України, але середня врожайність, швидше всього, збільшиться порівняно з минулорічними показниками. Крім того, зараз на рику країни досить багато відносно дешевих сезонних фруктів та ягід, що чинить додатковий тиск на ціни столового винограду,» — розповідає Тетяна Гетьман, експерт плодоовочевого ринку Східної Європи.