Війна за Марусю стає кримінальною. Суд виніс рішення, яке неможливо виконати

logo
39543_vijna_za_marusju_stae_kriminalnoju_sud_vi.jpeg


Суд прийняв рішення, яке неможливо виконати. Воно стосується долі теплицької першокласниці Марії, яка раніше мешкала у Львові. Там залишилася її мама. Дівчинка бачила її за останні роки кілька разів. У супроводі державних виконавців. І їхати нікуди не захотіла.

Про дівчинку RIA/20minut.ua розповідала в березні у статті «Чому шестирічна Маруся не хоче до мами. Пікантна історія». Тоді її батько Тарас Чавага розповів про розбещення дочки зведеним братом – сином колишньої дружини від першого шлюбу. Казав, що львівській пресі дали вказівку цієї теми не чіпати. Нібито сам мер. Й батько не зміг довести розбещення, хоча факт підтвердила психолог. З матір’ю Марусі Тарас розлучився раніше. Дівчинка жила по черзі з обома батьками, поки не показала бабусі, як з нею грався старший брат. Відтоді батько дитину залишив у себе.

– Згодьтеся, мені було б простіше дитину забирати на тиждень, на два чи на місяць, заплатити колишній дружині пару гривень і жити у своє задоволення. Правильно? Але я не можу дозволити собі переживати за дитину, щоб кожну ніч плакати і думати, полізе він знов до неї чи не полізе, – казав тоді Тарас.

Знімок з архіву редакції. Тарас Чавага з дочкою Анною-Марією, яку суд присудив віддати матері

Чаваги переїхали на постійне місце проживання до Теплика. Тарас, Маруся і її бабуся – мати батька. Тут дівчинка пішла цього року до першого класу. Батько намагався оскаржити рішення суду про відібрання у нього дочки в апеляційному суді. Рішення першої інстанції апеляція не змінила. І до нього додому час від часу навідуються небажані візитери – державні виконавці.

Спроба викрадення?

Зі слів Тараса Чаваги, коли виконавче провадження було в роботі теплицьких державних виконавців, вони документували відмову дівчинки їхати з матір’ю та йшли собі геть. Але нещодавно провадження передали в обласне управління державної виконавчої служби – у відділ, який займається проблемними справами. А його працівники, каже батько, діють по-іншому.

– Вони самочинно відкрили ворота, зачинені на засови, – говорить Тарас. – Я був на роботі. Дочка не пішла до школи, залишилася вдома з бабусею, тому що захворіла. У моєї матері від страху, що до будинку вриваються невідомі, піднявся тиск. І дочка налякалася.

Чоловік каже, що виконавці з Вінниці не попередили про свій приїзд ні його, ні дирекцію школи. А були і там, і там.

– Це наводить на думку, що планувалось банальне викрадення моєї дитини, – говорить чоловік. – Я написав заяву про злочин, відкрили кримінальне провадження, але в мене таке враження, його хочуть «поховати».

Тарас Чавага звертається у всі можливі інстанції, щоб допомогли йому залишити дочку біля себе

Немає перспективи

Звинувачує Тарас Чавага державних виконавців у порушенні недоторканості житла. І, як сказали в секторі комунікацій обласної поліції, провадження зареєстрували, проводять дослідчу перевірку. Але попередньо вже говорять, що порушень у діях виконавців немає, тому провадження закриють за відсутністю складу злочину.

Що поліція за Законом змушена реєструвати усі без винятку повідомлення про правопорушення, нагадують у державній виконавчій службі. Мовляв, реєстрація ще не означає, що злочин дійсно був.

– Наші виконавці не викликалися в поліцію, та жодних повідомлень про порушення кримінального провадження нам не надходило, – говорить заступник начальника головного територіального управління юстиції з питань державної виконавчої служби – начальник Управління державної виконавчої служби Олександр Чорнобай. – Мати боржника писала, що виконавці мало не побили, ввірвалися в домоволодіння, хоча цього не було. Питає, чому не попередили про приїзд. Законом не передбачено це. Де логіка? Попередити, що завтра приїдемо забирати дитину, так що ховайтеся? Нелогічні вимоги. Є рішення суду і ми маємо його виконувати.

– Мені нічого не відомо про кримінальне провадження, – каже начальник відділу ДВС Андрій Сусков на питання про заяву Тараса Чаваги в поліцію на його підлеглих. – Виконавці поїхали за місцем проживання боржника в Теплик. Були працівники поліції залучені для забезпечення громадського порядку та органів опіки і піклування. На місці мати боржника не допустила виконавців і викликала наряд поліції. Поліцейські побачили, що це не просто прийшли сторонні люди, а державний виконавець виконує рішення суду, і поїхали. У них претензій не було. Якби вони побачили, що проводяться незаконні дії, вони б обов’язково їх припинили тоді ж.

Марія в Теплику. Тамтешні виконавці, які протягом року не змогли забрати дочку в Тараса, писали у своїх актах, що життям з батьком дівчинка задоволена

Повоюють ще?

Виконавче провадження Чаваги передали на Вінницю через числення скарги матері дівчинки на невиконання рішення суду.

– А як його можна виконати, якщо дитини не хоче їхати від батька? – питаємо у Андрія Сускова.

Він розказує, що наступного разу виконавці будуть вправі зламати замок хатніх дверей, якщо їм не відкриють – звернулися до суду для отримання дозволу на вхід до житла.  

– Ви ж не можете дитину забрати силою? – питаємо далі.

– Ми хоча б зможемо подивитися на ту дитину, щоб нам її не з вікна показували, а зайти, роз’яснити права і обов’язки сторонам, пояснити, що на будь-які стадії виконання можна піти на мирову угоду. Я бачу вирішення цього питання виключно полюбовно. За рішенням суду, дитина має проживати не те, що в іншій хаті, а взагалі в іншій області. Будемо залучати психологів, щоб працювали і з дівчинкою, і з батьками. Ми вправі залучати будь-яких спеціалістів у виконавчому провадженні. Зараз сказати, що ми його 100 відсотків вирішимо, я не можу. Як будемо діяти, побачимо в процесі. Прийти, взяти дитину за руку і забрати, не можна, Закон не дозволяє і цього ніхто робити не буде.

Натомість покарати батька – дозволяє Закон. Тараса Чавагу можуть притягнути до кримінальної відповідальності за невиконання рішення суду.

– Можливо, будемо готувати матеріали до поліції, якщо спеціаліст дасть висновок, що батько налаштовує дитину проти матері, – говорить начальник відділу. – Треба вивчати це питання. Зараз ми не знаємо причини відмови дівчинки іти з мамою, тому що нас до неї не пустили.

“ Чиновники вчинили злочин”

Наталя Покиньчереда, правозахисниця:

– Ситуація зовсім непроста, черговий раз ми стаємо свідками, що дитина стала заручником вияснення відносин. Але в даній ситуації мова йде про право дитини на безпеку. Була присутня 21 квітня цього року при спробі виконати рішення суду, більш-менш була дотримана процедура законності. Але начальник виконавчої вів себе похабно погрожував написати, що йому перешкоджали виконувати рішення суду, але йому це не вдалося. Це рішення з роду тих, що не можливе до виконання, так як при виконанні не мають право до дитини застосувати силу. Я вважаю, що цих чиновників потрібно притягати до кримінальної відповідальності, бо вони вчинили злочин. А ми як громадськість маємо взяти під контроль розгляд даного питання в поліції та довести його до суду.
 

Читайте також: 

Чому шестирічна Маруся не хоче до мами. Пікантна історія

Герой АТО вхопив дитину і втік. Мати думає, що його надоумила поліція

Ветеран АТО скликає вінничан на суд, де він ділитиме сина з колишньою дружиною
 


Реклама

А поділитися?Вам має сподобатись...