Вкрадену у 1960 році з львівського музею картину виявили на онлайн-аукціоні

logo


Вкрадений у 1960 році з Львівського історичного музею портрет Розанди Лупул-Хмельницької анонімний покупець виставив на продаж на найбільшому українському онлайн-аукціоні для колекціонерів Violity. Львівські музейники уже підтвердили автентичність картини

Вввечері 11 вересня учасник онлайн-аукціону Violity, зареєстрований як «tudasuda156» виставив на продаж картину невідомого автора. Судячи з того, що він назвав свій лот «Знахідка з горища» і встановив стартову ціну на рівні 1 грн, «tudasuda156» не знав про цінність картини.

Користувачі Violity припустили, що картина є краденою, тим більше, що «tudasuda156» опублікував детальні фото картини, на яких видно інвентарні номери Львівського історичного музею. Попри це, пропонована вартість картини зросла до понад 26 тис. грн.

Інвентарний номер Львівського історичного музею радянського часу

Інвентарний номер дорадянського періоду

З’ясувалося, що на картині зображена Розанда Лупул-Хмельницька – дружина Тимоша, сина Богдана Хмельницького.

«Робота дійсно оригінал. Вкрадена з музейної експозиції в 1960 році, – повідомив 14 вересня користувач Violity «cthusq1». – Розв’язок ситуації також зрозумілий. Або продавець поверне роботу в Львівський історичний музей сам, до завершення торгів, проявивши свою громадянську позицію і, можливо, дістане ще якусь винагороду, або продавець буде мати проблеми кримінального характеру, і весь ланцюжок людей, які з рук в руки передавали роботу, і роботу все-одно повернуть у музей».

Портрет Розанди, пензля невідомого автора, був викрадений з Львівського історичного музею у 1960 році

Якийсь час «tudasuda156» обстоював своє право на продаж картини як випадкової знахідки, але у середу ввечері визнав свою помилку.

«Шановні люди. Уже зрозуміло, що картина складає частину нашої історії. Будь ласка, не робіть [нові] ставки, картину здам належним людям», – написав він.

Головний зберігач Львівського історичного музею, завідувач відділу фондів Світлана Хавалко підтвердила ZAXID.NET, що, судячи з опублікованих фото – це справді оригінальний портрет Розанди, вкрадений з музею у 1960 році. Вона також припускає, що «tudasuda156» має також портрет Тиміша Хмельницького, який складав диптих разом з портретом Розанди.

«З тих фотографій, які є в інтернеті, ми можемо стверджувати, що це річ, яка вкрадена з музею.Окрім цього портрету, у 1960 році з музею був викрадений ще один – це був диптих, портрети Розанди та Тиміша. Наразі на аукціоні виставлена Розанда, але якщо уважно роздивитися фотографії з аукціону, то можна помітити шматок іншої рами, яка найімовірніше є другою вкраденою картиною – портретом Тимоша, – сказала ZAXID.NET головний зберігач Львівського історичного музею Світлана Хавалко. – Напевно, продавець дуже погано розуміється у мистецькій вартості творів, тому, мабуть, не зрозумів, що це є музейні твори. Автор обох цих картин, на жаль, невідомий», – каже Світлана Хавалко.
За її словами адміністрація Львівського історичного музею уже звернулася до Міністерства культури, СБУ та Національної поліції з повідомленням про продаж на Violity музейної власності.

Старший науковий співробітник історичного музею Петро Слободян розповів ZAXID.NET, що портрет Розанди був намальований олійними фарбами на дереві. Цей портрет разом з портретом Тиміша Хмельницького було викрадено у 1960 році з приміщення музею на площі Ринок, 24, де у той час був розташований відділ феодалізму Львівського історичного музею.