«Yandex, go home!»: хто виганяє Яндекс.Таксі зі Львова і чому воно залишається

logo


Що з ультиматумом активістів, звідки взялось «Еко-таксі» і чому в «Яндексі» кажуть, що вони не російська компанія.

Яндекс.Таксі зустріли у Львові негостинно. У перший тиждень міська влада висловила сумніви щодо законності роботи сервісу, а активісти бойкоту російського бізнесу висунули йому ультиматум, давши кілька годин, аби забратися з міста. Комунальники оперативно демонтували рекламу, розміщену без дозволу на стовпах, а поліція з чиновниками Укртрансбезпеки проводили рейди, перевіряючи документи водіїв, які їздили на виклики через додаток «Яндекса». Зрештою брендовані автомобілі покинули місто. Проте радість конкурентів була передчасною: Яндекс.Таксі далі працює у Львові, як і його партнер «Еко-таксі». Tvoemisto.tv з`ясувало, чи слід чекати від активістів, конкурентів і влади подальшої боротьби проти сервісу, який, до речі, не вважає себе російським.

То він російський чи ні?

У компанії є заготовка відповіді на це запитання: «В Україні сервіс Яндекс.Таксі представлений місцевою юридичною особою ТОВ «Яндекс.Таксі Україна», яка є дочірньою компанією ТОВ «Яндекс.Україна» і працює у повній відповідності із законодавством України. ТОВ «Яндекс.Україна» працює в Україні з 2006 року. Компанія сплачує всі належні податки, в тому числі й військовий збір. На думку компанії, неправильно звинувачувати Яндекс у сплаті грошей Росії через те, що компанію було засновано в РФ».

Проте самі засновники корпорації «Яндекс», схоже, не поділяють цієї думки. Принаймні, один із засновник компанії упевнено називав її «російською компанією, створеною російськими людьми на російські гроші, яка працює в Москві», попри те, що материнська компанія зареєстрована в Нідерландах. Більшість співвласників корпорації є громадянами Росії; найбільша частка належить росіянину Аркадію Воложу. Якщо ж говорити про додаток Яндекс.Таксі, то він поширюється від імені російської компанії, розташованої в Москві.

На запитання «чи надходить прибуток сервісу безпосередньо до Росії?» в компанії відповіли «ні, не надходить». Втім, про прибутки поки що говорити зарано: за даними youcontrol.com.ua, «Яндекс» інвестував у службу таксі в Україні 160 мільйонів гривень.

То це служба таксі чи ні?

Як і Uber, Яндекс.Таксі – лише інтернет-сервіс, який з’єднує водіїв із пасажирами. Перевізником «Яндекс» не є і власного парку машин не має, натомість, працює з локальними диспетчерськими й таксопарками, надаючи їм програмне забезпечення. Спеціальних дозволів від держави така діяльність не вимагає, а за нелегальні перевезення чи відсутність необхідних документів водій несе особисту відповідальність. У компанії кажуть, що претензій ні від влади, ні від правоохоронних органів до неї не надходило. За даними «Яндекса», у Львові до сервісу на момент його запуску було підключено 350 водіїв. Компанія стверджує, що не працює з приватними водіями, а лише з місцевими таксопарками й диспетчерськими.

А це взагалі безпечно?

І Uber, і Яндекс.Таксі, і українські аналоги використовують геолокаційні дані користувачів. Як пояснила Tvoemisto.tv IT-аналітик Надія Баловсяк, користувачі самі надають дозвіл на відстеження їхніх даних. «Додатку необхідні геолокаційні дані, аби під’їхала найближча до вас машина. Коли ми їдемо в авто, додаток нас веде. Згодом ці дані заносяться в базу, аби оптимізувати роботу таксі»,  – пояснює вона, чому ділитися з додатком своїми даними, якщо хочеш ним скористатися, необхідно. Втім, не завадить обачність. «Нещодавно була інформація, що номери кредиток, які заносили при реєстрації в Uber, знаходили в DarkNet – на ресурсах для хакерів. Тому я б рекомендувала не заносити номери карток у додаток і відхиляти запити на будь-які дані, крім геолокаційних», – попереджає Надія Баловсяк.

А що таке «Еко-таксі»?

Брендовані автомобілі, що приїхали до Львова розкручувати Яндекс.Таксі, поїхали геть, проте залишились електромобілі Tesla, які мають наліпки сервісу та використовують його додаток, проте називаються «Еко-таксі». Вони зареєстровані у Харкові та є власністю компанії «Автоентерпрайз», яка багато років продає електромобілі. Сервіс називають промоцією екологічного транспорту.

«”Еко-таксі” є одним з таксопарків-партнерів Яндекс.Таксі. Партнерство полягає в тому, що таксопарк користується програмним забезпеченням компанії, яке з’єднує водіїв таксопарку з пасажирами, які викликають автомобіль через програму Яндекс.Таксі», – пояснили у «Яндексі». Від замовлень, виконаних «Еко-таксі», «Яндекс» отримує комісію. «В країнах, де працює Яндекс.Таксі, вона, зазвичай, становить близько 10-15%. Розголошувати подробиці нашого співробітництва з українськими таксопарками чи конкретно з “Еко-таксі” ми, на жаль, не готові – це комерційна таємниця», – кажуть у компанії.

Як пояснила співробітниця «Еко-таксі» Катерина Сіроштан, із Яндекс.Таксі компанія працює з грудня 2016 року. «Ми маємо близько трьохсот автомобілів по всій Україні, тож логічно, що заїхали до Львова. Ми маємо ліцензію на перевезення і працюємо відповідно до законодавства», – сказала вона.

Вони справді мають ліцензії?

Наявність ліцензії в «Еко-таксі» підтвердив заступник начальника відділу державного контролю та нагляду за безпекою на транспорті управління Укртрансбезпеки у Львові Роман Бойко. «Під час рейду ми зупинили автомобіль Tesla. Водій мав ліцензію на перевезення, компанія зареєстрована в Харкові. Щоправда, “Еко-таксі” вже понад десять днів працює у Львові й не надало супровідних документів про господарську діяльність: де автомобілі проходять техогляд, медичний огляд водіїв тощо. Також відсутні деякі зовнішні ознаки таксі. Ми склали протокол і скерувати у компетентні органи», – розповів він.

Можливості Укртрансінспекції обмежені мораторієм на перевірку транспортних засобів, який діє вже три роки. Інспектори можуть проводити рейд або реагувати на письмові звернення громадян, а ось викликати машину й перевірити водія, який приїде, не має права. Якщо водій попадається на нелегальному перевезенні пасажирів, на перший раз він сплатить від 17 до 34 тисячі гривень, на другий раз – від 34 тисячі гривень із конфіскацією автомобіля.

Чому так дешево?

Тарифи і Яндекс.Таксі, і Uber значно нижчі, ніж у традиційних служб таксі, тож компанії-перевізники звинувачують їх у демпінгу й кажуть, що незабаром усі тарифи зрівняються. Втім, свої тарифи служби таксі також уважають занизькими та вважають, що їх потрібно підняти.

 У компанії Яндекс.Таксі мають інше пояснення: «Яндекс.Таксі пропонує вигідніші тарифи завдяки використанню «розумних» технологій. Виклик автоматично надходить водію, що знаходиться найближче до пасажира та при цьому має найвищий рейтинг. За рахунок цього ми мінімізуємо час подачі автомобіля, «холостий» пробіг та витрати палива. Це дозволяє водіям робити більше поїздок на день, а пасажирам – їздити за більш вигідними тарифами».

То погроми Яндекс.Таксі будуть чи ні?

Один із активістів, що висунули ультиматум Яндекс.Таксі, співзасновник і член виконкому громадської організації «Варта-1» Андрій Романчук, уважає, що бізнесу з російським корінням у Львові не місце. «Ми розуміємо, що Яндекс.Таксі – це всього лише сервіс, який не несе ніякої відповідальності за перевезення, – каже він. – Чому ми виступили проти них? Бо люди носять гроші до російських банків і користуються іншими російськими послугами. Вони не розуміють, що йде війна, в них у Львові все чудово. Ось і зраділи дешевим поїздкам. Звісно, багато запитань і до львівських таксистів щодо сервісу і цін. Роками власники інформаційних сервісів заробляли великі гроші, але не хотіли нічого зробити для комфорту пасажирів. Але, як на мене, це все одно не привід користуватись російським додатком, тим паче що він має аналоги».

Втім, насильства до водіїв, які працюють із додатком Яндекс.Таксі, активісти застосовувати не будуть.