За що ми платимо найвищу в Україні ціну за проїзд у трамваї

logo


У Львові досі обговорюють підвищення ціни за проїзд у трамваях і очікують, що й маршрутки подорожчають до 7 гривень.фото: plus.google.com

фото: plus.google.com

Львів’янин Андрій Вихопень розповідає про свій досвід пересування Львовом на електротранспорті після різкого підвищення цін із трьох до п’яти гривень і приходить до невтішного висновку, що при новій ціні все залишилися по-старому, окрім нових квитків.

— Тату, а чому ми маємо йти на маршрутку? Я хочу на трамваї, — сказав син батькові на кінцевій трамвая №3.

— Немає у Львові трамваїв, є тільки одна «назва» за 5 гривень.

Такий ліричний діалог я почув, коли чекав на трамвай, який знову зламався.

Як пасажир я регулярно відчуваю на собі всі «зручності» львівського електротранспорту. Наприклад, три дні я змушений був користуватися маршруткою не тому, що тепер немає різниці в ціні, а тому, що трамваїв чи тролейбусів банально не було або вони стояли через несправність на лінії.

Як може Львівелектротранс якісно надавати послуги, якщо жодних підстав у нього для цього немає? Лише на окремих напрямках рухомий склад новий та комфортний, решта не витримує жодної критики: вагони старі, розбиті, часто ламаються (або загоряються), брудні та без комфорту. То за що ми тепер платимо найвищу ціну в Україні?

У міськраді кажуть, що тариф відкоригували через підняття вартості електроенергії, підвищення мінімальної заробітної плати працівників та для того, аби оновити рухомий склад. Однак нові тарифи на електроенергію з першого квітня так і не були введені (так звані RAB тарифи), мінімальна зарплата не зросла на 60% (ну бо ріст тарифу з 3 до 5 грн це 60%) і ніхто не питав львів’ян, чи хочуть вони, щоби саме їхнім коштом це робили. Можливо, це можна було зробити іншим способом, наприклад, із коштів від аукціонів та оренди майна.

Крім того, комунальний транспорт у всіх містах дотаційний і не тільки в Україні, але й у тій же ж Німеччині. Але ніде немає в ЄС такого поняття як пільговики. І тут треба вирішити — або ми робимо, як у Таллінні 100% безкоштовний проїзд  для жителів міста (тобто місто за рахунок транспортного податку забезпечує всіх мешканців міста безкоштовним транспортом), або скасовуємо пільги.

І чи не станеться так, що мешканці з грішми банально пересядуть на маршрутки, а електротранспорт буде возити тільки пільговиків. То який же буде «економічний» ефект від того підвищення? За ці кілька днів я на 50% віддав перевагу автобусу, хоча раніше їздив майже виключно електротранспортом. Тому що міг вчасно дістатися, куди мені було треба і не псувати собі нервів.

Може не таким способом треба було підвищувати оплату і не зараз, а принаймні тоді, коли нарешті проведуть монетизацію пільг. А після цього — будуть проведені  заміри пасажиропотоку. Тоді б управління транспорту  мало б відкоригувало маршрути для приватних перевізників, аби вони не дублювали маршрути електротранспорту. Ось тоді був би ефект від підняття тарифів.

Ну а введення електронного квитка взагалі дало би можливість не тільки чітко підрахувати кількість пасажирів, а й ввести справжню дисконтну програму оплати за проїзд, адже коли є 100% облік, легше визначити економічно привабливу ціну.

Коли сідаєш в маршрутку з пасажирами, що не змогли скористатися електротранспортом через його відсутність або несправність, чути тільки нарікання на те, «чому зросла ціна», адже останнє підняття було щойно у вересні минулого року. А основні очікування стосуються лише одного — ціни в маршрутках незабаром зростуть до 7-8 грн. Ось це турбує львів’ян цього тижня найбільше, а не удар Трампа по Асаду з Путнім.

Авторська колонка є відображенням суб’єктивної позиції автора. Редакція «Твого міста» не завжди поділяє думки, висловлені в колонках, та готова надати незгодним можливість аргументованої відповіді.

Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.