Закарпатські роми заважають Львову стати європейським містом?

logo


Закарпатські роми заважають Львову стати європейським містом?Вони масово атакують львів’ян на вулицях: обкрадають, вимагають гроші, пропонують поворожити, гіпнотизують , погрожують прокльонами і… плюють в обличчя. І здається, що вони не бояться нікого – ні Бога, ні людей, ні поліції

 

Місто Лева останнім часом перетворилось на великий притулок ромів. І звідки їх так масово набралось у нашому місті – можемо тільки здогадуватись. Хтось каже, що приїхали зі східних областей, хтось певен, що то столичні “заробітчани”. Вони нахабні, агресивні, нав’язливі і мають на меті лише, здається, одне: будь-якою ціною заволодіти чужими грішми. Апелюють до людської жалості, а тому гроші зазвичай вимагають вагітні (або псевдовагітні), діти, молоді жінки із немовлятами на руках, особи на інвалідних візках.

Методи і способи у всіх різні, однак схожі між собою. Вони просто не дають проходу. Або ж зухвало забігають у трамваї і “підкорюють публіку” “Червоною рутою”, Гімном України або молитвою, спекулюючи найсокровеннішим – вірою у Бога.

Однак Господа вони навряд чи бояться. Адже лізуть у торби монахиням і дозволяють собі казати, що “ваш Бог приказав вам працювати, а наш нам звелів красти”…

Деякі львів’яни шкодують ромів, особливо, якщо це дітлахи, і сунуть їм гроші у пакет, деякі на них просто не зважають, а дехто таки відверто обурюється. Однак ромів-жебраків жодні зауваження особливо не турбують. Вони навіть можуть услід вам…плюнути. Можуть услід, а можуть – і в обличчя.

Хоча львів’яни – люди щедрі і завше готові допомогти, втім, по своїй волі, а не тоді, коли хтось безцеремонно запускає руки у їх торбинку, заглядає у гаманець чи не дає проходу посеред білого дня, або просто вихоплює торбину з рук і тікає щодуху.

Містяни бідкаються, що ані поліція, ані місцева влада не може дати ради із циганським нашестям у Львові! То чому ж так?! Це ж безпека міста та його  громади! Ба більше, це псує імідж славного Львова серед туристів. Справедливо обурюються й львівські роми, які ведуть осілий спосіб життя, працюють законно, не крадуть, а діти їх вчаться у школах та вишах. Однак як зарадити проблемі – ніхто наразі не знає…

“Запхали руку в сумку біля Оперного…”

Те, що наше місто масово окупували особи ромської національності, підтверджують і повідомлення-застереження львів’ян у соціальних мережах.

“4 липня біля Вернісажу мене ледь не пограбував циган. З ним були ще дві дівчини. Підкрався тихенько і засунув руку у сумку. Я це відчула, обернулась і крикнула на нього. А він собі, знаєте, так тихесенько пішов далі. Сьогодні на площі Ринок кричить мужчина. Він побачив, як циганка відкривала дівчині сумку. Центр міста, на вулиці день! Навіть важко уявити, скільки людей таким чином “обчистили”. У мене виникає одне питання: куди з приходом циганів зникли поліціанти, які патрулювали центр міста. Хочеться крикнути, а немає до кого! Люди, будьте обережні і слідкуйте за своїми речами”, – нарікає у мережі Facebook Luda Barsova.

“Львів хочуть опустити, опозорити, спаскудити!!! Раніше такого не було, а якщо було, то не так масово!”, – каже користувач Facebook Vitos Banderos.

Замість того, щоб вибачитись чи вже навіть втекти, вони ще й кидаються на людей, плюють в обличчя, кидаються тапочками

“Я просто в шоці від того, що діється в місті! Цигани посеред білого дня грабують, ночами чистять квартири, коли вже навіть ловлять цих “гастролерів” на гарячому, то умудряються випускати на свободу. Я не знаю, що з цим робити, до кого писати, щоб поліція та судді врешті-решт зайнялися своїми прямими обов’язками. Але просто мовчати про те, що відбувається, вже немає ніякого терпіння”, – коментує Violetta Yehorova.

“Ще кілька років тому їх стільки не було (хіба що ще в 90-их). Зараз аж просто ними кишить”, – зазначає Аня Тимченко.

“Вчора (4 липня) на початку вулиці І.Франка ром зірвав ланцюжок зі старшої жінки і втікав, завернув на Грушевського зняв чорну куртку і пішов собі в сорочці в клітинку. Я їхав у трамваї і все це бачив”, – нарікає Ігор Данилюк.

“Увага!!! Усі, хто прогулюється центром, будьте уважні. Особисто я вже обох жіночок попередив, коли їм цигани запхали руку в сумку на перехресті біля Оперного! Чому наша поліція нічого з цим не робить? І чи нормальним і правомірним є те що діти ромів, років восьми, нюхають клей на зупинці біля Оперного?!”, – скаржиться у Facebook-спільноті ГО “Варта-1” Marko Tolochko.

фото: Олег Огородник
407 звернень на 102 щодо ромів

Речниця Патрульної поліції Львова Катерина Рибій повідомила “Пошті”, що останнім часом патрульні частенько доставляють ромів до відділів поліції. Насамперед за крадіжки.

“Від початку 2017-го, станом на 22 червня, зафіксовано 35 звернень про крадіжки, здійснені особами ромської національності. По шахрайству з їх сторони – 18 випадків, виникло 13 конфліктів, скоїли 10 грабежів,  було 4 бійки і надійшло 5 скарг. Загалом відбулося 407 викликів, які пов’язані з цими людьми, –  каже Катерина Рибій. – Їх кількість збільшилась.  Потрібно, щоб громадяни були пильні і в разі виявлення правопорушень зі сторони осіб ромської національності не зволікали і телефонували на 102”. 

Каже, у випадку дрібної крадіжки, роми обійдуться штрафом і підуть собі: “А стосовно порушення особистого простору, коли ці люди нав’язуються, дозволяють собі словесно ображати перехожих, – то це взагалі ніяк не карається”.

“Якщо особа вчинила правопорушення, то має надійти  заява від громадянина. Тобто якщо громадяни писатимуть заяви, тоді буде можливість притягнути зухвальців до адміністративної чи кримінальної  відповідальності. Нема заяв – порушники не несуть відповідальності. Тому в першу чергу мають бути свідомі громадяни. Бо переважно, коли потерпілим повертають вкрадену у них річ, вони вже відмовляються писати заяву, а зловмисник іде далі і знову порушує закон”, – наголосила у розмові з “Поштою” Катерина Рибій.

Будьте обачні на  проспекті Свободи і площі Ринок

Керівник оперативно-пошукового відділу управління карного розшуку ГУ НП у Львівській області Юрій Дідух підтвердив, що за останній місяць у Львові і справді суттєво зросла кількість представників ромської національності.

“Впродовж останнього місяця центральну частину Львова в прямому значенні розриває від ромів – від маленьких дітей до старших жінок та чоловіків. Працівники оперативно-пошукового відділу минулого місяця на гарячому (безпосередньо під час скоєння злочину) зловили дев’ять груп. Здебільшого вони працюють у центральній частині міста, на пішохідних переходах, поблизу кафе, ресторанів, сувенірних крамниць. Раджу львів’янам бути обачними на перехрестях проспект Свободи – вулиця Городоцька, проспект Свободи – вулиця Гнатюка,  проспект Свободи – вулиця Дорошенка. Якраз, де найбільший потік людей, у тих місцях “працюють”. Також у зоні ризику площа Ринок”, – розповів “Пошті” Юрій Дідух.

Каже, що горе-гості здебільшого бродять містом групами – щонайменше по троє осіб.

Серед ромів, що розгулюють містом у пошуках заробітків, є і такі, що можуть дозволити собі послуги юриста

“Переважно “працюють” по четверо, п’ятеро, шестеро. У такому складі вони полюють на тих, у кого на спині наплічник або невеличкі сумочки без нагляду – це для них просто виклик. Нічого святого вони не бояться. Був випадок, коли роми намагались обікрасти монахиню, яка йшла вулицею Шпитальною у монашому вбранні. Вони обступили її, засунули руку по лікоть у рюкзак, нічого не знайшли. Пізніше жінка-продавець, яка була свідком, сказала монахині, щоб та глянула, чи їй нічого не вкрали. Нічого не вдалось, на щастя, їм витягнути із рюкзака”, – каже Юрій Дідух.

А коли їх люди ловлять за руку, то, зі слів Юрія Дідуха, ще й агресивно реагують.

“Замість того, щоб вибачитись чи вже навіть утекти, вони ще й кидаються на людей, плюють в обличчя, кидаються тапочками. Цього тижня була ситуація: працівниця нашого пошукового відділу під час чергового відпрацювання побачила, як особа ромської національності засунула жінці руку в сумку і виглядало на те, що щось витягнула. Наша працівниця одразу зловила крадійку за руку, запитала жінку, чи в неї щось раптом не викрали. Під час з’ясування обставин крадійка ще й накинулась на нашу працівницю, почала її шарпати, бити, махати перед обличчям руками. Курсанти, що проходили повз, допомогли її затримати. Потім приїхав екіпаж патрульних. Нізвідки взявся чоловік цієї крадійки, почав кидатись на патрульних, кулаками махати. Їх обох доставили в райвідділ, де вони себе поводили аналогічно агресивно. До чого веду: вони не просто крадуть, а ще реагують вороже, і становлять загрозу для життя людей”, – зазначає Юрій Дідух.

Не гребують вуличні “заробітчани” і старими добрими способами виманювання грошей.

“Погрожують прокльонами, кидають услід людини неприємні слова, якщо та не витягла їм з гаманця якусь купюру”, – каже Юрій Дідух.

Відпускають непокараними…

 Ігор Зінкевич, депутат Львівської міськради, голова ГО “Варта-1” зазначив, що, на його думку, “сподіватись на вирішення проблеми зі сторони правоохоронних органів – нема змісту”.

 “На “Варті-1” є інформація про те, що чоловіка та жінку ромської національності затримала поліція, передала потім їхню справу в суд, а суд відпустив. Не питання в тому, щоб затримати (для цього завжди є можливість), питання в тому: а що ж робити з ними далі?”, – каже він.

Хоча, пригадує, що свого часу громадським активістам вдалось виселити ромський табір із залізничного вокзалу.

“У 2015 році була проблема, коли роми заселилися на залізничному вокзалі, але тоді нам вдалось домовитись із їх головним, і вони виїхали звідти. Зараз для цих людей наче немає писаних законів, вони почуваються вільними і ні до чого не зобов’язаними.  Якщо вже їх затримують, то далі діло за прокуратурою і судом. Потрібно встановити міру покарання. Я не вірю, що немає жодного способу. Однак ромів відпускають, бо вони здебільшого неповнолітні і не мають документів. У такому випадку – депортувати. Як же так, що неповнолітня людина без документів “гуляє” по місту? Хто це? Може сепаратист, засланий з Росії?”, – коментує “Пошті” Ігор Зінкевич.

Був випадок, коли роми намагались обікрасти монахиню, яка йшла вулицею Шпитальною у монашому вбранні

На питання, яким шляхом активісти мають право вигнати ромів із міста Лева, відповідає: “Законним – точно ні.  Вирішити радикально, проганяти, бити – це також порушення закону. Останнім часом на “Варті-1” з’являється багато попереджень: обережніше з людьми ромської національності, можуть пограбувати! Наразі максимум, що я можу робити як громадський активіст – це інформувати людей”.

Водночас на завершення розмови депутат міськради додає: “Тут ще питання до СБУ: чому таких людей не “відпрацьовують”, якщо вони документів не мають? Ми маємо приклад грабіжників із Грузії, яких поліція “відпрацювала”. Про них писали. А суд за 120 тис. грн відпустив. Як можна відпускати людину, яка зробила злочин, обікрала когось? Чи хтось рахував збитки, яких зазнали власники пограбованої квартири? Якщо би суди і прокурори хотіли врегулювати це питання, такого безладу не було б”.

“Ми ловимо їх на гарячому, із чужим гаманцем у руках, потерпіла особа пише на них заяву, доставляємо в райвідділ, і тут починається найцікавіше. Бо всі вони без документів, починають вдавати, що не розуміють української. Прокуратура каже, що треба шукати перекладача і встановлювати їхні особи. Як правило дівчата говорять, що їм 12-13 років, і фактично все тим і  закінчується. За три години згідно закону  їх відпускають”, – повідомив Юрій Дідух.

Поліція їх ловить, доставляє в райвідділ, тримає там до трьох годин і відпускає

Питаємо, невже не можна ніяк цьому зарадити і зробити так, щоб винні справді отримали по заслузі?

“Виходить, що ні. Хоча люди нарікають у соціальних мережах, що поліція, мовляв, нічого не робить… Однак поліція їх ловить, доставляє в райвідділ, тримає там до трьох годин і відпускає, бо по закону не має права застосовувати якісь інші заходи щодо них. До прикладу, цього тижня працівники оперативно-пошукового відділу затримали групу осіб ромської національності, які на проспекті Свободи обікрали громадян Ізраїлю. Звичайно, такі ситуації згубно впливають на репутацію нашого міста. Втім нікого це не лякає. У райвідділі вони починають говорити, що їм по 12 років. Переконали їх принести документи. Виявилось, що учасниці цієї групи і справді 12 років, і таким чином вона може уникнути відповідальності”, – розповідає Юрій Дідух.

“Раніше були якісь приймальники, розподільники – туди потрапляли особи, які вчинили якийсь злочин. І перебували вони там до моменту встановлення особи – інколи кілька тижнів. І пізніше цю особу або притягували  до відповідальності або принаймні якийсь адмінпротокол виписували. Зараз нічого такого нема”, – каже він.

З його слів, серед ромів, що розгулюють містом у пошуках заробітків, є і такі, що можуть дозволити собі послуги юриста.

“Буває, що доставляємо їх в райвідділ, а там уже чекає адвокат. Каже, що то його клієнти, говорить нам, щоб ми шукали угорського перекладача і проводьте допити. Уявляєте?”, – розповідає Юрій Дідух.

Велике переселення ромів зі…столиці

Юрій Дідух водночас каже, що правоохоронцям вдалось з’ясувати, звідки так масово до Львова переїхали роми.

“Всі вони переважно із закарпатською пропискою – з Мукачева, Берегова. Якось нам зізнались, що їх вижили з Києва громадські активісти. Напевно у столиці була схожа ситуація, однак громадськість їх звідти виштовхала. От вони і опинились у Львові. І вже місяць роблять тут дуже страшну погоду. На фестивалі “Альфа Джаз Фест” їх було дуже багато”, – зазначив Юрій Дідух.

Каже, що навіть не знає, як можна вирішувати проблему із ромами у місті:  “Треба або ж їх локалізовувати, або ідентифікувати і ставити на облік. Однак вищі органи назустріч цьому не йдуть, а патрульна служба чи оперативні підрозділи на своєму рівні все, що могли зробити – зробили, а дальше ця справа не просовується, бо прокурор каже, що не має підстав їх допитувати, арештовувати. І все закінчується на рівні нас. А зі сторони громадськості виглядає так, ніби поліція нічого не робить”.

Водночас додає, що, на його думку, “на рівні регіональної поліції, проблему із ромами вирішити неможливо”.

“Треба це питання піднімати на рівні виконавчої і законодавчої влади. Бо ж не може бути так, що якщо особа без документів, то ми не можемо її притягнути до відповідальності. Це абсурд!”, – каже Юрій Дідух.

Юрій Діль, начальник управління безпеки міста:

– Період, коли у Львові збільшується кількість представників ромської національності – це переважно весна, літо, осінь. Оскільки тоді і тепліше, і туристів більше. Ночують вони здебільшого на вокзалах та просто неба. У період патрулювання по місту поліція, зауважуючи осіб ромської національності, які чіпляються до людей, вимагаючи гроші, присікає такі дії і передає їх до райвідділів поліції. Встановити особи вуличних “заробітчан” переважно складно, оскільки вони не мають жодних документів при собі. А поліція не має права затримувати їх більше трьох годин, тож зобов’язана відпустити. Відтак цей процес ні до чого не веде, оскільки немає чіткого законодавства, у якому було б передбачено, як повинні діяти поліцейські з такими порушниками. Тому роми нічого не бояться, бо знають, що не понесуть за свої дії жодної відповідальності. Це питання можна врегулювати тільки на законодавчому рівні. Якщо роми в певному місці чіпляються до людей, скажімо, у торговому центрі, то їх просто виганяють за межі. Також виганяють з центральної частини міста. У цьому питанні Муніципальна дружина співпрацює з Патрульною поліцією. Наші обов’язки розмежовуються: муніципальні патрулі в більшості активні в центральній частині міста, а Патрульна поліція – в інших районах Львова. Зустрічалися з представниками ромських громадських організацій. Звичайно, вони стверджують, що це не їх люди. І ми схильні їм вірити, оскільки керівники цих громадських організацій живуть та працюють у Львові. Відповідно вони на ромів-“попрошайок” і крадіїв впливу не мають. Плануємо спільно проводити рейди для відсікання таких осіб із Нацполіцією, тому що зараз складається враження, наче їх автобусами привозять у центральну частину Львова. До нас звертаються на гарячу лінію власники кафе і ресторанів з проханням допомогти.

За матеріалами Львівської Пошти

07 липня 2017р.

Соціальні мережі Поширити новину