Закон про вживані авто: можливості та підводні камені

logo


Віталій Андронік

З 1 серпня в Україні набувають чинності положення закону про зменшення ставок акцизного збору на вживані авто з-за кордону.

Ініціатори закону сподіваються з допомогою зменшення акцизів оновити автопарк українців, вік якого в середньому становитиме більше ніж 18 років, тоді як в Європі − 8,6 року. Крім того, зменшені акцизи можуть стати стимулом до легалізації у прикордонних регіонах автівок із європейською реєстрацією, які жителі прикордоння через високі податки не розмитнюють і що п’ять днів змушені перетинати кордон.

«Львівська газета» дізналася, кому стануть вигідними зменшені акцизи і чи ринуть львів’яни до Польщі за дешевими вживаними автівками.

Що змінилося?

Наприкінці травня Верховна Рада підтримала закон про істотне зменшення ставки акцизного збору на закордонні вживані авто, крім російських, у два, а то й у 27 разів, залежно від типу двигуна. Проте в законі є обмеження, які не дозволяють купувати більше ніж одне авто до кінця дії закону − до 31 січня 2018 року − й продавати чи передавати машину іншим особам упродовж року після купівлі. Що цікаво, зменшений акциз діє лише в разі особистої купівлі автівки, тобто українцям доведеться самостійно їхати, наприклад, у Польщу, щоб там придбати легковик і самостійно перевезти його в Україну.

Як змінилися ставки акцизного збору?

 

Об’єм двигуна

До 01.08.16 (євро за 1 куб. см)
Після 01.08.16 (євро за 1 куб. см)
Бензинові
До 1000 см3
1,094-1,438
0,102
1000-1500 см3
1,367-1,761
0,063
1500-2200 см3
1,643-2,441
0,267
2200-3000 см3
2,213-4,985
0,267
3000 і більше см3
3,329-4,985
2,209
Дизельні
До 1500 см3
1,367-1761
0,103
1500-2500 см3
1,923-2,209
0,327
2500 і більше см3
2,779-4,715
2209

Насправді, зміни ставки акцизу останніми роками відбувалися ледь чи не кожного року. За словами голови Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів Олега Назаренка, акциз на деякі авто знижено до рівня 2013 року, однак потрібно пам’ятати, що вони тимчасові і діятимуть до кінця 2018 року.

«Усі говорять про зниження акцизу, але вже забули, що акциз на вживані та нові авто ця ж Верховна Рада раніше вже підняла з 1 січня 2014 року на 100%, − відзначає Роман Назаренко. − Потім вона знову підняла акциз на автоімпорт з 1 січня 2015-го. А тепер знизили, за деякими авто реально, а за деякими − наприклад, 2,5 літра дизель або три літри бензин − приблизно до рівня 2013 року».

Як зміниться вартість іноземної вживаної автівки?

Усе-таки зменшення акцизу на вживані авто значно здешевить їхнє перевезення з-за кордону. Наприклад, якщо купувати в Польщі автівку Ford Focus Mk2 2012 року випуску з об’ємом двигуна 1600 куб. см та з пробігом 100,7 тис. км, вона обійдеться в 4288 євро. Щоб легалізувати автівку в Україні, за неї доведеться викласти ще низку зборів. Так, від цієї суми доведеться сплатити 10% мита, у нашому випадку − 428,8 євро; акцизний збір − за зменшеною ставкою €0,267 за кожен куб. см − це 427,2 євро; податок в Пенсійний фонд 3% − 154 євро; плюс 20% ПДВ від вартості авто разом із акцизним збором та митом − 1029 євро. Отже, загалом ця автівка обійдеться нам в 6327 євро. Скільки б коштувала автівка за старими ставками акцизного збору? За об’єм двигуна в 1600 куб. см ставка акцизного збору раніше становила 1,643 євро, і нам би довелося викласти 2628,8 євро, порівняно з нинішніми 427,2 євро − сума суттєва, а саме авто обійшлося би в 8528,6 євро. Отож автівка стала дешевшою на 2201,6 євро. Проте на польському ринку вживаних авто є і дешевші варіанти, наприклад, Audi A3 8V 2012 року випуску з об’ємом двигуна 1400 куб. см та пробігом 46,5 тис. км за 3182 євро, з урахуванням розмитнення − 4306 євро. До речі, на українському ринку вживаних авто ціни на Ford Focus стартують від 8900 євро.

зображення 1

Однак, якщо прослідкувати ціни на одному з польських сайтів, де розміщують оголошення про продаж уживаних машин у Польщі, можна помітити, що ближче до східних та південних кордонів автівки коштують дорожче. Наприклад, найдешевше авто коштують у Західнопоморському воєводстві − на заході країни. Але й у прикордонних з Україною Підляському та Мазовецькому воєводствах ціни на вживані автівки не є найвищими в Польщі. Ще дешевші вживані автомобілі в Німеччині, такий самий Ford Focus коштуватиме від 3500 євро, проте не слід забувати про витрати на переміщення машин до України.

зображення3

За словами Олега Назаренка, умова щодо самостійного ввезення автівки в Україну може позначитися на якості авто, яке ввозитимуть. Оскільки не кожен є експертом в автомобілях й українці в тій же Польщі можуть придбати крадені чи топлені автівки, повернути які вже буде неможливо.

«Не кожна людина є фахівцем із придбання автомобіля, − розповідає Олег. − Якби я брав автомобіль, то би взяв із собою як мінімум трьох друзів: одного моториста, щоб він подивився реальний пробіг, а не той, який вказано, бо він може бути скручений; другого − кузовника, який визначить, чи порушена в автомобіля геометрія кузова, чи він був битий, топлений чи перефарбований, і третю людину − це експерт, який перевірить, чи не був номер кузова перебитий. А якби дилер цим займався, він би завозив одразу кілька тисяч автомобілів і людина без будь-яких бар’єрів могла би обрати й купити авто. Крім того, коли ви купуєте автомобіль у дилера, навіть уживаний, то маєте рік гарантії і можете повернути товар, якщо виявиться, що автомобіль був битий раніше, або втоплений, або в нього перебили номери. А кому ви повернете, якщо ви купили у поляка десь на кордоні?»

Як легалізувати автомобіль в Україні?

Якщо в автомобіля залишилася закордонна реєстрація, то з автівкою можна заїхати в транзитному режимі на п’ять днів. На контрольно-пропускному пункті слід надати свідоцтво про реєстрацію автомобіля, технічний паспорт із прізвищем нового власника, договір купівлі-продажу або доручення, виписане власником. При ввезенні автівки в режимі транзиту, протягом п’яти днів на території України її можна розмитнити, повідомивши про таке бажання митницю, а далі в реєстраційних органах можна зняти авто з іноземного обліку та отримати українську реєстрацію. Для цього слід мати свідоцтво про реєстрацію транспорту з номерами автівки та договір купівлі-продажу.

«Законодавством передбачено, що в будь-який час особа може поміняти режим перебування технічного засобу в Україні, − розповідає заступник начальника управління боротьби з митними правопорушеннями Львівської митниці ДФС Роман Репецький. − Така особа має звернутися у митницю із заявою про те, що вона хоче розмістити транспортний засіб у режим імпорт. Митниця дає свою згоду і перелік необхідних документів для подальшого митного оформлення». Тобто під новий закон підлягають навіть ті автомобілі, які придбано раніше і досі перебували в режимі транзиту. Єдине застереження, окремо прописане в законі: автомобіль має бути випущений не пізніше 2010 року.

У разі, коли автомобіль знято з іноземної реєстрації в країні, де його купували, то у найближчому відділку поліції необхідно отримати транзитні номери. На контрольно-пропускному пункті при проїзді на територію Україну необхідно мати свідоцтво про реєстрацію з інформацією про зняття з обліку, технічний паспорт. Номери на автомобіль повинні збігатися із номерами, зазначеними в документах.

Для того, щоб зареєструвати придбаний транспортний засіб в Україні, необхідно звернутися у будь який сервісний центр МВС із заявою. Крім заяви, потрібно надати документи, які посвідчують особу заявника, а також документи, що підтверджують правомірність отримання транспортного засобу. Щоб зареєструвати автомобіль, новому автовласникові потрібно оплатити послугу з реєстрації транспортних засобів (для автомобілів, виробництва країн СНД − 152,63 грн., для авто іноземного виробництва − 190,15 грн.), вартість номерних знаків – 135 грн. та вартість бланку свідоцтва про реєстрацію автомобіля – 114 грн.

Хто з цього може скористатися?

За словами експерта, зміни ставки акцизу можуть справді стимулювати мешканців прикордонних регіонів розмитнити автівки, але це навіть не половина.

«Десь 15% авто, які завозять транзитом, можуть бути розмитнені, − зазначає Олег Назаренко. − Я думаю, їхні власники із задоволенням розмитнять за порівняно невелику суму, ніж раз в п’ять днів виїжджати за кордон. Але на 85% таких водіїв це не вплине».

У Львівській митниці Державної фіскальної служби також упевнені, що в прикордонних районах з Польщею не почнуть масово розмитнювати авто. Проте зменшені акцизи справді здешевлять легковики для мешканців, віддалених від кордону.

«Люди, які живуть біля кордонів, навряд чи розмитнюватимуть автомобілі, а використовуватимуть його в режимі транзиту, оскільки їм це вигідніше − їм простіше що п’ять днів перетинати кордон, ніж платити всі митні платежі і збори, − розповідає Роман Репецький. − Це не є протиправним. Натомість особам, що живуть далі від кордону, менш вигідно кожні п’ять днів долати великий кілометраж, їм набагато простіше здійснити митне оформлення автомобіля».

Цей закон може також вплинути на ринок нових автомобілів. Для цього, вважає Олег Нестеренко, може бути застосовано схему продажу нових автомобілів з Росії, навіть незважаючи на те, що в законі сказано, що пільгові акцизи не чинні для автомобілів з країни-агресора. Для цього може бути використана Білорусь.

«Може працювати система ухилення від оподаткування шляхом завезення авто з Росії, − додає О. Назаренко. − В законі сказано: пільговий акциз не поширюється на автомобілі з країни-агресора. Але я звертав увагу депутатів на те, що буде задіяна схема Білорусі. Ми всі знаємо, що не існує білоруських креветок або білоруської сьомги, але вони потрапляли з Норвегії в Білорусь, там їх перепаковували і постачали в Росію як білоруські. Схожа система працюватиме й з автомобілями: нові російські авто завозитимуть до Білорусі − через те, що вона член Митного союзу, там нема на товари з РФ ні ПДВ, ні мита, ні акцизу. Такі авто ставитимуть у Білорусі на облік за 20 доларів, видаватимуть білоруський техпаспорт і одразу ж зніматимуть з обліку. А, згідно з українським законом, якщо новий автомобіль був на реєстрації хоч п’ять хвилин, його вважають уживаним. Ці нові авто із заниженою митною вартістю завозитимуть як вживані і за заниженою ціною продаватимуть».

Також Олег Назаренко припускає, що в прикордонних польських регіонах зі Львівщиною може пожвавитися орендування земельних ділянок під вживані авто для продажу й організовуватися спеціальні маршрутки до таких автобаз. Якщо такі майданчики будуть, то купити вживану автівку за кордоном справді буде простіше.

Чи можна уникнути розмитнення?

Проте навіть зі зменшенням акцизів, автівка, придбана в Польщі, на українській митниці подорожчає майже на половину від своєї вартості, тому не виключено, що українці і надалі шукатимуть можливості провезти авто без розмитнення. Але єдиним варіантом уникнути обов’язкових платежів на митниці є перевезення авто в транзитному режимі, що, як уже було написано вище, означає закордонну реєстрацію і потребу перетинати кордон що п’ять днів. У разі непередбачуваних обставин, наприклад, аварії чи поломки автомобіля, його власникові доведеться негайно звертатися в митну службу із відповідною заявою, після чого митники перевіряють правдивість такої інформації.

«Якщо особа придбала транспортний засіб за кордоном і його не знято з реєстрації, його можна ввозити на територію України в режимі транзиту до 5-10 днів, залежно від того, через які митні органи буде ввезено і вивезено автомобіль, − зазначає Роман Репецький. − У зв’язку з тим, що зараз за кордоном ціни на авто дешевші, ніж в Україні, особи, які проживають біля кордонів, користуються такою можливістю».

Існує також можливість ввезти автівку без розмитнення, якщо водій прожив за кордоном не менше ніж три роки і повертається в Україну на постійне проживання. Однак авто в такому разі має бути зареєстроване на водія не менше як рік і в подальшому авто заборонено рік передавати чи продавати.

Яка відповідальність настає за нерозмитнення автомобіля?

Для того, щоб скористатися пільговим акцизним збором, українці мають самостійно виїхати за кордон і завезти автівки на територію України. За словами заступника начальника з боротьби з митними правопорушеннями, на кордоні водій отримує зобов’язання до певного терміну сплатити обов’язкові митні платежі та збори. За несвоєчасне розмитнення автівки Митним кодексом передбачено штрафування: якщо термін доставки транспортного засобу не перевищує один день − санкція статті передбачає 170 грн.; в разі перевищення терміну до десяти днів − штраф становить 4500 гривень; і якщо термін доставки авто перевищує 10 днів − штраф 8,5 тис. грн. У разі, якщо перевізник не доставив авто до митного оформлення, то санкція передбачає конфіскацію автівки і штраф 300% від її вартості.

зображення 2

Loading…

lito1

Статті пов’язані мітками

Loading…