Засновник єдиного в Україні музею Героїв Маківки досі викопує із землі артефакти часів війни

logo


Історико-краєзнавчий музей Героїв Маківки у селі Тухля на Львівщині все ще поповнюють артефактами. Їх викопує у горах на місцях боїв засновник музею Андрій Ткачик.

Навколо села Тухля на Сколівщині гори Татарівка, Маківка, Клива, де у лютому-травні 1915 року під час Першої світової війни проходила лінія фронту. Запеклі бої вели Російська імперія проти Австро-Угорської. Українці були по обидва боки барикад, особливо там відзначилися січові стрільці.

«Тут досі є траншеї з Першої світової війни, тут був бліндаж відразу біля траншеї і так вони тягнуться аж до самих вершин», ― починає розповідь Андрій Ткачик, директор історико-краєзнавчого музею Героїв Маківки.

Андрій Ткачик донині у горах Сколівщини знаходить артефакти часів Першої світової.

«Досьогодні ми майже кожну суботу ходимо на розкопки і майже щосуботи приносимо по 1-2-3 екземпляри», ― зізнається пошуківець.

Із викопаних скарбів у себе на подвір’ї пан Андрій 6 років тому облаштував музей. За цей час разом із однодумцями зібрав сотні експонатів.

«Я працював у єгерській службі, кожен день був в лісі, бачив розкопки чорних археологів, бачив археологів, які розкопували і могили, і поховання. І після них збирав отакі речі, а потім виникла така думка створити свою колекцію», ― пояснює пан Андрій.

Більшість речей музею пролежали у землі сто років. Окрім найрізноманітнішої зброї обох імперських армій, там є й особисті речі вояків ― сумки, казанки, пряжки.

«Із того, що недавно викопане, це австрійський штик, він додавався до гвинтівки, ним були озброєні січові стрільці», ― показує раритети господар музею.

У другій кімнаті музею ― експонати Другої світової війни. Із тих часів має артефакти, викопані на горі Лопаті, де відбувався бій з повстанцями.

«Особливий раритет ― радіо з криївки. Його слухали наші повстанці у Верхній Рожанці в бункері. Його передала мені сестра, брат якої був у цій групі», ― пояснює пан Андрій.

Ще одну кімнату присвячено уже сучасним українським воїнам. На манекені ― особиста військова форма пана Андрія, у ній він пережив Дебальцівський котел.

Після повернення додому ще активніше взявся за розвиток музею.

«Є багато ще екземплярів, які лежать в землі, але річ у тім, що з’явилося дуже багато чорних археологів, дуже багато і вони плюндрують могили, розкидають останки вояків», ― розповів Андрій Ткачик.