Завдяки рішенню суду ДІАЗ у Львові вдасться зберегти, – позивачі у справі Заповідника

logo


dsc 0666Фото ілюстративне. Джерело: Високий замокСтаном на листопад 1997р. у Львові нараховувалось понад 2000 будівель, що перебували на державному обліку як пам’ятки історії та культури. На даний час, зареєстровано лише 20 пам’яток національного значення та 16 місцевого значення. Це яскраво ілюструє бездіяльність центральних і місцевих органів охорони культурної спадщини. Про це розповіла у коментарі Форпосту Тетяна Могінська, представниця Представництва Американського об’єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу, яке виступило позивачем у справі захисту ДІАЗу у суді.

Тетяна Могінська розповідає, що боротьба за Заповідник тривала з 2015р. «Загально відомим фактом є те, що у Львові відбуваються численні незаконні забудови в центральній частині міста, чим обурені львів’яни. Громадськими діячами та організаціями проводилися численні прес-конференції, круглі столи, акції протесту, звернення до усіх гілок влади. Які залишились без належного реагування», – зазначає співрозмовниця.

Щобільше, у 2015 році Розпорядженням Львівської обласної державної адміністрації «Про охорону пам’яток культурної спадщини, що розташовані на території м. Львова», було ліквідовано Державний історико-архітектурний заповідник у м. Львові. Не погоджуючись з таким рішенням голови ЛОДА  Олега Синютки,  Львівська обласна організація Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, Державний історико-архітектурний заповідник, Представництво Американського об’єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу, Об’єднання комітетів для євреїв колишнього Радянського Союзу звернулись з позовом про визнання недійсним зазначеного розпорядження.

«В ході розгляду справи було з’ясовано, що реєструючи ДІАЗ в Єдиному державному реєстрі, Львівська обласна державна адміністрація зазначила себе засновником Заповідника та органом, до сфери управління якого належить ДІАЗ. Такі дії ЛОДА також були оскаржені до суду Представництвом Американського об’єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу та Об’єднанням комітетів для євреїв колишнього Радянського Союзу. Як з’ясувалось ЛОДА при проведенні реєстраційних дій подали лише своє розпорядження про відновлення діяльності ДІАЗу та вказали себе засновником!!!!  Проте, реєстратору не подано жодного документу, про те, що засновником ДІАЗу є Кабінет Міністрів України», – додає інша представниця Представництва Американського об’єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу Руслана Шумелда.

Позивачі пояснюють, що Державний історико-архітектурний заповідник у м. Львові було утворено відповідно до Постанови Ради Міністрів Української РСР від 12 червня 1975 № 297 «Про створення Державного історико-архітектурного заповідника в м. Львові». Діяльність Державного історико-архітектурного заповідника у м. Львові відновлено Розпорядженням КМУ «Про затвердження плану заходів, спрямованих на відновлення діяльності Державного історико-архітектурного заповідника у м. Львові» від 11 листопада 2009 року № 1338-р., та визначено План заходів, серед яких: «абз. 2 п. 3 проведення державної реєстрації заповідника у Єдиному державному реєстрі підприємства та організації України (виконавець – Львівська ОДА до 15 лютого 2010 року)».

Відтак, 25 вересня 2017р. Львівський окружний адміністративний суд частково задовольнив адміністративний позов до ЛОДА, визнав неправомірними дії  щодо заявлення Львівської ОДА засновником та органом управління ДІАЗ;  бездіяльність щодо неподання заяви та документів державному реєстратору про внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб щодо зміни органу управління ДІАЗ. А також суд зобов’язав ЛОДА повторно розглянути звернення представництва Американського об’єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу про внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо засновника Державного історико-архітектурного заповідника у м. Львові у місячний строк з дня набрання постанови законної сили з урахуванням викладених в ній мотивів, а також, стягнув за рахунок бюджетних асигнувань з ЛОДА на користь об’єднання комітетів для євреїв колишнього СРСР та представництва Американського об’єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу 8268 гривень сплаченого судового збору.

«Ми переконані, що завдяки активній позиції громади Львова та законному рішенню суду, Державний історико-архітектурний заповідник у м. Львові, який є пам’яткою національного та Світового значення, – вдасться зберегти», – коментують таке рішення суду позивачі.