Земля для ветеранів АТО – для більшості й надалі лише мрія

logo


Олег Дюдок провів у зоні АТО вісім місяців. Він був серед тих, хто в 2014-ому бачив перші постріли з боку проросійських сепаратистів. Воював поблизу Луганська та Донецька. Зараз – демобілізований, пробує знайти себе в мирному житті.

Вибір, який запропонувала  йому Львівська міська рада – земля чи гроші, – його трохи збентежив, тому з рішенням не поспішає. “Оскільки ці 100 тисяч гривень видаватимуть частинами впродовж чотирьох років, то в мене ще є час. Буду думати. Якщо я побачу, що черга на землю не просувається, то виберу гроші. Витрачу їх на розвиток своєї справи”, – розповідає DW чоловік.

Олег Дюдок, учасник АТО

Олег Дюдок, учасник АТО

Суму в 100 тисяч гривень замість ділянки депутати запропонували, виходячи з середньої вартості квадратно метра землі в Україні. Але 100 тисяч гривень – це 3,5 тисячі євро. За таку суму ні житла, ні землі у Львові не купиш. На ринку нерухомості земельна ділянка у межах Львова, або однокімнатна квартира коштують від 20 тисяч євро. “Гроші, що пропонує Львівська міськрада, звичайно, невеликі. Але я розумію, що таких як я – багато. І кошти беруть з бюджету, з наших з вами грошей”, – каже Додюк. 

Землі для всіх не вистачає

Таких як Олег Дюдок, нині в черзі на отримання землі у Львові – 2300 бійців. “Воїнів АТО – тисячі, а стільки землі в міста немає. Тим більше, що виділення такої кількості землі під індивідуальне будівництво не передбачено генпланом міста”, – пояснює в розмові з DW керівниця юридичного відділу Львівської міськради Гелена Пайонкевич, чому ветеранам АТО вирішили запропонувати гроші.

Щоб питання учасників АТО розглянули львівські депутати, їм довелось поставити під стінами Ратуші намети.

Щоб питання учасників АТО розглянули львівські депутати, їм довелось поставити під стінами Ратуші намети.

Пайонкевич також наголосила, що в учасників АТО є вибір – їх ніхто не змушує брати гроші. Якщо ж вони все-таки виберуть гроші, у них все ще залишиться право претендувати на землю в області: для сільськогосподарських, чи садових потреб. Адже, згідно із законом, бійці АТО позачергово можуть претендувати на дві земельні ділянки:  для садівництва та для індивідуального будівництва в населених пунктах.  

Компенсація – тільки львівський варіант   

Ситуація з браком вільних ділянок схожа по всій Україні. Учасників  АТО – багато, а землі – мало. За даними Держгеокадастру, на початок цього року на отримання земельних ділянок в Україні претендували 35 тисяч військовослужбовців, які брали участь в антитерористичній операції на сході країни. При цьому найбільше заяв подали у Волинській (3859), Київській (3828), та Львівській (3673) областях. Найкраще цю ситуацію вирішують у Хмельницькій і Полтавській областях. Там забезпечили земельними наділами більше половини заявників.

Дніпровська область також є однією з кращих за забезпеченням бійців ділянками. Там навіть облаштували  для учасників АТО “Єдине вікно”, і створили Атлас земель, зарезервованих для бійців, куди внесли дві тисячі вільних гектарів в області. Водночас учасник робочої групи, яка займається пошуком землі для воїнів АТО в Дніпрі, Дмитро Мірошніков поскаржився DW, що цих земель однаково не вистачить: “Частину з них вже передали трьом тисячам бійців. Але в черзі ще п’ять тисяч ветеранів АТО. Крім того, після шостої хвилі демобілізації черга виросте ще”.

За словами Мірошнікова, земельні варіанти все ще вишукують, але замінити їх грошима, як у Львові не думають. “У бійця все одно залишиться право на землю. Якщо отримає компенсацію за землю під індивідуальну забудову, то буде претендувати – для садівництва. Це все одно не вирішує ситуації”, – каже Мірошніков.

Квартири замість землі

У Запоріжжі, де на черзі – 5,5 тисячі бійців, теж бракує вільної землі. Грошову компенсацію там давати також не хочуть, бо, як пояснюють, важко оцінити вартість такого обміну. “Ми хочемо вирішити це шляхом надання бійцям біля меж міста садових ділянок по 12 соток. Садова ділянка дозволяє будувати житлові будинки і оформляти це як житло”, – каже депутат Запорізької міськради Олег Коломоєць.

Ще один варіант – виділення житла у багатоквартирних будинках. “Ми розуміємо, що бійцям складно буде будувати індивідуальні будинки. Для більшості це – не під силу. Тому ми плануємо будувати багатоповерхівки, і  вже в них виділяти квартири”, – каже активіст. І хоча поки що це лише плани, в Запоріжжі впевнені, що справляться  з проблемою забезпечення всіх учасників АТО землею та житлом.

Олег Дюдок зі Львова теж ще не втратив надію. Водночас він ще не впевнений, що буде будуватись: “Але я зможу ділянку продати, якщо потрібні будуть гроші. У мене – двоє дітей, я мушу щось для них залишити”.