Зникнення стародруків у Львівській галереї мистецтв: скандал на випередження?

logo


«Апостол» Івана Федоровича.

«Апостол» Івана Федоровича.

4 січня, ЗМІ облетіла новина про те, що із фондів Львівської національної галереї мистецтв ім. Б. Возницького зникли 95 стародруків і два рукописи. Сьогодні, 5 січня, у галереї відбулася прес-конференція з цього приводу. Як з’ясувалося, пропажу виявили під час проведення звірки Музею мистецтва давньої української книги. Та поки рано стверджувати, що видання зникли. Спеціально створена комісія не закінчила перевірку фондів. Але керівництво найбільшого музею України вже звернулося у правоохоронні органи з відповідною заявою, відкрито кримінальне провадження. Екс-гендиректор галереї мистецтв Лариса Разінкова-Возницька наполягає: поки йтиме перевірка, а також поки цю ситуацію з’ясовуватимуть правоохоронці, нинішнього очільника музею Тараса Возняка слід відсторонити від виконання обов’язків.

«У нас відбувається звірка Музею староукраїнської книги. Вона ще не закінчена. Перевірили тільки кириличні стародруки. Не перевірено ще стародруки, надруковані латиницею, бібліотеку з цінними книгами з ХІХ ст. Але за результатами цієї перевірки ми були шоковані і змушені звернутися до прокуратури, Національної поліції і Служби безпеки України з огляду на безпрецедентну відсутність 95 стародруків у частині нашої збірки плюс двох рукописів», – заявив генеральний директор Львівської національної галереї мистецтв ім. Б. Возницького Тарас Возняк під час прес-конференції 5 січня.

Т. Возняк розповів, що для звірки була створена спеціальна комісія для перевірки стародруків.

«Робота комісії завершилася 3 січня. Вона відбувалася дуже складно, з величезними опорами різного роду з різних напрямків. За результатами цього о 18.00 ввечері 3 січня я отримав два акти», – повідомив гендиректор галереї і зачитав відповідні документи. Згідно з актами, в інвентарних книжках фонду записано 58 рукописів, а виявлено 56. Не знайшли «Требник» ХVІ ст. і «Анфологіон» 1628 року. З 586 кириличних видань виявили 499 музейних предметів. Не знайшли 95 інвентарних позицій.

Експерт, член комісії з перевірки Віра Фрис зазначила, що серед зниклих видань досить рідкісні стародруки, зокрема, «Апостол» Спиридона Соболя, Євангеліє ХVІ і ХVІІІ ст.

«Я точно знаю, що було два «Апостоли» Івана Федоровича. Одного я бачила під час звірки, а другий до рук мені так і не потрапив», – повідомила Віра Фрис.

Т. Возняк також озвучив свій наказ, згідно з яким заввідділом Музею книги повинна була надати пояснення, де поділися видання. Крім того, документом була створена комісія для вилучення інвентарних книг та карток інвентарного опису, ключів від фондосховища Музею книги, щоб «нейтралізувати знищення результатів перевірки і можливих порушень».

Відтак, музей закрили для відвідувачів, а наукових співробітників цього відділу відсторонили від виконання посадових обов’язків.

Також Т. Возняк продемонстрував вилучені інвентарні книги. Він зазначив, що вони не у найкращому стані: є розриви, вирвані сторінки.

На питання, чи будуть опубліковані списки зниклих видань, Тарас Возняк відповів: «Це вирішуватиме прокуратура, СБУ і Нацполіція. Очевидно, є якась таємниця слідства. Не у нашій компетенції відповідати на таке питання. Так само, як і на питання, коли і хто виніс ці речі. Наша справа була лише зафіксувати і максимально поінформувати громадськість. Ми всі чітко розуміємо, що набувачами цих стародруків, очевидно, є люди заможні, не люди з вулиці. А ці впливові особи можуть чинити величезний тиск на мене, на музей, на ЗМІ».

Т. Возняк не дав чіткої відповіді на питання, скільки можуть коштувати зниклі книги, хоча в анонсі прес-конференції було сказано, що «вартість пропажі на чорному ринку оцінюють у десятки мільйонів доларів».

«Ми не можемо назвати (суми, – ред.). В Інтернеті я знайшов, що «Апостол» був проданий за $300-400 тис. доларів. А це одна позиція», – заявив гендиректор галереї мистецтв.

Говорячи про систему охорони, Т. Возняк повідомив, що у Музеї книги є чотири сторожі, одній з яких 80 років, іншому – під 80 років. Головний зберігач фондів галереї мистецтв Ігор Хомин додав, що доступ до приміщення, де зберігались експонати, мав лише завідувач відділом Лариса Спаська.

«Вона пломбує це приміщення, виходячи, і зриває печатку зранку. Про це є відповідні записи. Ніяких скарг про спроби проникнення чи про те, що хтось там побував від Лариси Спаської не надходило», – наголосив Ігор Хомин.

На прес-конференцію прийшла і колишній директор галереї мистецтв Лариса Разінкова-Возницька.

«Потрібно цією справою зайнятися компетентним слідчим органам, яким я готова допомагати», – заявила Лариса Разінкова-Возницька.

Водночас вона додала, що наполягатиме, «щоб під час проведення розслідування компетентними органами був усунений зі своєї посади директор галереї Тарас Возняк».

Вона заявила, що те, що відбувається навколо галереї, – «сфальсифікований напад на чесне ім’я Бориса Возницького». Ця людина протягом багатьох років неадекватно (є докази цього) ставилася до роботи Бориса Возницького. Ми знаємо, що за 10 днів до гибелі Бориса Григоровича пан Тарас був в Адміністрації Президента і просив для себе посади», – наголосила Лариса Разінкова-Возницька.

Вона додала, що неодноразово видавала накази-попередження про те, щоб завершити звірку загальної збірки Львівської національної галереї мистецтв. Про це говорив і головний зберігач фондів Ігор Хомин. Лариса Разінкова-Возницька нагадала, що наприкінці червня-на початку липня завідувач музеєм Лариса Спаська сказала, що інвентаризацію збірки майже завершили. Залишились лише деякі нюанси.

За словами колишнього очільника галереї мистецтв, тоді не було жодних застережень.

«Так, дійсно. Вони затягували інвентаризацію збірки, але ми вимагали довести справу до кінця. Я навіть не пускала людей у відпустку, щоб усе було завершено. Тому для мене дивно, що влітку із збіркою не було жодних проблем, а зараз це виникло», – наголосила вона.

«Дуже дивно, що лише почалась інвентаризація, а вже всіх скликали на прес-конференцію. Має бути повністю проведена інвентаризація, а тоді зроблені висновки», – підкреслила Лариса Борисівна.

Вона наголосила, що чотири місяці уже не є директором і лише зі сторони може спостерігати, що відбувається у галереї мистецтв.

«Дивні речі відбуваються у галереї, коли нормальні працівники отримують догани. Люди залякані. Фахівці ідуть із галереї, бо не витримують того натиску. Так пішла завідувачка реставраційним відділом», – заявила Лариса Разінкова-Возницька.

На її заяву відповів Тарас Возняк: «Я згідний, що потрібно провести інвентаризацію до кінця, але безпрецедентна відсутність стародруків змушує до таких дій (звернення до правоохоронців, скликання прес-конференції, – ред.). Питання стоїть, де можна подіти таку величезну кількість книг. Очевидно, це не могло відбутися одноразовим актом. Очевидно, це відбувалося роками. І у нас є докази цього».

Головний зберігач фондів галереї мистецтв Ігор Хомин заявив, що є докази того, що зникнення книг відбувалося роками, однак він відмовився розповісти про це детальніше: «Є певні речі, про які ми вам не скажемо, але вони вказують на те, що це тривало роками».

Своєї провини багаторічний головний зберігач фондів Галереї мистецтв Ігор Хомин, виходячи з його реплік, не відчуває.

Під час прес-конференції також виступила завідувач відділом Музею мистецтва давньої української книги Лариса Спаська. Вона зізналася, що дійсно під час останньої звірки часто хворіла, виходила з приміщення, де працювала комісія.

«Коли працювала ця комісія, я часто була відсутня, бо виходила з приміщення через стан здоров’я. Тому кириличну збірку потрібно перевірити ще раз і дуже ретельно, бо у нас є книги, зшиті разом, фрагменти стародруку», – наголосила вона.

Лариса Спаська додала, поки ще не можна говорити, що зникло: «Спочатку потрібно повністю завершити інвентаризацію».

Надія Сапіга, ЗІК