120 років королівському пам’ятнику-візитівці Львова, що тепер прикрашає Ґданськ

logo
186167_120_rokiv_korolivskomu_pam_jatniku_viziti.jpeg


10:00 7 травня 2018 р.

У листопаді 2018 року виповниться 120 років відтоді, як на центральній площі Львова, де тепер стоїть пам’ятник Тарасу Шевченку, було відкрито монумент польсько-литовському королю і руському князю Яну ІІІ Собєському. Він одразу став однією з візитівок Львова, яку гості та мешканці міста тиражували на тодішніх світлинах та поштівках. У 1950 році 7-тонний бронзовий монумент перевезли до Польщі.

Ідея пам’ятника полягала в увіковічненні перемоги армії, яка згуртувала воїнів Священної Римської імперії, Речі Посполитої, Запорізької Січі, Саксонії та Баварії у 1683 році під Віднем. Тоді це інтернаціональне військо зупинило османську експансію вглиб Європи. Командував 67-тисячним об’єднаним загоном король Ян III Cобеський, який відновив козацтво на Правобережній Україні і впродовж останньої чверті XVII століття підтримував тамтешніх гетьманів. 

Від рішення райців Львова (1883 р.) про спорудження монумента королеві-захиснику, який народився в Олеському замку на Львівщині, до його втілення в бронзу, минуло 15 років. Пам’ятник Яну ІІІ Собєському відкрили у Львові 20 листопада 1898 року.  

Коли до Львова прийшли “совєти”, монумент Яну Собєському неосвічені завойовники часто плутали з пам’ятником Богдану Хмельницькому, який сидить на коні в Києві. А для грамотних радянців спільна європейська спадщина у центрі Львова була поганим спогадом. Тому в 1949 році, відповідно до польсько-радянського договору про обмін культурними цінностями, пам’ятник вирішили перевезти до Варшави. Формально комісія у складі голови виконкому Львівської обласної ради депутатів трудящих Семена Стефаника, заступника голови Комітету зі справ мистецтв при Раді Міністрів УРСР Г. Кіналова та завідувача протокольно-консульського відділу Міністерства зовнішніх справ УРСР передала корлевський пам’ятник представнику уряду Польської республіки П. Влонському. 

7 березня 1950 року пам’ятник перевезли у Варшавський район Вілянув. Його поставили у бароковій резиденції західноєвропейського взірця – Віллі Новій, яку збудував Ян Собєський. Вона була улюбленним місцем літнього відпочинку короля. 

Однак львівський пам’ятник Собєському «гостював» у Вілянуві втричі менше часу, ніж у Львові. «Бронзовий вершник» простояв без цоколя на травнику 15 років, а в 1965-му пам’ятник перевезли до Ґданська. 

Тепер він стоїть у центрі столиці Поморського воєводства, за 700 кілометрів від Львова або за одну годину льоту лоу-костом Wizz Air від свого «родинного» міста. 

Але історія, кажуть, розвивається за спіраллю. У  вересні 2015 році у Яворові на Львівщині освятили наріжний камінь майбутнього пам’ятнику королю Яну Собєському. Бо саме у цьому львівському місті в своїй резиденції король відпочивав після переможної Віденської битви і приймав привітання.

Історики розповідають, що однієї лише шляхти тоді прибуло більше півтисячі осіб. Кілька тижнів здавалося, що столицю Польщі перенесли з Варшави в Яворів. Художник Корнелій Шлегель відтворив історичний бенкет та урочисту зустріч громади міста на честь короля Яна ІІІ Собеського після перемоги у Відні в картині «Весілля в Яворові». Картина тривалий час прикрашала Ратушу у Львові. 

Історична довідка 

Виконання пам’ятника в жовтні 1890 року було доручено відомому львівському скульптору Тадеушу Барончу. Бронзову модель відлила віденська ливарня Артура Круппа, п’єдестал виготовила скульптурна майстерня Юліана Марковського у Львові. 

З боку вулиці Карла Людвіга (тепер – права сторона проспекту Свободи, якщо рухатися від Опери) на цоколі був розташований щит з гербами Польщі та Литви, а з протилежного боку, від вулиці Гетьманської,– родинний герб Собєських, виконаний з теребовлянського каменю. З боку площі Марійської (Маріацької) на цоколі був напис „Яну ІІІ місто Львів 1898”; з боку театру опери – назви місцевостей, де відбулися найголовніші битви за участю короля та рік битви. 

Спорудження пам’ятника королю Яну III Собеському коштувало 32 000 злотих. 

Довідка від Wizz Air

Wizz Air розпочав українські польоти 10 років тому і тепер працює на 14 маршрутах у 3-х аеропортах (Львів, Київ (Жуляни) та Харків. Зокрема, зі Львова Wizz Air виконує рейси до Дортмунда, Берліна, Вроцлава, Ґданська, Катовіце, Лондона.

Авіалінія пропонує два польоти на тиждень зі Львова до Ґданська за цінами, які починаються з 909 гривень (в один бік, включно з усіма податками, необхідними платежами та однією малою ручною поклажею). Задля отримання докладнішої інформації про маршрути Wizz Air  чи для бронювання, відвідайте wizzair.com


А поділитися?