«14 років болю» – історії постраждалих у Скнилівській трагедії

logo


27 липня – роковини скнилівської трагедії. Рівно 14 років тому на людей, які прийшли цілими сім’ями подивитися авіашоу, рухнув військовий винищувач Су-27, загинуло тоді 77 людей, з них 28 – діти. Родини загиблих ще й досі не пережили трагедії – цьому і не допомагає держава. 

«Мій молодший син марив літаками, він збирав літературу, а тут така подія. Я взяв молодшого сина і 12-річного Андрійка. Ми з двома синами чекали шоу. Коли побачили, що на нас насувається літак втекли вліво. Але ми прийняли неправильне рішення. Мене із молодшим сином просто збило, а старшого Андрійка потягнуло за собою. Йому було лише 12 років. Я винив себе», – розповідає батько 12-річного Андрійка, який загинув у лікарні.

27 липня чекали багато львівських хлопців. На Скнилівському литовищі святкували 60-річчя 14 авіаційного корпусу ВПС України. В небі фігури пілотажу показували досвідчені пілоти першого класу. 

«Мій син марив літаками, у нього навіть був СУ у кімнаті. Йому було 23. Він якраз мав поступати в інтернатуру. Шоу рекламували і по телевізору, і просто знайомі. Вони не могли не піти. Мій Саша пішов ще із двома товаришами. Всі загинули. Його 30 липня чекали на інтернатуру, а ми 30 липня його похоронили», – розповідає мати загиблого  Зінаїда Рудь.  

На шоу прийшли ― 10 тисяч людей, з них дуже багато дітей, всі розважались. О 12:52 Су-27 завершив фігуру «напівпетля», та не зміг набрати висоту. Літак зачепив стабілізатором дерево, далі – врізається в інший СУ на землі, виконує три оберти і падає в натовп людей. Літак вибухнув і запалав. Син Віталія і Зінаїди почав тікати, та літак змінив траєкторію. 

«У нього було травматичне розрушення грудної клітки, я пам’ятаю як він мені сказав останні слова:”Мамо”», – розповідає Зінаїда.

У людей почалась паніка, тоді загинуло 77 людей. Причинами трагедії назвали погану організацію шоу, а ще помилки пілотів. Їм інкримінували відхилення від льотного завдання, низький професіоналізм і недбальство. Близько 250 людей були поранені, ті хто вижив вважають це чудом.

Зінаїда Рудь розповідає й про свого внука, якому вдалося вижити:«У внука було поламане ребро і він вже не дихав, кілька разів закривав оченятка і казав “я вмираю”, але ми його завезли в лікарню. Допомогу надавали прямо в ліфті. Він вижив. Зараз він уже дорослий хлопець».

Зрештою, покарання за авіакатастрофу понесли близько 10 людей. Зараз головні обвинувачувані льотчики уже на волі. Та з організаторів шоу ніхто покараний не був. Постраждалі звернулись до Європейського суду з прав людини, однак жодних рішень він на разі не виніс. 

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter