“3D-фрески” XVIII століття: у Львові реставрують унікальний розпис храму св. Петра і Павла (Відео)

logo


Гарнізонний храм святих апостолів Петра і Павла
Гарнізонний храм святих апостолів Петра і Павла

5 канал

Львів

16.04.2018 20:20

Фрескам чеського художника Франциска Григорія Іґнаца вже понад 300 років – і це єдина робота автора, що збереглася у Львові

Повернути історію – у Львові реставратори розпочали новий етап відновлення унікальних фресок початку XVIII століття у Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла. Над реставрацією працюють 20 фахівців із України та Польщі. Скільки ще триватиме робота – з’ясовували кореспонденти “5 каналу”.

Цим фрескам понад 300 років. Вони – унікальні. Написав їх чеський художник Франциск Григорій Іґнац Екштайн. І це єдина робота автора, яка збереглася у Львові.

“На початку XVIII століття вже існував такий 3D-формат у мистецтві, це називається ілюзіонізм. Коли зображено щось на стіні, ви дивитеся знизу чи зі сторони, і здається, що воно є овальне, опукле. Екштайн вже володів такою технікою на початку XVIII століття. Якщо дивитися на відреставровані фрески нашого храму, то можна побачити об’єм колон, як реальні, хоча вони намальовані”, – розповідає настоятель храму св. Петра і Павла Степан Сус.

За темою

На відновлення вівтаря у фахівців пішло три роки. Нині розпочали новий етап – реставрують розпис на стелі храму. “Шукаємо авторський шар малярства під численними нашаруваннями, пізніших часів перемалюваннями. Робимо зондажі фарбованого шару. Намагаємося зорієнтуватися в техніці, як ми будемо далі шукати автора”, – пояснює реставратор Леся Гануляк.

Реставратори зізнаються – робота складна, адже багато фрагментів за 300 років утратили свій первісний вигляд. “Тут можна побачити, в якому стані збереглося малярство, як воно пошкоджене, як за ці роки вода і сіль знищили його”, – наголошує Павел Болінський.

Європейські реставратори також долучилися до відновлення старовинного живопису. Поляк Павел Болінський тут за головного. Каже, в деяких місцях картинка геть знищена. Щоб її відновити, використовують архівні фото.

“Складність робіт полягає у тому, що малярство у дуже поганому стані. Потрібно застосувати багато складних методик, щоб його врятувати. Малярство дуже сильно засолене і додатково ще перемальоване. Тут реставратори мусять використати усі свої таланти та вміння, щоб його відновити”, – бідкається чільник європейської команди.

Реставрують унікальні фрески за пожертви парафіян. За попередніми підрахунками, щоб відновити увесь живопис у храмі, потрібно щонайменше 11 млн грн. Стінопис лише на стелі храму займає 1 тис. кв. м. Його реставратори планують відновити протягом чотирьох років. Лише потім візьмуться за реставрацію розпису на стінах.

Марта Шикула, Євген Радіон, “5 канал”

Відео за темою

Дивіться також фотогалерею:

На Львівщині у храмі УГКЦ намалювали палаючого в пеклі Путіна – фоторепортаж