Агресія з трагічним фіналом. П’ять нападів на ромів в Україні за останні два місяці

logo


За два місяці в Україні відбулася серія нападів націоналістів на табори ромів. Останній напад було скоєно підлітками, які заявили, що є членами відверто неонацистської організації Твереза і зла молодь. Він закінчився трагічно – загинув 24-річний чоловік, а ще чотири людини, в тому числі 10-річна дитина, постраждали.

НВ розповідає про прояви агресії проти ромів і про реакцію на них української влади і світової громадськості.

Розгін табору на Лисій горі

21 квітня представники націоналістичної організації С14 повідомили, що вигнали ромів з табору на Лисій горі в Києві, а також спалили їхні намети і речі .

Представник С14 Сергій Мазур заявляв, що націоналісти планують “регулярні рейди” проти ромів. Він також стверджував, що за два дні до розгону табору С14 вимагала від ромів покинути територію парку до наступного дня разом з Муніципальної охороною та представниками Голосіївської райдержадміністрації.

Фото: Сергій Мазур via Facebook

Самі роми розповіли ЗМІ, що “переконливими аргументами” націоналістів, за допомогою яких їх прогнали з парку, були ножі, бити і навіть пістолети. Вони також стверджували, що троє поліцейських приїхали через півгодини і у відповідь на скаргу ромів на напад заявили, що вони повинні поїхати.

Голова поліції Києва Андрій Крищенко заявив ЗМІ, що на Лисій горі спалили не табір ромів, а залишене ними сміття. Крищенко також запевнив, що роми не скаржилися на насильство і побої і назвав те, що відбувалося на Лисій горі суботником.

Проте 25 квітня поліція Києва все-таки почала розслідування за фактом розгону табору ромів на Лисій горі. Згідно з повідомленням правоохоронців, розслідування почали у зв’язку з появою відео, знятого під час інциденту.

Справу порушено за ст. 161 (порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності або ставлення до релігії) і ч. 2 ст. 296 (хуліганство) Кримінального кодексу України.

Розслідування спалення табору ромів на Лисій горі було розпочате наступного дня після вимоги міжнародної правозахисної організації Amnesty International до української влади відреагувати на цей інцидент.

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Тетяна Денисова заявила, що спалення табору ромів на Лисій горі – це прояв дискримінації за національною ознакою і розпалювання ворожнечі щодо ромської національної меншини.

Вона звернулася до керівництва Національної поліції із проханням перевірити правомірність дій представників організації С14 і вжити заходів реагування щодо недопущення розпалювання міжнаціональної ворожнечі.

Спалення табору ромів у селищі Рудне під Львовом

10 травня український омбудсмен заявила про ще один спалений табір ромів – в смт Рудне під Львовом.

За даними Громадського радіо, у цьому таборі постійно проживало кілька багатодітних сімей, всього близько 30 осіб. Видання пише, що про напад їх попереджали за кілька днів до нього. Очевидці розповіли, що нападники були в масках, напад стався о 2 годині ночі, і роми навіть не встигли забрати гроші і документи. Кілька жителів табору постраждали.

Представник поліції Світлана Добровольська заявила Громадському радіо, що у правоохоронців немає інформації про цей підпал. Однак, за неофіційними даними, роми викликали поліцію.

Наслідки нападу на табір ромів у Рудному під Львовом

Наслідки підпалу табору ромів у селищі Рудне під Львовом 10 травня 2018 року

Добровольська не підтвердила інформацію про підпал і ZAXID.NET. Однак інформацію про пожежу цьому виданню підтвердили у Держслужбі з надзвичайних ситуацій.

Крім того, 10 травня на сторінці групи у Facebook Гаряча лінія міста Львова повідомили про ліквідацію табору ромів на території парку Погулянка. Згідно з цим повідомленням, співробітники Личаківської райадміністрації спільно з поліцією та управлінням безпеки міста провели “роз’яснювальну роботу” з ромами, після чого вони покинули територію парку.

11 травня поліція кваліфікувала підпал табору ромів у Рудному як хуліганство і почала відповідне кримінальне провадження.

12 травня розслідувати напади на ромів в Україні закликало посольство США. А 1 червня вжити невідкладних заходів для захисту громад ромів, активістів ЛГБТ-спільноти та інших меншин, які зазнають жорстоких нападів та утисків офіційний Київ закликала ООН.

8 червня місцеві ЗМІ повідомили, що близько 50 ромів покинули табір між Рудною і Зимової Водою після спілкування з поліцією. Зазначалося, що виселення пройшло мирно. У поліції повідомили, що на ромів, які жили на цій території незаконно, поскаржився голова Зимноводівської сільради Володимир Гутник.

Напад на табір ромів під Тернополем

У ніч на 23 травня група невідомих у балаклавах напала на табір ромів у селищі Велика Березовиця під Тернополем.

Жінка ромської національності заявила в поліцію, що близько 15 осіб напали на табір – вони стріляли, кричали і намагалися побити ромів. Жителям табору вдалося врятуватися втечею, при цьому ніхто не постраждав. У момент нападу в таборі перебували семеро дорослих і 33 дитини.

Під час інциденту намети ромів загорілися.

Начальник обласної поліції Олександр Богомол заявив, що основна версія нападу – конфлікт між місцевим населенням і ромами, тому що напередодні були скарги на негативну поведінку ромської громади у Тернопільській області.

З місця події вилучили гільзи, імовірно від травматичної зброї. Інцидент кваліфікували як хуліганство, вчинене із застосуванням вогнепальної або холодної зброї чи іншого предмета, спеціально пристосованого або заздалегідь заготовленого для завдання тілесних ушкоджень.

За словами Сергія Князєва, у той самий день затримали 12 осіб, які можуть бути причетні до нападу.

Руйнування табору ромів у Голосіївському парку Києва

7 червня у Голосіївському парку Києва представники Національних дружин зруйнували табір ромів, які приїхали із Закарпаття.

Націоналісти в балаклавах зруйнували порожні житла ромів, більшість із яких на той час уже покинули табір. У той самий день незадовго до “суботника” вони оголосили, що дають ромам 24 години на те, щоб покинути територію, прибравши за собою сміття.

Відео руйнування табору було опубліковане на сторінці Національних дружин у Facebook, однак на даний момент воно видалене.

За фактом руйнування табору в парку Голосіївський поліція відкрила кримінальне провадження за ч. 2 ст. 296 Кримінального кодексу України – хуліганство.

Скріншот відео, знятого представниками Національних дружин у Голосіївському парку / Фото: Українська правда

У свою чергу, у поліції повідомили, що ввечері 6 червня їм поскаржилися на табір ромів, які нібито не реагують на зауваження і кидають каміння. Патрульні поспілкувалися з адміністратором заправки, розташованої поруч із табором, який сказав, що ніяких конфліктів не було. Вранці до поліції надійшов ще один виклик вже від представника розміщеного там тимчасового поселення про те, що їм загрожує небезпека. Представники поселення попросили забезпечити правопорядок, поки вони зберуть свої речі і поїдуть додому.

На місце подій також приїхали 50 активістів. Правоохоронцям вдалося запобігти агресії або нападу.

У поліції також заявили, що в парку були проведені профілактичні заходи внаслідок яких встановили особи всіх присутніх там представників ромської національності. Після того як роми покинули своє тимчасове поселення, туди прибула “група осіб однієї із громадських організацій” із сокирами та молотами і зруйнувала тимчасові споруди ромів. Причому, за даними поліції, вони перешкоджали співробітникам парку і лісового господарства розчищати територію.

“Ніхто не має права здійснювати незаконні дії, ставити псевдоультиматуми або заради піару проводити показові погроми щодо інших громадян. Зокрема, і щодо представників етнічних меншин”, – говорилося в повідомленні поліції.

Напад зі смертельними наслідками

23 червня у таборі ромів під Львовом стався новий напад – цього разу зі смертельними наслідками. В результаті загинув 24-річний ром Давид із села Рівне Закарпатській області. Ще чотири людини – двоє 19-річних юнаків, 30-річна жінка і 10-річна дитина були поранені.

Один із потерпілих ромів розповідає про напад, починаючи з 2 хвилини 4 секунди

Львівські поліцейські відразу ж затримали сімох підозрюваних, які виявилися неповнолітніми. Пізніше стало відомо, що затримані дев’ять учнів двох львівських шкіл. Їм по 16-17 років. Затриманий також 20-річний організатор злочину. З місця злочину вилучили речові докази, у тому числі ніж, яким було скоєно вбивство.

Напад на табір ромів у Львові

23 червня 2018 року. Поліцейські затримали сімох молодиків 16-17 років, а також 20-річного організатора, підозрюваних у причетності до озброєного нападу на табір ромів у Львові, в результаті якого загинув 24-річний юнак.

Дії нападників відразу ж кваліфікували за п. 12 ч. 2 ст. 115 Кримінального кодексу України (умисне вбивство, вчинене групою осіб за попередньою змовою). Їм загрожує позбавлення волі на строк до 15 років або довічно. На думку поліції, нападники мали чіткий план погрому табору ромів: вони заздалегідь визначили свої позиції, дії та завдання.

Пізніше стало відомо, що їм оголосили про підозру за ще трьома статтями – ч. 3 ст. 161 (умисні дії, спрямовані на розпалювання національної, расової ворожнечі та ненависті), ч. 4 ст. 296 (хуліганство), ч. 1 ст. 304 (втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність) КК України.

Затримані підлітки заявили, що є членами організації Твереза і зла молодь.

ZAXID.NET пише, що ця організація ніяк не зареєстрована і до недавнього часу не фігурувала в повідомленнях ЗМІ.

За даними видання, у Тверезої і злої молоді був свій канал на YouTube, який до 24 червня називався Lemberg Jugend (Львівська молодь німецькою, імовірно, за аналогією з Hitler-Jugend – молодіжною нацистською організацією – ред.). Однак після затримання учасників та організатора нападу канал більше не доступний. Канал був створений 21 червня 2018 року і там було два відео і 24 передплатники. На одному з цих відео зафіксовано як кілька підлітків переслідують ромів.

Крім того, у Тверезої і злої молоді є канал у Telegram, створений 20 квітня 2018 року. У каналу 51 передплатник і там розміщено близько 70 повідомлень, серед яких – цитати Адольфа Гітлера.

Видання зазначає, що деякі з повідомлень опубліковані російською мовою.

На опублікованих на YouTube відео Тверезої і злої молоді використовується символіка міжнародної ультраправої організації Misanthropic Division.

ZAXID.NET також повідомляє із посиланням на свої джерела ім’я затриманого організатора нападу. За даними видання, це 20-річний львів’янин Андрій Тичка.

Голова СБУ Василь Грицак заявив, що за нападом на табір ромів у Львові може стояти Росія.

“Навіть за попереднім вивченням, аналізом матеріалів, які є, ми бачимо, що схожа організація була зареєстрована у 2014 році і в РФ”, – зазначив він.

Реакція на смертельний напад на ромів

Український омбудсмен Людмила Денисова 24 червня повідомила, що скерувала звернення до міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова із проханням дати належну правову оцінку діям радикально налаштованих осіб, які вчинили напад на поселення ромів на околиці Львова.

За її словами, вона бачить явні ознаки дискримінації за національною ознакою і розпалювання ворожнечі щодо ромської національної меншини.

У МЗС України заявили, що повідомлення про напад викликали “жах і обурення”. В українському зовнішньополітичному відомстві зазначили, що антимігрантські та антиромські настрої – це проблема не лише України – в останні роки вони посилюються і в Європі.

Смертельний напад на табір ромів під Львовом викликав і міжнародну реакцію. Прес-секретар генсека Ради Європи Даніель Гольтген засудив напад.

#Ukraine : We condemn another attack on #Roma people, as reported by police today. We are horrified this time one person was killed. We expect a full and transparent investigation without delay. https://t.co/97tI5WuPvU

– Daniel Holtgen (@CoESpokesperson) 24 червня 2018 р

“Ми засуджуємо черговий напад на ромів, про що сьогодні повідомила поліція. Ми шоковані, що цього разу одну людину вбили. Ми очікуємо повного і прозорого розслідування без зволікання”, – написав він на своїй сторінці у Twitter.

Президент Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) Мішель Ніколетті теж заявив, що випадок із нападом викликав потрясіння і жах і висловив співчуття рідним загиблого. Ніколетті розцінив ці дії як расистську атаку.

Він також звернувся із закликом до української влади, “дати чіткий сигнал про те, що немає безкарності за таке огидне насильство щодо циган”.

А експерт Ради Європи Торстен Аффлербах закликав місцеву владу залучати представників ромської громадськості до безпосереднього облаштування поселень.

Аффлербах також порадив мерії Києва перейняти досвід французького Страсбурга, де муніципалітет виділив кілька земельних ділянок, що розташовані в межах міста і перебувають у його власності, спеціально для того, щоб цигани могли там облаштовувати свої табори.

Перевага таких офіційно облаштованих таборів полягає в тому, що коли ця територія є ідентифікованою, то стає набагато легше і для представників влади потрапляти туди. У табір можуть приходити вчителі, лікарі, соціальні працівники, а також представники правоохоронних органів. Таким чином у циган з’являється доступ до соціальних служб, а у влади – засоби контролю безпекової ситуації у таборі.

На напад відреагувало також посольство США в Україні, закликавши притягнути винних до відповідальності.

Horrified by attack on Roma camp in Lviv. Perpetrators must be brought to justice. Racist violence has no place in Europe, including in Ukraine.

– US Embassy Kyiv (@USEmbassyKyiv) 25 червня 2018 р

“В Європі, в тому числі в Україні, немає місця расизму і насильству”, – сказано в повідомленні на сторінці посольства у Twitter.

НВ

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter