Археологи досліджують давні крипти у храмі XVII століття в Комарно

logo


У храмі Різдва Богородиці XVII століття у місті Комарно, що у Городоцькому районі, археологи проводять дослідження давніх крипт. Археологічні роботи є частиною наукових досліджень, що увійдуть до комплексного проєкту реставрації та пристосування пам’ятки архітектури. Про це інформує Науково-дослідний центр «Рятівна археологічна служба».

За словами археологів, сьогодні вже відомо, що до кінця XVIII століття у храмі хоронили представників місцевої еліти. Науковці натрапили на численні поховання у семи криптах собору, чотири з яких були відкриті і досліджені у ХХ столітті, а три залишались невивченими до цього часу.

«У одній з крипт ми зробили отвір на місці первинного входу, адже раніше до неї та сусідніх двох не було жодної змоги потрапити», – пояснює археологиня, доктор історичних наук Віра Гупало.

Серед знахідок, на які натрапили археологи, – австрійська монета 1773 року, яка допомогла зафіксувати дату завершення поховань у соборі. За словами Віри Гупало, це збігається з іншою датою – 1784 роком, коли імператор Йосиф II видав наказ ліквідувати усі цвинтарі при храмі та закрити крипти.

Археологи також натрапили на шовкові шкаплери, хрест та кілька медальйонів. Один з них на аверсі має зображення Євхаристії, а на звороті – образ Непорочного зачаття Діви Марії, і був привезений з паломництва до Риму, про що має відповідний напис.

Усі знайдені у криптах храму останки опрацьовуватиме антропологиня Ольга Мінейко. За її словами, після ретельного вивчення можна буде сказати, скільки людей було поховано в храмі, якої статі, якого віку і навіть – на які хвороби вони страждали чи від чого померли.

«Археологічні дослідження дають нам багато інформації про поховальний обряд, водночас антропологічний аналіз дає можливість побачити людину: як вона росла, жила, чим займалась, які труднощі були на її шляху, зокрема хвороби. Це дозволить змалювати портрет населення Комарно XVII – XVIII ст.», – пояснила Ольга Мінейко.

Зазначимо, від початку вересня у храмі Різдва Богородиці у місті Комарно тривають археологічні дослідження. Основне завдання експедиції – дізнатись більше про саму святиню та таємниці, що вона приховує. Роботи передбачають вивчення стану фундаментів, прихрамової території та крипт під підлогою.

Додамо, що храм Різдва Богородиці побудований в 1656-1658 pp., на місці старого дерев’яного костелу. Він є яскравим прикладом архітектури перехідного етапу – від ренесансу до бароко. Храм декілька разів ґрунтовно ремонтували. Востаннє – у 30-х pp. XX ст.: оновлено фасади та дзвіницю, замінено покриття підлоги на керамічну плитку.

В ансамбль храму також входять дзвіниця та колишня плебанія. У радянський період костел використовували як склад меблів. У 1992 р. його передали греко-католицькій громаді. Нині це діючий греко-католицький храм, а приміщеннях колишньої плебанії – шкільна бібліотека та спортивний зал.

Фото: Науково-дослідний центр «Рятівна археологічна служба».