Археологи знайшли біля Львова трипільську амфору, якій понад 5000 років

logo


На горі Жупан в околицях Винників біля Львова археологи виявили предмети побуту трипільської культури: фрагмент амфори та іншого посуду, а також знаряддя праці. Вік знайдених предметів перевищує 5000 років, а місце знахідки мож на вважати крайньою західною точкою трипільської культури.

Як повідомив ZAXID.NET 20 липня археолог Дмитро Вертелецький, розкопки тривають близько трьох тижнів, але саму амфору відшукали 19 липня.

«Збереглися лише фрагменти амфори. Проте вони достатньо добре збережені, тому, думаю, зможемо відновити її. На цих фрагментах орнаменти, притаманні виключно трипільській культурі, – сказав Дмитро Вертелецький. – Також тут є фрагменти іншого посуду та знаряддя праці. Це все ще потребує камеральної обробки та детального вивчення. Знахідки, які ми тут виявили, це орієнтовно 3200-3000 рр. до нашої ери».

На горі Жупан археологи виявили предмети побуту трипільського поселення (фото Дмитра Вертелецького)

За його словами, після обробки фрагменти амфори виставлять в експозиції місцевого краєзнавчого музею.

«Ця знахідка дуже важлива і доводить, що трипільці жили і на території Львівщини. Наразі це крайняя завідна точка трипільської культури», – додав Дмитро Вертелецький.

Також він повідомив, що ці розкопки проводять спільно археологи Інституту українознавства ім. Крип’якевича та Жешівського університету, а також представники Винниківського музею.

Додамо, що перші розкопки на горі Жупан поблизу Винників археологи проводили е у 1980-х рр. Проте лише у 2016 році виявили докази існування тут трипільського поселення.

Довідка: Трипільська культура – це археологічна культура часів енеоліту, назва якої походить від назви села Трипілля на Київщині. Найбільшого розквіту ця кульура набула з 5500 до 2750 рр до н.е. і є старішою за культури шумерів і давніх єгиптян. Розташовувалась вона між Карпатами та Дніпром на сучасних територіях України, Молдови та Румунії. Трипільська культура славиться розвиненим гончарством.