Бандитизм і самоуправство – наслідки будівельного конфлікту у Львові

logo


понеділок, 25 липня, 2016, 11:14
Львів

Бандитизм і самоуправство – наслідки будівельного конфлікту у Львові

Конфлікт на будівництві на розі вулиць Варшавська-Соснова у Львові. Фото: ukrop.com.ua

Конфлікт на будівництві на розі вулиць Варшавська-Соснова у Львові. Фото: ukrop.com.ua

Кілька десятків озброєних молодиків, які зруйнували огорожу будівництва на розі Варшавської-Соснової у Львові, не сподівалися, що їхній напад зафіксують камери відеоспостереження, вцілілі під час конфлікту. Після перегляду відео у забудовника виникло чимало питань і до влади, і до поліції.

У стилі сумнозвісних «районів» і кримінальних «розборок» 90-х відбулися вечірні події на будмайданчику 11 липня. На відео видно, що починається все раптово, коли одночасно з двох боків з’являються кілька десятків молодиків. Без роздумів вони організовано заходяться трощити огорожу, різати плакати і валити намети АТОвців.

<nbsp;>

;>

<nbsp;>

;>

За 10-15 хвилин справу зроблено. Спротиву забудовник не чинив. Хоча на будмайданчику офіційно перебувають кілька десятків представників охоронної фірми, а біля майданчику, в підтримку забудовника, розгорнули наметове містечко АТОвці. Патруль поліції, яка цілодобово чергує неподалік, за 200 метрів, з’являється тільки тоді, коли погром закінчився.

В управлінні патрульної поліції на Перфецького на візит забудовника не чекали. Але зустрітися погодились. Представників «Львівагропромбуду» цікавило, як велика група молодиків пройшла повз патруль непоміченою. Що робила поліція в момент правопорушення. Здійсненого, за зібраними адвокатом доказами, із застосуванням ножів, кастетів і не без алкогольного впливу.

У поліції визнають – кримінал очевидний. І зупинити його розгортання мав би спецпідрозділ, який кілька днів тут чергував. Та його у потрібний момент на місці подій не виявилося.

Дії підлеглих пояснює заступник начальника Управління патрульної поліції Львова Максим Підболячий. Каже, що не хочуть ескалації конфлікту між двома великими групами людей. Тоді забудовник просить пояснити відео: як це після погрому зловмисники знову повертаються на місце подій, спілкуються з патрульними, обнімаються із депутатом міськради. А тим часом три патрулі, які «прочісували» район у пошуках правопорушників, жодного не знаходять. Чи можна у цій ситуації визнати такі дії компетентними? А може поліція і депутат когось-таки впізнали, раз спілкуються і вітаються?

<nbsp;>

;>

Зі справою тепер розбираються слідчі, які вилучили відео з камер спостереження. «Ми відразу написали заяву про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтями 149 і 296 – «хуліганство», – каже адвокат забудовника Наталія Барбадин-Дунець. – Я ще допомагала поліції збирати докази, оскільки було багато крові, кастети, ножі…»

Представники забудовника тим часом запитують: а чому це поліція ніяк не реагує на кримінал – перекриту мешканцями дорогу загального користування. Та інше – чи погоджувала поліція встановлення тут нового знаку – проїзд вантажного транспорту заборонений, чим було зупинено під’їзд техніки забудовника.

Виявляється, знак Шевченківською РА м. Львова встановлено без відома поліції. Хоча саме у цьому випадку норми однозначні, – і це визнають поліціанти – такий знак мали би погодити з ними. Висновки візиту забудовника не тішать – насправді охороняють тут лише цей знак, хоч і встановлений він без відома поліції.

Після цього візиту тривожить ще й інше. Залишившись непокараними, завтра організована група молодиків захоче більшого. Відлупцюють на вулиці беззахисного, прийдуть додому до беззбройного. Бо таке вже було. І якщо жорстко не протидіяти, процес стане неконтрольованим.

Поліція ж обіцяє – наступного разу спуску хуліганам не буде! Хоча дії правоохоронців дивують – на одні порушення вони реагують жорстко, на інші закривають очі. Це так мав би діяти орган, незалежний від місцевої влади? Покликаний служити суспільству, забезпечувати охорону прав і свобод людини, протидіяти злочинності, підтримувати безпеку і порядок.

До слова, цей конфлікт став лише «ластівкою» «дикої децентралізації», перші наслідки якої пожинаємо у Львові. Поліція не втручається у конфлікт, вочевидь, знаючи, на чиєму боці мерія. Влада не має достатніх доказів вини забудовника, але у будь-який спосіб намагається зупинити будову. Ось частина фактів очевидних порушень і заходів впливу на забудовника:

Міськрада погоджує забудовнику рішення й усі дозволи на будівництво, а потім, всупереч встановленій законодавчій практиці, скасовує містобудівні умови і обмеження на власний розсуд;
Скасування проводять через орган, який цих дозволів не видавав;
Скасовують документ без повідомлення і безпосередньої участі представників забудовника;
Скасовують на підставі неперевіреної інформації з Інтернету;
Перевірку будівництва розпочинає один орган – обласна ДАБІ, а закінчувати береться інший – міська ДАБІ, яка тепер у підпорядкуванні міської ради;
Щоб заморозити будівництво, міськрада встановлює дорожній знак без необхідного на це погодження з поліцією;
Очільник міста оприлюднює твердження щодо незаконності будівництва, які згодом спростовуються у суді;
Спецпідрозділ вривається на будівельний майданчик, мотивуючи це слідчими діями. Необхідних доказів правопорушення вони не знаходять;
Подання клопотання про забезпечення позову до Галицького районного суду за позовом п’яти фізичних осіб з вимогою заборони вчинення дій, пов’язаних з будівництвом. Було відхилене судом, а тепер у апеляції.
Намагання посадовців міськради вплинути на процедуру видачі «Львівводоканалу» техумов на водовідведення.
<nbsp;>

;>

<nbsp;>

;>

Зрештою, дійшло вже до виправдання жорстких методів.

<nbsp;>

;>

Арсенал аргументів міськради у цій боротьбі зводиться до судового позову від прокуратури, а також до сумнівних, з точки зору законності, рішень і дій підконтрольних мерії виконкому і ДАБІ.

У цій боротьбі очевидно й інше – забудовник вирішив йти до кінця, оскільки відразу «переламати його через коліно» чиновницькій братії не вдалося. З кожною сумнівною дією влади забудовник отримує нові аргументи протидіяти адміністративному тиску, «маски-шоу» у виконанні спецпідрозділів і організованим «тітушкам». До слова, огорожу уже відновили.

Від оборони забудовник перейшов до активного відстоювання своїх прав у законній площині – вимагаючи того ж і у мерії.

Одним із елементів цієї колотнечі влади проти приватної структури стали місцеві мешканці. А тим часом юристи забудовника під час брифінгу анонсували присутнім мешканцям – чекайте на судові позови. Мешканці промовчали – що й говорити, довести протизаконність цих дій адвокатам труднощів не становитиме. Домагатиметься забудовник і компенсації завданих збитків. Сумнівно теж, чи у такому випадку міська рада зможе допомогти людям юридично, адже фінансуються чиновники за бюджетні кошти. «Хоча, насправді ми не хочемо воювати з мешканцями», – запевняє забудовник.

«Стосовно причин, чого ми тут зібралися і проти чого люди протестують, скажу вам дуже просто. На даний момент із встановленням паркана довкола будівельного майданчика перекритий єдиний спосіб доїзду пожежної техніки до будинку по Сосновій, 26, – каже представник групи протестувальників Руслан, не називаючи журналістам ані свого прізвища, ані з якого він будинку. – У випадку пожежі може трапитися велика трагедія, тому що не зможуть врятувати людей».

Він повідомив, що у матеріалах кримінальної справи порушеної з приводу самоуправства, до якої залучений і забудовник, є результати слідчого експерименту про можливість доїзду пожежної техніки. «До того моменту, як паркан був пересунутий до сходів, був можливий теоретично заїзд через газон. На цей момент заїзду немає. І це підтвердили висновки МНС і результати слідчого експерименту».

Забудовник у відповідь запевняє – він розробив попереднє проектування житлового кварталу. Спеціалісти розробили генплан ділянки з під’їзними шляхами (для забезпечення безперешкодного доїзду спецтехніки) та благоустроєм (реставрація пішохідного скверу з дитячим майданчиком).

Мешканці і не заперечують – будинок Львівагропромбуду мав стояти тут давно. А скандал розгорівся лише після того, як головний архітектор міста Ю.Чаплінський побачив невідому картинку в Інтернеті з будинком на 10 поверхів.

«Влада справді не думає, як людям жити. Зрозумійте, конфлікт не з будівельником, а у тому, що з самих початків справа пішла обманом. Коли почалось будівництво – відразу змінилась поверховість будівництва, а говорилось про три поверхи. Четвертий чи п’ятий раз змінюються території біля будинку і ніхто не знає, де межа», – каже інший мешканець, не представляючись.

Адвокати у відповідь просять показати, де ці поверхи. «Всі документи на виконання приписів передане в обласне ДАБІ, – коментує результати перевірки архітектурної інспекції представник забудовника, правозахисник Дмитро Стельмащук. – Справа у тому, що перевірку закриває той орган, який її почав. Не може бути ситуація, коли обласна ДАБІ розпочала перевірку, продовжувала її, листувалася з нами, а потім прийшло міське і сказало – тепер ми головні. Це чітке порушення нормативно-правових актів, зокрема, положення про обласну архбудінспекцію і Постанову Кабміну «Про деякі питання законодавчих актів». Я бачу особисто, що на міську ДАБІ робиться певний адміністративний тиск. Як сам зазначив, керівник ДАБІ – з другого поверху, з 201-го кабінету. І якихось інших варіантів зрозуміти їхню мотивацію у мене немає. Уся належна документація нами подана до органу, який відкривав провадження. І, відповідно, він би мав прийняти рішення про закриття цього процесу».

«У преамбулі наказу сказано, що інспекція ДАБІ у м. Львові, керуючись рішенням виконавчого комітету №548 від 8 липня скасувала реєстрацію декларації. Це є пряме порушення п.24 постанови Кабміну про деякі питання підготовчо-будівельних робіт. Оскільки такої підстави, як рішення виконавчого комітету про скасування містобудівних умов і обмежень немає. Тим більше, декларацію зареєстровано не ними, а іншим органом, – каже адвокат забудовника Наталія Барбадин-Дунець. – Ст. 19 Конституції чітко встановлює, що органи місцевого самоврядування повинні діяти у спосіб, передбачений Конституцією і Законами України. Якщо ДАБІ приходить з працівниками спецпідрозділу і на підставі ухвали про проведення обшуку намагається за видуманим кримінальним правопорушенням проникнути на територію, то це, мабуть, ДАБІ не намагається діяти в рамках тих, які їх обмежує Конституція і Закони України».

«Складається ситуація, що є виконавчий комітет у місті Львові. Сьогодні він зробив це, а завтра почне скасовувати право власності на квартири, право власності на землю. Почне робити зовсім абсурдні дії і казати: ми ж виконавчий комітет, ми маємо право це робити. Ситуація доходить до дуже дивних речей, – каже Дмитро Стельмащук. – Якщо ми не будемо реагувати, захищати себе, то може бути так, що у Львові почне діяти структура з 5-6 людей, очолювана однією людиною, яка і буде вирішувати всі справи. І не буде видно букви закону, ні думки підприємців, ні людей, які здійснюють громадську чи господарську діяльність».

Якщо ж піти далі, то зрозуміло, що така ситуація є цілком загрозливою не лише для окремих випадків, а й для держави в цілому. І про це свідчать рішення, прийняті з ігноруванням законів, голосування всупереч позиції держави, і головне – безкарність за власні дії. І це лише перші дзвіночки ще однієї тривожної тенденції.

Володимир Михайлюк

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.