Безготівкова оплата проїзду у Львові з 11 грудня: все, що треба знати

logo


З 11 грудня у всьому громадському транспорті Львова буде доступною онлайн-оплата проїзду. Львівський портал розповідає, які зміни чекають на пасажирів, чи можна розрахуватись готівкою та на що слід звернути увагу вже сьогодні.

Як з 11 грудня оплачувати за проїзд у громадському транспорті Львова?

З 11 грудня проїзд можна будеоплатити безготівково в усьому громадському транспорті Львова: в автобусах, трамваях і тролейбусах.

Пасажири матимуть можливість розраховуватися за проїзд не тільки банківськими картками, мобільними пристроями з підтримкою Apple Pay\Google Pay чи готівкою, а й транспортною карткою ЛеоКарт. Загальні транспортні картки ЛеоКартпочали продавати з 15 листопада.

Де саме можна придбати ЛеоКарт?

Зараз придбати ЛеоКарт можна на основних зупинках громадського транспорту – у кіосках «Інтерпрес» та терміналах EasyPay, що обладнані спеціальними диспенсерами. Станом на 20 листопада таких точок є 48.

Мережа пунктів продажу/поповнення транспортних карток постійнорозширюється. Переглядати актуальні локації можна на інтерактивній мапі.

Скільки коштує загальна транспортна картка ЛеоКарт?

Вартість картки-носія квитка складає 60 грн. Важливо, що на загальній картці ЛеоКарт завжди має бути баланс для резервної поїздки. Тому при купівлі картки, необхідно оплатити 60 грн тавнести депозит у розмірі 10 грн. Цих 10 гривень залишаються на балансі картки, що дає можливість пасажиру навіть при нульовому балансі здійснити одну резервну поїздку. Далі, аби активувати картку, її необхідно поповнити на суму від 1 грн.

Як і де поповнювати баланс ЛеоКарт?

Це можна робити у тих же точках продажуЛеоКарт та у в інших терміналах EasyPay. Також функція поповнення буде доступна онлайн – на сайті ЛКП «Львівавтодор».

Картки ЛеоКарт можна поповнювати на будь-яку суму, починаючи від 1 грн. Комісійний збір, незалежно від суми чи способу поповнення картки, з пасажира не стягується.

Як перевірити залишок коштів на картці ЛеоКарт?

Перевірити залишок коштівна транспортній картці можна за допомогою валідатора у салоні транспортного засобу, а також у терміналах EasyPay.

Щоб перевірити баланс у терміналі, треба вибрати опцію поповнення картки та вписати номер своєї картки ЛеоКарт. На екрані терміналу висвітиться сума коштів, що є на картці.

Щоб перевірити баланс картки у салоні громадського транспорту, на валідаторі треба вибрати розділ «Інформація» та прикласти картку. На екрані з’явиться інформація про термін дії картки та про залишоккоштів.

Чи можна оплачувати поїздки карткою ЛеоКарт ще до 11 грудня?

Продаж ЛеоКарт відкрили за місяць до запуску безготівкової оплати проїзду в громадському транспорті. Це було зроблено для того, щоб люди, які обрали для себе такий спосіб оплати в перспективі, могли підготуватися та придбати собі картку.

Користуватися загальною ЛеоКарт можна буде після повноцінного запуску безготівкової оплати та впровадження єдиних тарифів на проїзд в автобусах, трамваях татролейбусах – з 11 грудня.

Чи всі «платні» пасажири повинні до 11 грудня придбати ЛеоКарт?

ЛеоКарт – лише один з варіантів безготівкової оплати проїзду. 11 грудня, коли безготівкова оплата буде дійсною на усіх маршрутах, тарифи на проїзд будуть єдині для всіх видів транспорту: автобусів, трамваїв та тролейбусів. А вартість проїзду залежатиме від способу оплати.

Власне, поїздка з карткою ЛеоКарт з 11 грудня буде найдешевшою.

Чи будуть з 11 груднядоступні денні/місячні/квартальні/річні абонементи на проїзд?

Абонементи на проїзд у громадському транспорті, як і можливість безкоштовної пересадки, будуть доступні на наступному етапі, коли місто оплачуватиме перевізникам за транспортну роботу.

Зараз же пасажир оплачує за проїзд перевізнику саме того маршруту, яким скористався.

Чи збережеться можливість оплатити готівкою у водія?

Так. Пасажир зможе оплатити запроїзд готівкою, але буде зобов’язаний отримати у водія разовий паперовий квиток. На Ньому буде QR-код з інформацією про номер маршруту, день та час купівлі квитка. Квиток обов’язково треба зберігати до кінця поїздки.

Але оплата готівкою буде зовсім невигідною для пасажира, адже за проїзд доведеться платити більше. Завдання е-квитка – вивести готівку з міськихперевезень.

Як правильно здійснити безготівкову оплату?

Щоб здійснити оплату безготівково, необхідно прикласти банківську картку, пристрій з підтримкою ApplePay\GooglePay чи ЛеоКарт до валідатора у салоні та зачекати одинарного звукового сигналу і зеленої відмітки на валідаторі. Це означає, що вашу оплату зараховано.

ВАЖЛИВО: паперовий квиток при такому способі оплати пасажиру не видається.

Під час оплати проїздубезготівкою кошти спишуться одразу?

Ні. Пасажири, які оплачують банківською карткою чи пристроєм з функцією NFC, мають пам’ятати, що гроші з рахунку списуються не одразу, а впродовж наступної доби, адже автоматизована система оплати проїзду побудована на основі відкладеної авторизації. Це зроблено для швидкої посадки пасажирів у транспорт.

Пасажири можуть отримувати сповіщення у застосунку про передавторизацію – на рахунку «заморожується» 1 гривня. Таксистема перевіряє, чи картка активна. Після зняття оплати за проїзд ця 1 гривня повертається на рахунок.

Чи діятимуть пільгові посвідчення у громадському транспорті?

Із дня впровадження безготівкової оплати проїзду (з 11 грудня 2023 року) в усьому громадському транспорті право на пільговий проїзд надається виключно за умови наявності персоналізованої транспортної картки ЛеоКарт.

Різні посвідчення, що надають право на пільговий проїзд, угромадському транспорті Львова з 11 грудня вже не діятимуть.

Зараз пільговий ЛеоКарт виготовили понад 200 тисяч мешканців Львівської громади.

Що робити тим мешканцям, які мають право на пільговий проїзд, але ще не мають пільгової ЛеоКартки?

Таким мешканцям наполегливо рекомендують таки оформити собі ЛеоКарт до 11 грудня.

Пільгові картки оформляють безкоштовно за 10-15 хвилин в одному з 6 пунктів подачі документів/видачі карток:на вул. Горбачевського, 10, вул. Виговського, 32, просп. Червоної Калини, 72-А, вул. Пасічній, 49-Б, вул. Липинського, 11 та вул. Хвильового, 14-А.

Для цього потрібно записатися до електронної черги за номером телефону гарячої лінії: 0 800 303 007 та прийти в обраний пункт у визначений час.

Пільговикам, які не є мешканцями Львівської МТГ, тепер доведеться платити у громадському транспорті Львова?

Люди, які мають право на пільговий проїзд у громадськомутранспорті, але не проживають, не працюють чи не навчаються на території Львівської МТГ, також можуть отримати пільгову транспортну картку ЛеоКарт і надалі безоплатно здійснювати поїздки у міському транспорті.

Процедура її виготовлення така ж, як і для львів’ян: треба записатись до електронної черги та вибрати один з пунктів у Львові, де зручно буде оформити картку. Також вони мають оплатити вартість картки-носія квитка – 60 грн.

Ці моменти регулює Закон України «Про автомобільнийтранспорт», зокрема стаття 41, яка каже, що при впровадженні автоматизованої системи оплати проїзду в певній громаді, право пільгового проїзду надається виключно на основі зареєстрованого електронного квитка.

Водночас у мерії Львова розглядають можливість відкриття пункту видачі ЛеоКарт біля залізничного вокзалу на пл. Двірцевій.

Як перевірятимуть, чи оплатив/завалідував пасажир проїзд у громадському транспорті?

З 11 грудня контролери здійснюватимуть контроль проїзду в усіх видахгромадського транспорту. Тепер водій вже буде нагадувати пасажирам про потребу оплатити проїзд.

Для перевірки контролери матимуть зі собою портативний мінітермінал. На початку перевірки він заблокує бортову систему АСОП (валідатори). Це унеможливить будь-яку оплату чи валідацію проїзду під час контролю. До мінітерміналу контролера пасажир має прикласти той засіб (банківську картку, телефон із системою NFC, ЛеоКарт), що був використаний для безготівкової оплати проїзду. Контролер перевіряєсаме факт валідації, а не списання коштів з банківської картки.

Аналогічно за допомогою такого ж пристрою здійснюється перевірка валідації пільгових ЛеоКарт.

Пасажирам, які здійснювали оплату готівкою у водія, для перевірки необхідно надати паперовий квиток – контролер через мінітермінал зчитає всю необхідну інформацію з QR-коду на ньому.

В яких випадках пасажир ризикує отримати штраф?

Вже через місяць за неоплачений або незавалідований пільговий проїздможна буде отримати штраф. Так само, як і за безоплатний проїзд на основі того чи іншого посвідчення, адже різноманітні пільгові посвідчення у громадському транспорті Львова з 11 грудня не діятимуть.

При безготівковій оплаті пасажирам рекомендують стежити за відмітками на валідаторі та переконатися, що оплата успішна (з’явилась зелена «пташка»). При оплаті готівкою – вимагати у водія паперовий квиток та зберігати його впродовж всієї поїздки.

Уважними мають бути йвласники пільгових та учнівських ЛеоКарт і пам’ятати, що контролер не перевірятиме наявність картки, а власне факт валідації. Якщо ж пільговик матиме ЛеоКарт, але не завалідує її, то така поїздка вважатиметься неоплаченою і пільговику(!) доведеться оплатити штраф. Розмір штрафу ще прораховують.

11 грудня настало, а я маю ще чинний абонемент на проїзд в електротранспорті. Чи можу я ним скористатись?

Так. Абонементи, придбані до 11 грудня та з дійсні надату поїздки, будуть дійсними аж до закінчення терміну їхньої дії. Також ще певний час буде можливість оплатити проїзд через Приват24 та EasyPay, аби перехід на нову систему оплати був якнайменш стресовим для пасажирів.

Чи правда, що студенти, які оформлять ЛеоКарт, зможуть їздити за пів ціни і у міських автобусах?

Так, з моменту запровадження безготівкової оплати у всьому громадському транспорті студенти, що мають відповідний ЛеоКарт, зможуть їздити зі знижкою50% не тільки в електротранспорті, як є зараз, а й у міських автобусах.

Аби оформити картку, студенту потрібно лише підготувати необхідний пакет документів та передати його відповідальній за їх збір людині у своєму закладі освіти. Видача карток теж відбувається централізовано через виш.

А якщо студент не матиме студентської картки ЛеоКарт?

Якщо студент не оформить собі ЛеоКарт, то втратить право на пільговий проїзд в електротранспорті і в автобусах Львова.

Чи збережеться безкоштовний проїзд для учнів впродовж цілого року?

З 11 грудня безкоштовні поїздки у міському громадському транспорті школярі можуть здійснювати тільки на підставі учнівської ЛеоКарт. Тож якщо школярі користуються громадським транспортом і ще не мають такої картки, то її слід оформити якнайшвидше.

Зробити це можна централізовано через навчальний заклад або індивідуально в одному з 6 пунктів подачі документів/видачі карток. У пунктах картку длядитини віком до 14 років батьки можуть оформити без присутності учня.

Вартість транспортної картки-носія квитка – 60 грн. Дітям пільгових категорій картки виготовляють безкоштовно.

Учнівські картки можуть оформити школярі, які навчаються в школах Львівської МТГ, незалежно від місця проживання. На підставі учнівської ЛеоКарт школярі можуть їздити в автобусах, трамваях та тролейбусах безкоштовно цілий календарний рік. Обмежень щодо кількості поїздок немає.

Що маєробити пасажир, якщо у салоні не працюють валідатори?

У такому випадку пасажир має право не оплачувати за проїзд. Натомість водій, якщо система оплати проїзду чи її окремі компоненти вийшли з ладу, повинен продовжити рух за маршрутом до кінцевої зупинки та з’їхати з рейсу для ремонту обладнання.

Важливі інструкції:

Перелік  пільгових категорій людей, які можуть безоплатно оформити пільгову ЛеоКарт та, відповідно, користуватися громадськимтранспортом Львова на безоплатній основі – тут.Детальніше про те, як оформити пільгову ЛеоКарт – тут.Детальніше про те, як оформити студентську ЛеоКарт– тут.Детальніше про те, як оформити учнівську ЛеоКарт – тут.

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Джерело – пресслужба Львівської міськради, фото – Роман Балук для ЛМР